Рішення № 66081179, 18.04.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.04.2017
Номер справи
909/246/17
Номер документу
66081179
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2017 р. Справа № 909/246/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Вакалюк А. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Керівника Тисменицької місцевої прокуратури

вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019

в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області

вул. Сахарова, 34-А, м. Івано-Франківськ, 76000

до відповідача: ОСОБА_1 сільської ради

вул. Жовтнева, 11, с.Світанок, Рогатинський район, Івано-Франківська область

до відповідача: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Світанок"

с.Світанок, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77074

про визнання недійсним рішення сільської ради від 29.12.2016 р. в частині передачі в оренду 64,30 га земель запасу та звільнення земельних ділянок загальною площею 64,30 га

за участю:

від прокуратури: ОСОБА_3 - прокурор відділу, (посвідчення №004153 від 14.09.2012 р.);

від позивача: ОСОБА_4 - представник, (довіреність №9-9-0.0-95/0/2-17 від 11.01.2017 р.);

від відповідача ОСОБА_1 сільської ради: не зявився;

від відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Світанок": ОСОБА_5 - представник, (довіреність б/н від 03.04.2017 р.)

ВСТАНОВИВ:

Керівник Тисменицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області подав позов до ОСОБА_1 сільської ради та до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Світанок" про визнання недійсним рішення сільської ради від 29.12.2016 р. в частині передачі в оренду 64,30 га земель запасу та звільнення земельних ділянок загальною площею 64,30 га.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 07.03.2017 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 21.03.2017 року. Ухвалою суду від 21.03.2017 року розгляд справи було відкладено на 06.04.2017 року. Ухвалою суду від 06.04.2017 року відкладено розгляд справи на 18.04.2017 року.

В судовому засіданні прокурор та представник Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Представник ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" проти позову заперечив. Представник ОСОБА_1 сільської ради в судове засідання не з'явився.

Від ОСОБА_1 сільської ради надійшло клопотання (вх.№6473/17 від 18.04.2017) про перенесення розгляду справи у зв'язку з перебуванням представника на лікарняному.

Вказане клопотання не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Відповідно до п.3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою-п'ятою статті 28 ГПК, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32-34 ГПК), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 69 ГПК України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

За таких обставин, згідно ст. 75 ГПК України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі повноважного представника відповідача ОСОБА_1 сільської ради за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та представника відповідача суд встановив таке.

У своїй позовній заяві Керівник Тисменицької місцевої прокуратури вказує на те, що при вивченні дотримання вимог чинного земельного законодавства у сфері земельних правовідносин Тисменицькою місцевою прокуратурою встановлено, що ОСОБА_1 сільською радою Рогатинського району 29.12.2016 року прийнято рішення про передачу земель в оренду ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" терміном на 1 рік для ведення товарного сільськогосподарського виробництва наступні земельні ділянки: землі запасу - 64, 30 га, землі резервного фонду - 72, 10 га, проектні дороги (рілля) - 36,60 га, сінокіс - 6,00 га, господарські шляхи - 13, 40 га, господарський двір - 12, 50 га.

За словами позивача, в подальшому на підставі вказаного рішення між ОСОБА_1 сільською радою та ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" укладено 5 договорів оренди земельних ділянок, в тому числі, 03.01.2017 року укладено договір оренди земельної ділянки №2, предметом якого є землі запасу, загальною площею - 64, 30 га ( що включають в себе наступні земельні ділянки 9 га, 6,5 га, 22 га та 26, 8 га), які, як стверджує прокурор, знаходяться за межами населеного пункту.

З посиланням на п.4 Прикінцевих і перехідних положень Закону №5245-УІ від 06.09.2012 прокурор вважає, що рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району від 29.12.2016 року "Про передачу земель в оренду" в частині передачі 64, 30 га земель запасу прийнято з порушенням вимог чинного земельного законодавства, що призвело до незаконного користування землями сільськогосподарського призначення державної форми власності.

Позивач з посиланням на інформацію відділу Держгеокадастру в Рогатинському районі від 21.02.2017 року №32-28-0.4-110/2-17 вказав на те, що земельні ділянки загальною площею 64, 30 га (що включають в себе земельні ділянки 9 га, 6, 5 га, 22 га та 26, 8 га) знаходяться за межами населених пунктів ОСОБА_1 сільської ради та відносяться за земель державної власності сільськогосподарського призначення.

