Постанова № 66080067, 14.04.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2017
Номер справи
823/403/17
Номер документу
66080067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2017 року справа № 823/403/17 м. Черкаси

09 год. 50 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 про визнання неправомірним рішення та зобовязання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

13.03.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з адміністративним позовом до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 (далі відповідач), я якому просить:

1) визнати неправомірним рішення відповідача від 20.02.2017 №РВ-7100255022017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

2) зобовязати відповідача вчинити дії, направлені на усунення перешкод, шляхом виправлення помилок щодо трьох земельних ділянок з кадастровими номерами 7123783500:01:000:0028, 7123783500:01:000:0080 та 7123783500:01:000:0101 на майбутнє для подальшої законної реєстрації земельної ділянки позивача;

3)зобовязати відповідача провести державну реєстрацію земельної ділянки, площею 33,2707 га згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Куцівської сільської ради та видати відповідний витяг;

4) зобовязати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилаються на те, що він звернувся з заявою до кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про державну реєстрацію земельної ділянки площею 33,2707 га в адміністративних межах Куцівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, однак, відповідач в супереч Земельного кодексу України відмовив у реєстації посилаючися, що заявлена земельна ділянка має місце розташування в межах інших земельних ділянок з відповідними кадастровими номерами, таких як частина ділянки 7123783500:01:000:0028 де площа співпадає на 0,4105%, частина ділянки 7123783500:01:000:0080 де площа співпадає на 0,3967%, 7123783500:01:000:0079 де площа співпадає на 0,7503% та частина ділянки 7123783500:01:000:0101 де площа співпадає на 0,465%. Позивач наголошує, що відповідачем при прийнятті рішення не враховано норми положень Земельного кодексу України які мають вищу юридичну силу і мають перевагу над нормами ЗУ «Про Державний земельний кадастр» та Постанови КМУ від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру». Окрім того, поза увагою відповідача лишився той факт, що земельна ділянка знаходиться в другій зоні першого кварталу індексно-кадастрової карти адміністративних меж Куцівської сільської ради Смілянського району Черкаської області в той час як підставою для відмови слугували земельні ділянки які знаходяться в першій зоні нульового кварталу індексно-кадастрової карти. Таким чином позивач вважає, що в кадастрового реєстратора не було законних підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки. Позивач просив розгляд справи здійснювати без його участі.

Державний кадастровий реєстратор міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання не зявилася, свого представника не направила, про причини неявки не повідомила, однак щодо задоволення адміністративного позову заперечувала з підстав викладених у письмових запереченнях. Зокрема в запереченнях нею зазначено, що здійснивши розгляд заяви нею у відповідності до п. 6 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр», 01.03.2017 було прийнято рішення № РВ - 7100255022017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру в зв'язку з знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини та рекомендовано усунути перетини. Окрім того, відповідачем вказано, що у відомостях Державного земельного кадастру не з вини органу, що здійснює його ведення наявна технічна помилка, однак остання в силу ст. 38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру підлягає виправленню за заявою заінтересованої особи, яким є безпосередньо позивач. Таким чином, прийняте рішення вважає правомірним і повністю обґрунтованим.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд встановив.

20.02.2017 гр. ОСОБА_1 звернувся до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 33,2707 га в адміністративних межах Куцівської сільської ради Смілянського району Черкаської області.(а.с. 8)

Дана заява з доданою до неї документацією із землеустрою, електронним документом, копією документа про присвоєння податкового номеру та копією документа, що посвідчує особу була зареєстрована 20.02.2017 за № ЗВ-7105711482017.

01.03.2017 рішенням державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 № РВ-7100255022017 «Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру» відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у звязку з невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: XSD Схема наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Перетин ділянок з ділянкою 7123783500:01:000:0028 площа співпадає на 0,4105%; Перетин ділянок з ділянкою 7123783500:01:000:0080 площа співпадає на 0,3967%; Перетин ділянок з ділянкою 7123783500:01:000:0079 площа співпадає на 0,7503%; Перетин ділянок з ділянкою 7123783500:01:000:0101 площа співпадає на 0,465%.(а.с. 9)

Зокрема даним рішенням, відповідачем рекомендовано усунути перетин з ділянкою 7123783500:01:000:0028, 7123783500:01:000:0080, 7123783500:01:000:0079 та 7123783500:01:000:0101.

