ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"19" квітня 2017 р. Справа № 295/1896/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Моніча Б.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Богунського районного суду м. Житомира від "21" березня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати останнього вирішити питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу інвалідності 2 групи внаслідок поранення, контузії пов'язаних з виконанням мною обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975 та статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням вимог зазначеного законодавства щодо його права на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме: 15.04.2016 року та обставин встановлених в судовому рішенні.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 21 березня 2017 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії передано на розгляд до Житомирського окружного адміністративному суду, з підстав визначених п.2 ч.1 ст.22 КАС України.
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить вказану ухвалу скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції виходив з того, що відповідач - Міністерство оборони України є центральним органом державної виконавчої влади, а тому справа до даного відповідача не може розглядатися Богунським районним судом м. Житомира, а підсудна Житомирському окружному адміністративному суду.
Проте колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з такого.
Частиною 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно частини 4 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з посиланням на статтю 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» просить зобов'язати відповідача розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Пунктом 4 частини 1 статті 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів приходить до висновку, що одноразова грошова допомога, виплата якої передбачена частиною 4 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відноситься до соціальних виплат, а тому даний спір належить розглядати місцевим загальним судом як адміністративним в порядку, встановленому КАС України.
Колегія суддів спростовує посилання суду першої інстанції на постанову Верховного суду України від 15 липня 2014 року у справі №21-270 а14, оскільки питання підсудності у вказаній справі не розглядалося, а висновки суду стосуються норм матеріального права.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та вказаним нормам, колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції помилково під час розгляду справи застосував положення п.2 ч.1 ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, у відповідності до п.3 ч.1 ст.204 КАС України, ухвала Богунського районного суду м. Житомира від 21 березня 2017 року підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 204-206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Ухвалу Богунського районного суду м. Житомира від "21" березня 2017 р. скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/ ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10029
3- відповідачу/ Міністерство оборони України проспект Повітрофлотський 6,м.Київ 168,03168
3-я особа Житомирський обласний військовий комісаріат вул.С.Параджанова,4,м.Житомир,10001