П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.04.2017 Справа №607/12722/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Дзюбича В.Л.,
за участю секретаря Дрозд Х.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобовязати Тернопільське об»єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок призначеної йому пенсії із врахуванням періоду роботи з 20.06.1977 року по 30.09.1988 року на посадах інженера-техніка, старшого інженера, головного механіка Тернопільського обласного управління лісового господарства та лісозаготівель та з 03.10.1988 року по 17.04.2002 року на посадах головного механіка, провідного інженера механіка технічного відділу, начальнику відділу лісозаготівель, начальника відділу організації промислового виробництва і збуту продукції, провідного механіка Державного лісогосподарського об»єднання «Тернопільліс».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 14.12.2013 року він перебуває на обліку в Тернопільському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнобов»язкове державне пенсійне страхування». 05.10.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з огляду на наявний стаж державної служби понад 25 років. Однак відповідач протоколом №1 від 28.10.2016 року відмовив у задоволенні його заяви, посилаючись на те, що періоди роботи з 20.06.1977 року по 17.04.2002 року у Тернопільському обласному управлінні лісового господарства та лісозаготівель та Державному лісогосподарському об»єднанні «Тернопільліс» не можуть бути зараховані йому до стажу державної служби, оскільки відповідні зміни у законодавство були внесені вже після його звільнення з роботи. Вказану відмову позивач вважає неправомірною, оскільки у відповідності до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.2016 року стаж державної служби за періоди роботи до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року обчислюється відповідно до п.8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, яким в свою чергу визначено, що стаж державної служби за періоди до набрання чинності Законом обчислюється у порядку та на умовах, встановлених на той час законодавством. Пунктом 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 283 від 03.05.1994 року з наступними змінами і доповненнями передбачено, що до стажу державної служби включається також час роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об'єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об'єднань Державного комітету лісового господарства. Із врахуванням наведеного просить його позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В ході судового розгляду позивач подав заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов»язаних з призначенням та перерахунком пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів, оформлене протоколом №1 від 28.10.2016 року про відмову у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов»язати відповідача призначити йому з 05.10.2016 року пенсію державного службовця у відповідності до вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 20.06.1977 року по 17.04.2002 року у Тернопільському обласному управлінні лісового господарства та лісозаготівель та Державному лісогосподарському об»єднанні «Тернопільліс».
У судовому засіданні позивач та його представник уточнені позовні вимоги, підтримали та просять їх задовольнити у повному обсязі.
Представник Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відносно позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов та просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що позивач з 14.12.2013 року перебуває на обліку в Тернопільському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року.
05.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу».
Згідно протоколу №1 засідання комісії Тернопільського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області по розгляду спірних питань, пов»язаних з призначенням та перерахунком пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів від 28.10.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу», оскільки стаж роботи позивача на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року, обчислений на підставі записів у трудовій книжці становить 05 років 3 місяці 16 днів. Зміни у постанову Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 року щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об'єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об'єднань Державного комітету лісового господарства внесені 15.05.2005 року, а позивач звільнений з Тернопільського державного лісогосподарського об»єднання «Тернопільліс» 17.04.2002 року, а тому підстави для зарахування вказаних періодів роботи до стажу державної служби та проведення перерахунку пенсії як державному службовцю у позивача відсутні.
В силу ч.1 ст.46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року(надалі-Закон №889-VІІІ) одночасно з яким набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №229 від 26.03.2016 року про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби .
Відповідно до п. 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №229 від 26.03.2016 року передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону.
Відповідно до п. 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, обчислення стажу державної служби позивачу ОСОБА_1 слід здійснювати у відповідності до законодавства, що було чинним на момент набуття ним відповідного стажу, а саме відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 останній з 20.06.1977 року по 30.09.1988 року працював на посадах інженера-механіка, старшого інженера, головного механіка Тернопільського обласного управління лісового господарства та лісозаготівель; з 03.10.1988 року по 17.04.2002 року на посадах головного механіка, провідного інженера-механіка технічного відділу, начальника відділу лісозаготівель, начальника відділу організації промислового виробництва і збуту продукції, провідного механіка Державного лісогосподарського об'єднання «Тернопільліс».
