ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
07 квітня 2017 р. К/800/10791/17
У Х В А Л А
Суддя Вищого адміністративного суду України Черпіцька Л.Т.
розглянувши матеріали касаційної скарги Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2017 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 р. у справі № 826/10342/16 за позовом Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування наказу, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 04 липня 2016 року №228 "Про проведення перевірки діяльності державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" за підписом Міністра аграрної політики та продовольства України.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2017 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 р., у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі заявник ставить питання про скасування ухвалених у справі судових рішень, мотивуючи свою вимогу порушенням судами норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Згідно з частиною третьою статті 211 КАС України підставами касаційного оскарження є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
У відкритті касаційного провадження у справі слід відмовити з таких підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про управління об’єктами державної власності" суб’єктами управління об’єктами державної власності є, зокрема міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління).
Відповідно до підпунктів 1, 2, 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2015 року №1119 (далі по тексту - Положення), Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінагрополітики є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує: формування та реалізує державну аграрну політику, державну політику у сферах сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, охорони прав на сорти рослин, тваринництва; формування та реалізацію державної політики у сферах рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, лісового та мисливського господарства, ветеринарної медицини, безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин, насінництва та розсадництва; формування державної політики у сферах використання і охорони земель сільськогосподарського призначення.
Пункти 9, 10 Положення передбачають, що Мінагрополітики очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем’єр-міністра України і звільняється з посади Верховною Радою України. Міністр зокрема очолює Мінагрополітики, здійснює керівництво його діяльністю; утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Мінагрополітики, затверджує їх положення (статути), призначає на посаду за погодженням з головами місцевих держадміністрацій та звільняє з посади їх керівників, крім випадків, установлених законом, виконує у межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності.
Відповідно до пункту 8 Положення Мінагрополітики у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Накази Мінагрополітики, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Нормативно-правові акти Мінагрополітики підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази Мінагрополітики, видані у межах повноважень, передбачених законом, обов’язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
Відповідно до положень статуту ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", останній заснований на основі державної власності, входить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України і є підзвітним йому. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється ним на праві господарського відання.
Враховуючи зазначене вище, Міністерство аграрної політики та продовольства України, як суб’єкт управління об’єктами державної власності, наділений відповідними повноваженнями, зокрема здійснювати перевірки підприємств, що належать до сфери його управління, у тому числі ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця” шляхом прийняття відповідного рішення.
Так, відповідно до підпункту 11.2.7 статуту ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", уповноважений орган управління, зокрема, здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням майна і коштів підприємства.
За таких підстав, приймаючи оскаржуваний наказ, відповідач діяв на підставі та у межах повноважень, що передбачені законом.
Суди не прийняли до уваги посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" від 13 серпня 2014 року №408, оскільки у межах спірних правовідносин відповідач не є контролюючим органом, а здійснює повноваження органу управління майном, відповідно, перевірка ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" не потребувала дозволу Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, ця касаційна скарга є необгрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суд неправильно застосував норми матеріального або процесуального права.
Керуючись ст.ст. 211, 213, п.5 ч.5 ст. 214 КАС України, -
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2017 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 р.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя Л.Т. Черпіцька