Ухвала суду № 66084152, 06.04.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
821/3752/15-а
Номер документу
66084152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2017 року м. Київ К/800/14341/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Мороза В.Ф.,

Донця О.Є.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року у справі № 821/3752/15-а за позовом 20 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Херсонській області до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання незаконним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

20 Державна пожежно-рятувальна частина Головного управління ДСНС України у Херсонській області звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області, в якому просила визнати незаконним та скасувати рішення від 19 листопада 2015 року № 0013391702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позов мотивований протиправністю оскаржуваного рішення як такого, що прийняте на підставі хибного висновку про несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) позивачем сум єдиного внеску.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року, позов задоволено: визнано незаконним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області від 19 листопада 2015 року № 0013391702 про застосування до 20 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Херсонській області штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску.

У поданій касаційній скарзі відповідач, із посиланням на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 20 Державна пожежно-рятувальна частина Головного управління ДСНС України у Херсонській області як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області.

20 липня 2015 року позивач перерахував суму єдиного внесок за липень 2015 року на розрахунковий рахунок 37195201002103, банк одержувача ГУ ДКСУ у Херсонській області, код ЄДРПОУ одержувача 38697233, назва одержувача - Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, МФО банку одержувача 852010, що підтверджується платіжними дорученнями від 20 липня 2015 року № 336 на суму 8734,99 грн. та від 20 липня 2015 року № 337 на суму 116578,48 грн.

Сума єдиного внеску помилково перерахована на розрахунковий рахунок Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області 37195201002103 («ЄСВ вільнонайманих працівників»), замість вірного 37194202002103 («ЄСВ з грошового забезпечення»).

Дізнавшись про факт перерахування єдиного внеску невірний рахунок, позивач звернувся до контролюючого органу з листом від 01 грудня 2015 року № 77/44-20/204, відповідно до якого просив зарахувати на код платежу 71020000 єдиний соціальний внесок, який перераховано на код платежу 71010000 відповідно до платіжних доручень від 20 липня 2015 року № 336 на суму 8734,99 грн. та № 337 на суму 116578,48 грн., у загальній сумі 125313,47 грн. Листом від 15 січня 2016 року № 01-23/422/27 УДКСУ у м. Херсоні Херсонської області підтвердило факт перерахування позивачем до ДПІ у м. Херсоні єдиного внеску в сумі 8734,99 грн. та в сумі 116578,48 грн., відповідно зазначених платіжних доручень.

Контролюючий орган прийняв рішення від 19 листопада 2015 року № 0013391702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску в сумі 25194,08 грн., яке отримано позивачем 01 грудня 2015 року.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник відповідача визнав факт надходження до бюджету суми єдиного внеску, сплаченого позивачем 20 липня 2015 року в загальному розмірі 125313,47 грн. у повному обсязі та в передбачений законом строк.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив із протиправності оскаржуваного рішення відповідача, позаяк позивач сплатив суму єдиного внеску за відповідний звітний період у межах законодавчо встановлених термінів.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з указаними висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з частинами п'ятою та сьомою цієї ж статті сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь). Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Частина десята цієї ж законодавчої норми закріплює, що днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Згідно з пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.

Відповідно до статті 45 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів та інших доходів відповідно до законодавства. Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

За результатом розгляду цієї справи суди встановили факт своєчасного (20 липня 2015 року) перерахування суми єдиного внеску за звітний період на помилковий (37195201002103 «ЄСВ вільнонайманих працівників» замість 37194202002103 «ЄСВ з грошового забезпечення») рахунок Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області.

Отже, позивачем вчасно перераховані кошти до державного бюджету України, що свідчить про належне виконання обов'язку із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до вимог та в строки, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Колегія суддів ураховує судову практику в аналогічних правовідносинах, на яку вірно послався суд апеляційної інстанції та яка викладена в постанові Верховного Суду України від 16 червня 2015 року у справі № 21-377а15, згідно з якою здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

Враховуючи викладені норми чинного на момент виникнення спірних відносин законодавства та обставини справи, колегія суддів, зважаючи на факт вчинення позивачем усіх дій для сплати єдиного внеску у встановлені законом строки, погоджується з висновками судів щодо протиправності оскаржуваного рішення відповідача.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.

Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій надана вірно, порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень судами не допущено.

Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області відхилити, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року у справі № 821/3752/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку статей 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: