Постанова № 66092179, 24.03.2017, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
24.03.2017
Номер справи
646/1756/17
Номер документу
66092179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 646/1756/17

№ провадження 2-а/646/80/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.03.2017 року м. Харків

Суддя Червонозаводського районного суду міста Харкова Чудноввська І.І.,розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 10.03.2017 відкрито скорочене провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просить: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова та скасувати рішення від 28.02.2017 за його заявою від 27.02.2017 щодо відмови у перерахунку пенсії;зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова з 1 березня 2017 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Генеральної прокуратури від 22.02.2017 № 18-115зп без обмежень її максимального розміру.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач працював в органах прокуратури з 01.08.1984 року по 28.09.1988 року і був звільнений у зв'язку з призовом на службу в м. Києві. Крім того, позивач проходив військову службу в кадрах військової прокуратури з 03.10.1988 року. Він отримує пенсію з 10.06.2003 року та на цей час перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% середнього заробітку. 27.02.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії та надав довідку Генеральної прокуратури від 22.02.2017 № 18-115 зп про те, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби з посади старшого помічника військового прокурора-начальника слідчої частини військової прокуратури Харківського гарнізону, і його грошове забезпечення за вказаною посадою станом на 03.08.2017 складає 13273, 09 грн. Але за результатами розгляду цієї заяви відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, відповідно до відповіді від 28.02.2017 року, посилаючись на пункт 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213, відповідно до якого проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за заявою від 27.02.2017 за довідкою про заробітну плату від 22.07.2017 р. № 18-115 зп, - підстав немає. В той же час, в у вищевказаному законі йдеться про порядок нарахування пенсії, а не про її перерахунок.

Відповідачем 21.03.2017 подано через канцелярію суду заперечення проти адміністративного позову (отримані суддею 22.03.2017), в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Червонозаводському районі м.Харкова та отримує пенсію за вислугу років, нараховану згідно зЗаконом України «Про прокуратуру». 27 лютого 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою здійснити перерахунок призначеної йому пенсії у звязку із збільшенням грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2017 № 488 «Про внесення змін до п. 1 Постанови КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013» надавши довідку про заробітну плату станом на 03.08.2017, яка видана Генеральною Прокуратурою України 22.02.2017 № 18-115зп. Рішенням Управління від 28.02.2017 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії за заявою від 27.02.2017 за наданою Генеральною прокуратурою довідкою про заробітну плату станом на 03.08.2016, з підстав того, що ідповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213-VIIIз 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України "Про прокуратуру". Тобто з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Тому, з огляду на ст.58 Конституції України, відповідач вважає рішення Управління від 28.02.2017 є законним. Також, на переконання відповідача, немає підстав проводити перерахунок пенсії позивачу за його заявою від 27.02.2017 за довідкою Генеральної прокуратури України від 03.08.2017 № 18-115зп у звязку із збільшенням грошового забезпечення, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати без обмежень її максимального розміру.

Дослідивши доводи позовної заяви та заперечень на позов, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та правовідносини, що їм відповідають.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

З 10.06.2003р. позивач отримує пенсію за вислугою років згідно зЗаконом України «Про прокуратуру».

27.02.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою здійснити перерахунок призначеної йому пенсії від суми місячної заробітної плати, розмір якої зазначено у довідці Генеральної прокуратури України від 03.08.2017 № 18-115зп. Згідно із зазначеною довідкою грошове забезпечення відповідача за займаною ним посадою станом на 03.08.2017 складає 13273, 09 грн. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова від 28.02.2017 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за його вищевказаною заявою з підстав скасування з 1 червня 2015р. відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213-VIIIнорм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Разом з тим, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії.

Так, положеннями ч.ч.1, 13, 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

У відповідності до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Статтею 58 Конституції Українивизначене правило дії законів у часі, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовим висновком Верховного Суду України, який викладено у постанові від 10.12.2013р. у справі №21-348а13, внесеніЗаконом №3668-VIзміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з пунктом 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 10.06.2003 р., тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-VIобмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання ) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цьогоЗаконурозмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

31.05.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року.

Таким чином новий порядок призначення та виплати пенсій, встановленийЗаконом України від 08.07.2011 р. № 3668-VІне поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинностіЗаконом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ), оскільки редакція цьогозаконузвужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії. Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) , від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

Стаття 22 Конституції Українигарантує, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинна застосовуватися правова норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.

Разом з тим внесені вищезазначеним Законом від 02.03.2015р. №213 зміни до статті 50-1Закону України«Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, норми, якими визначено механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, а саме, ч.ч.13, 18 50-1Закону України«Про прокуратуру», не зазнали змін в зв'язку з прийняттям вказаного Закону від 02.03.2015р.

Відтак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії суд вважає обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню. Перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний провести на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки, виданої Генеральною прокуратурою України від 03.08.2016 № 18-115 зп відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% середнього заробітку.

Оскільки позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 03.08.2016 № 18-115зп лише 27.02.2017, то перерахунок пенсії повинен бути здійснений з наступного за датою звернення місяця.

Також суд приходить до висновку про скасування рішення УПФУ в Червонозаводському району м. Харкова від 28.02.2017, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.19,22,58 Конституції України, ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», ст. ст.2,5,6,17,71,159-163, 183-2 КАС України,, суддя,-

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії за заявою від 27.02.2017 р.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі м.Харковавід 28.02.2017 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за заявою від 27.02.2017.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова (ідентифікаційний код 22682342, місцезнаходження: м.Харків, вул.Гольдбергівська, 15) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 03.08.2017 № 18-115зп, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, з 1 березня 2017,без обмежень її максимального розміру.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова (ідентифікаційний код 22682342, місцезнаходження: м.Харків, вул.Гольдбергівська,15) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), судовий збір у розмірі 640(шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постановаможе бути оскаржена в апеляційному порядкупротягом десятиднівз дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційногоадміністративного суду через Червонозаводський районний суд міста Харкова.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановленоКАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя І.І. Чудновська