У відповідності до п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів № 43 від 15.01.2005 року, до стажу державної служби також зараховується час роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об'єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об'єднань Державного комітету лісового господарства.
Згідно листа Головного управління державної служби України в Тернопільській області від 02.03.2010 року №203, періоди роботи позивача в Тернопільському обласному управлінні лісового господарства та лісозаготівель та Державному лісогосподарському об'єднанні «Тернопільліс» (з 20.06.1977 року по 17.04.2002 року) можуть бути зараховані до стажу державної служби за умови, що Тернопільський лісгослізаг був структурним підрозділом облуправління лісового господарства і лісозаготівель.
З 04.04.2005 року позивача було призначено на посаду першого заступника голови Збаразької районної державної адміністрації та присвоєно 9 ранг державного службовця.
Розпорядженням голови Збаразької районної державної адміністрації №223 від 30.06.2005 року відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 року № 10149 «Про надбавки за вислугу років для працівників органів державної виконавчої влади» та від 03.05.1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» встановлено ОСОБА_1, першому заступнику голови райдержадміністрації надбавку за вислугу років (понад 25 років) в розмірі 40%, що підтверджується також довідкою Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області №01-260/01-16 від 08.02.2017 року.
Відповідно до ч. 2 Положення про порядок і умови вплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1049 від 20.12.1993 року передбачено, що надбавки за вислугу років виплачуються керівникам, спеціалістам і службовцям органів виконавчої влади та інших державних органів залежно від стажу роботи, а саме: понад 25 років стажу державної служби у розмірі 40 % щомісячної надбавки від посадового окладу.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 14.09.2016 року №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Пунктом 3 порядку передбачено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають чоловіки, які досягли віку 62 роки.
Пунктом 4 порядку визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено та доданими до матеріалів справи документами підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 20.06.1977 року по 30.09.1988 року та з 03.10.1988 року по 17.04.2002 року працював на посадах інженера-механіка, старшого інженера, головного механіка Тернопільського обласного управління лісового господарства та лісозаготівель та головного механіка, провідного інженера-механіка технічного відділу, начальника відділу лісозаготівель, начальника відділу організації промислового виробництва і збуту продукції, провідного механіка Державного лісогосподарського об'єднання «Тернопільліс», які згідно законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року були віднесені до категорії посад державної служби, стаж роботи на яких давав право на отримання пенсії державного службовця, відтак в порядку, установленому чинним законодавством набув право на призначення пенсії державного службовця при досягненні відповідного віку.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, аналізуючи наведені обставини та досліджені докази, суд приходить до переконання, що заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення, шляхом визнати протиправним та скасування рішення комісії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов»язаних з призначенням та перерахунком пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів, оформленого протоколом №1 від 28.10.2016 року про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов»язання відповідача призначити ОСОБА_1 з 05.10.2016 року пенсію державного службовця у відповідності до Закону України «Про державну службу» та Порядку призначення пенсій деяким категоріям працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 20.06.1977 року по 30.09.1988 року у Тернопільському обласному управлінні лісового господарства та лісозаготівель та з та з 03.10.1988 року по 17.04.2002 року у Державному лісогосподарському об»єднанні «Тернопільліс».
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю, право компенсування судових витрат, понесених стороною на користь якої ухвалено рішення, визначене ст. 94 КАС України, тому суд вважає, що із державного бюджету в користь ОСОБА_1 слід стягнути судові витрати по справі, а саме: 551,20 грн. судового збору
Керуючись ст.19, ч.1 ст.46 Конституції України, ст.ст.52, 55, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.6-11, 41, 71, 94, 104, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов»язаних з призначенням та перерахунком пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів, оформлене протоколом №1 від 28.10.2016 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати Тернопільське обєднане Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 з 05 жовтня 2016 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та Порядку призначення пенсій деяким категоріям працівників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 20.06.1977 року по 30.09.1988 року у Тернопільському обласному управлінні лісового господарства та лісозаготівель та з 03.10.1988 року по 17.04.2002 року у Державному лісогосподарському об»єднанні «Тернопільліс».
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 551,20 грн. відшкодувати ОСОБА_1 (просп. Злуки,53/268 м. Тернопіль, ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського обєднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області (м.Тернопіль вул.Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598).
Копію постанови надіслати сторонам у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонним суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяОСОБА_2