ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"19" квітня 2017 р. Справа № 806/824/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Держпраці у Житомирській області на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "14" березня 2017 р. у справі за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Комунального підприємства Андрушівської міської ради Андрушівкаблагоустрій про застосування заходів реагування ,
ВСТАНОВИВ:
13 березня 2017 року Управління Держпраці у Житомирській області звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Андрушівської міської ради Андрушівкаблагоустрій про застосування заходів реагування.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року позовну заяву Управління Держпраці у Житомирській області залишено без руху до 29 березня 2017. У задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору - відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом вимог закону, просить вказану ухвалу скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.
Залишаючи позовну заяву без руху, суд першої інстанції виходив з того, що при поданні позовної заяви Управління Держпраці у Житомирській області не сплатило судовий збір, як вимагає ч.3 ст.106 КАС України, а також на позивача не поширюються пільги зі сплати судового збору, встановлені п.20 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції.
Так, пунктом 20 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції чинній на момент звернення з позовом до суду) встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються зокрема: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
В силу положень ст.16 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції.
У разі якщо більшість функцій центрального органу виконавчої влади складають функції з надання адміністративних послуг фізичним і юридичним особам, центральний орган виконавчої влади утворюється як служба.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватись, ліквідовуватись, реорганізовуватись керівником центрального органу виконавчої влади як структурні підрозділи апарату центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, та Кабінетом Міністрів України.
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади створюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про центральний орган виконавчої влади, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п.7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про Управління Держпраці у Житомирській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 року № 8 Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом Держаної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Голова Житомирської обласної державної адміністрацій координує діяльність Управління Держпраці і сприяє йому у виконанні покладених на нього завдань. Пунктом 3 Положення до основних завдань Управління Держпраці в Житомирській області віднесено реалізацію державної політики у сфері охорони праці.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів зазначає, що Управління Держпраці в Житомирській області входить до системи Державної служби України з питань праці, реалізуючи на певній адміністративно-територіальній одиниці її повноваження. Управління Держпраці в Житомирській області не наділене функціонально-компетенційною відокремленістю від Державної служби України з питань праці, а тому, проаналізуваши норми законодавства в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для застосування пільг для Управління Держпраці в Житомирський області щодо сплати судового збору передбачених п.20 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав, передбачених ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України для залишення позовної заяви без руху.
У відповідності до п.3 ч.1 ст.204 КАС України, ухвала Житомирського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Держпраці у Житомирській області задовольнити, ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "14" березня 2017 р. скасувати.
Справу направити до Житомирського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/ Управління Держпраці у Житомирській області вул.Шевченка,18-А,м.Житомир,10008
- ,