Не погоджуючися з прийнятим рішенням гр. ОСОБА_1 звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У відповідності до преамбули ЗУ «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (далі Закон № 3613-VI) останній установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.

Статею 4 Закону № 3613-VI визначено, що відносин, що виникають при веденні Державного земельного кадастру, здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, законів України "Про землеустрій", "Про оцінку земель", "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", "Про захист персональних даних", інших законів України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Згідно ст. 1 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; індексна кадастрова карта (план) - картографічний документ, що відображає місцезнаходження, межі і нумерацію кадастрових зон і кварталів та використовується для присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам і ведення кадастрової карти (плану).

Статтею 22 Закону № 3613-VI визначено вимоги до документів, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.

Згідно ч. 4 ст. 24 Закону № 3613-VI для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Аналогічні приписи закріплені пунктом 110 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ № 1051 від 17.10.2012 (далі Порядок № 1051).

Також. відповідно до ст. 23 Закону № 3613-VI документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа. Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру. Електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді.

Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення.

Дані принципи закріплені і в пункті 74 Порядоку № 1051.

Зокрема, ч. 5 ст. 24 Закону № 3613-VI передбачено, що державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є зокрема знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини(п. 4 ч. 6 ст. 24 Закону № 3613-VI).

Так, судом зясовано, що здійснивши розгляд документації гр. ОСОБА_1 з питання реєстрації земельної ділянки державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_2 встановлено знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати частини інших земельних ділянок, а саме 7123783500:01:000:0028, 7123783500:01:000:0080, 7123783500:01:000:0079, 7123783500:01:000:0101.

Таким чином, державний кадастровий реєстратор діяв в межах Закону надавши позивачу відмову у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, оскільки судом підтверджено існування підстав визначених ч. 6 ст. 24 Закону № 3613-VI.

Щодо зобовязання відповідача вчинити дії, направлені на усунення перешкод, шляхом виправлення помилок по трьох земельних ділянок з кадастровими номерами 7123783500:01:000:0028, 7123783500:01:000:0080 та 7123783500:01:000:0101 на майбутнє для подальшої законної реєстрації земельної ділянки суд зазначає таке.

Суд погоджується з позивачем, зокрема беручи до уваги доводи відповідача щодо існування перетинів ділянок з земельною ділянкою, яку передбачається зареєструвати, у звязку з помилками в індексно-кадастровій карті, оскільки бажана земельна ділянка знаходиться в другій зоні першого кварталу індексно-кадастрової карти, а підставою для відмови слугували земельні ділянки які знаходяться в першій зоні нульового кварталу індексно-кадастрової карти, проте зазначає.

Помилками у Державному земельному кадастрі є також технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру) (пп. 2 ст. 138 Порядоку № 1051).

У відповідності до п. 150 Порядоку № 1051, якщо за результатами розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки Державним кадастровим реєстратором встановлено, що відомості Державного земельного кадастру відповідають інформації, що міститься в документах, які є підставою для їх внесення, але потребують виправлення у зв'язку з виявленням технічних помилок у таких документах, Державний кадастровий реєстратор повідомляє про це заявникові згідно з додатком 34 із зазначенням документів та технічних помилок у них, виправлення яких має передувати виправленню відповідних відомостей у Державному земельному кадастрі. Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких внесені такі відомості, здійснюється Державним кадастровим реєстратором після виправлення помилок у зазначених документах за заявою заінтересованої особи за формою згідно з додатком 35 відповідно до пунктів 140 - 148 цього Порядку.

Таким чином виходячи з аналізу законодавства суд роз'яснює позивачу, що законодавчо унормована певна процедура виправлення помилок в відомостях Державного земельного кадастру, якою чітко передбачено безпосередню участь в даному випадку позивача (подача заяви), а тому дана вимога не підлягає до задоволення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

В силу положень ст. 94 КАС України та п. 9 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» з відповідача судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлено 19.04.2017