Крім того, позивач вказав, що актом прийому-передачі земельних ділянок від 27.01.2017 року сільською радою передано ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" земельні ділянки загальною площею 64, 30 га і позивач вважає, що вказані земельні ділянки підлягають поверненню державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

З огляду на викладене, з посиланням на ст.ст. 125, 152 Земельного кодексу України, позивач просить суд визнати недійсним рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району від 29.12.2016 року "Про передачу земель в оренду" в частині передачі ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" загальною площею 64, 30 га, які знаходяться за межами населеного пункту та відносяться до земель державної форми власності, а також зобов'язати ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" звільнити одержані за актом прийому-передачі від 27.01.2017 року земельні ділянки площею 64, 30 га (що включають в себе земельні ділянки 9 га, 6,5 га, 22 га та 26, 8 га), які знаходяться за межами населених пунктів ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

Відповідач ОСОБА_1 сільська рада письмового відзиву суду не подав. 09.03.2017 року від відповідача надійшов лист відповідно до якого сільський голова ОСОБА_1 сільської ради вказав, що на землі сільськогосподарського призначення, які знаходяться на території ОСОБА_1 сільської ради не виготовлено правовстановлюючі документи. Сільський голова ОСОБА_1 сільської ради також вказав, що договір оренди землі було укладено для надходження до місцевого бюджету коштів.

Відповідач ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" в судовому засіданні проти позовних вимог усно заперечив, проте письмового відзиву суду не подав.

Виходячи з матеріалів справи та керуючись вимогами діючого законодавства, суд дійшов в спірному випадку наступних висновків.

Відповідно до ст.144 Конституції України - органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Відповідно до п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Частиною 4 ст. 122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до п.4 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" (який набрав чинності з 01.01.2013 року) у державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.

Територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин є Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, якому належать повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані за межами населених пунктів.

Як вбачається з матеріалів справи рішенням ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області від 29 грудня 2016 року "Про передачу земель в оренду" вирішено надати ТОВ АФ "Світанок" в оренду терміном на 1 рік для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки земель запасу площею 64, 30 га.

Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №32-28-0.4-110/2-17 від 21.02.2017 року земельні ділянки загальною площею 64, 30 га земель запасу ОСОБА_1 сільської ради розташовані за межами населеного пункту с. Світанок та відносяться до земель державної форми власності сільськогосподарського призначення.

Аналізуючи наведене законодавство на предмет його дотримання при прийнятті ОСОБА_1 сільською радою спірного рішення - випливає висновок про те, що рішення "Про передачу земель в оренду" відповідно до якого ТОВ АФ "Світанок" надано в оренду терміном на 1 рік для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки земель запасу площею 64, 30 га, які розташовані за межами населеного пункту с. Світанок, суперечить вимогам Земельного кодексу України.

За таких обставин, рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області від 29.12.2016 року "Про передачу земель в оренду" є таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства, а відтак відповідно до п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в наявності підстави для визнання його недійсним.

Щодо вимоги позивача зобов'язати ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" звільнити одержані за актом прийому-передачі від 27.01.2017 року земельні ділянки площею 64, 30 га (що включають в себе земельні ділянки - 9 га, 6,5 га, 22 га та 26, 8 га), які знаходяться за межами населених пунктів ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району державі в особі Головного управління Дергеокадастру в Івано-Франківській області, слід вказати таке.

В спірному випадку в суду є всі підстави вважати, що рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області від 29.12.2016 року "Про передачу земель в оренду" прийнято з порушенням вимог чинного земельного законодавства, що призвело до незаконного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності, а відтак спірні земельні ділянки площею 64, 30 га (що включають в себе земельні ділянки - 9 га, 6,5 га, 22 га та 26, 8 га), передані за актом прийому-передачі від 27.01.2017 року підлягають поверненню державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

За таких обставин суд, дослідивши подані позивачем докази і на підставі цих доказів з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача.

Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Згідно ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

В силу статті 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на відповідачів.

Керуючись ст.144 Конституції України, п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.84, 116, 122, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 32, 43, 44, 49, 82 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати недійсним рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району від 29.12.2016 року "Про передачу земель в оренду" в частині передачі ОСОБА_6 "Агропромислова фірма "Світанок" земельних ділянок загальною площею 64, 30 га, які знаходяться за межами населеного пункту та відносяться до земель державної форми власності.

Відповідачу ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Світанок" /77074, Івано-Франківська область, Рогатинський район, с. Світанок, код ЄДРПОУ 03752433/ звільнити одержані за актом прийому-передачі від 27.01.2017 року земельні ділянки площею 64, 30 га (що включають в себе земельні ділянки 9 га, 6,5 га, 22 га та 26, 8 га), які знаходяться за межами населених пунктів ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради /77074, Івано-Франківська область, Рогатинський район, с. Світанок, вул. Жовтнева, 11, код 04355024/ на користь прокуратури Івано-Франківської області /76018, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11, р/р 35215084003924, ДКС України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03530483/ судовий збір в розмірі 1600 грн. (одна тисяча шістсот гривень).

Стягнути з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Агропромислова фірма "Світанок" /77074, Івано-Франківська область, Рогатинський район, с. Світанок, код ЄДРПОУ 03752433/ на користь прокуратури Івано-Франківської області /76018, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11, р/р 35215084003924, ДКС України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03530483/ судовий збір в розмірі 1600 грн. (одна тисяча шістсот гривень).

Видати накази після вступу рішення в законну силу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 20.04.17

Суддя Фрич М. М.