Рішення № 66073425, 20.04.2017, Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
20.04.2017
Номер справи
473/1096/17
Номер документу
66073425
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 473/1096/17

РІШЕННЯ

іменем України

"20" квітня 2017 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої - судді Старжинської О.Є., при секретарі судового засідання - Ніколаєнко Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вознесенську позовну заяву керівника Вознесенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки лісу

ВСТАНОВИВ:

11.04.2017 року керівник Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області звернувся до суду з позовом в інтересах Державної екологічної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки лісу в сумі 22719,38 грн.

В обґрунтування своїх вимог прокурор посилався на те, що 17 жовтня 2016 року відповідач не маючи спеціального дозволу на порубку дерев, в полезахисній лісовій смузі, що розташована на території земель Воронівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області за допомогою бензопили умисно спиляв пять дерев породи дуб діаметром на пні 29 см, 13см., 24см., 34см., 28см та три дерева породи ясен діаметром на пні 34 см, 25см., 39см., чим спричинив збитки, розмір яких згідно розрахунку виконаного Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Миколаївській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 складає 24719,38 грн., з яких 2000 грн. відповідач добровільно відшкодував на користь Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області.

Вироком Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 23 лютого 2017 року, який набрав чинності, відповідача визнано винними у вчиненні злочину передбаченогост. 246 КК України. За наслідками розгляду кримінального провадження питання відшкодування заподіяних відповідачем збитків не розглядалось.

Посилаючись на те, що заподіяні відповідачем ОСОБА_1 Олександрівській селищній раді Вознесенського району Миколаївської області збитки не відшкодовано, прокурор просив стягнути з нього шкоду в сумі 22719,38 грн. на користь місцевого бюджету Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області.

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, згоден на винесення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1в судове засідання не зявився, судом належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомив.

Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи в порядку статтей 224-226 ЦПК України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Прокурор, звертаючись до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції, зазначав про те, що вказаний орган уповноважений державою на здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проте, враховуючи що платежі, які відповідно доБюджетного кодексу Українита Закону України про державний бюджет на відповідний рік розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними бюджетами, просив стягнути заподіянні збитки на рахунок Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області.

Згідно зіст. 66 Конституції Україникожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Наказом № 429 від 04 листопада 2011 року Міністерства екології та природних ресурсів Українизатверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п.1,3 даного наказу Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Держекоінспекція (п.4.2 п/п « г») здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі і щодо законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення та тощо.

Згідно з п/п. 6.11,6.17,6.18 п.6 Положення для виконання покладених на неї завдань Держекоінспекція має право: розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах ; передавати до прокуратури, органів досудового слідства та органів дізнання матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.

Відповідно до ч.3ст.23 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Відповідно дост.20-2 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» до компетенції державної екологічної інспекції належить організація і здійснення державного контролю за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень. Вказаним законом вищезазначений орган наділений повноваженнями виступати позивачем у судах.

Отже, керівник Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області, в даному випадку мав право звернутися з позовною заявою до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого на здійснення відповідних функцій у даних правовідносинах, а саме Державної екологічної інспекції у Миколаївській області, що реалізує державну політику і здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.4 ч.1ст.69-1 Бюджетного кодексу Українидо надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів обєднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Порядок розподілу платежів між державним та місцевим бюджетом, які зараховано на аналітичні рахунки відкриті у Казначействі України та Головних управліннях Казначейства, врегульовано Порядком казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженогонаказом Міністерства фінансів України №43 від 29 січня 2013 року.

Отже, порядок нарахування збитку заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу, стягнення коштів на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності та порядок його виконання визначені законом.

Як вбачається з вироку Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської областівід 23.02.2017 року, ОСОБА_1 не маючи спеціального дозволу на порубку дерев, в полезахисній лісовій смузі, розташованій на території Воронівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, умисно спиляв бензопилою пять дерев породи дуб діаметром на пні 29 см, 13см., 24см., 34см., 28см та три дерева породи ясен діаметром на пні 34 см, 25см., 39см.

В результаті таких дій ОСОБА_1 заподіяно істотну шкоду довкіллю та матеріальну шкоду Олександрівській селищній раді Вознесенського району Миколаївської області, бюджету Миколаївської області, Державному бюджету України.

Згідно з розрахунком від 25 жовтня 2016 року, проведеним державним інспектором Державної екологічної інспекції у Миколаївській області відповідно доПостанови Кабінету міністрів України від 23 липня 2008 р. N 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», розмір заподіяної державі шкоди внаслідок незаконного видалення відповідачем дерев становить 24719,38 грн., з яких 2000 грн. відповідач добровільно відшкодував на користь Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області.

Статтею 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідност.107 ЛК України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обовязкові для суду, що розглядає справу про цивільно правовінаслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою ( ч.4ст.61 ЦПК України).

За приписамист.1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частина 2статті 1166 ЦК України, встановлює презумпцію вини завдавача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв'язку із наявністю вини іншої особи або у зв'язку із дією об'єктивних обставин).

А тому враховуючи наведене, суд вважає, що шкода завдана природному навколишньому середовищу неправомірними діями відповідача становить 24719,38 грн., підлягає стягненню 50 відсотків на користь Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області - 10359,69 грн. (12359,69 - 2000), до спеціального фонду бюджету Миколаївської області 4943,88 грн. (20%,) до спеціального фонду Державного бюджету України 7415,81 грн. (30%).

Згідно зі ст.88 ч.3 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача у дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Розмір судових витрат складається з судового збору у сумі 640 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги керівника Вознесенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки лісу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ідент. номер НОМЕР_1 на користь Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області (р\р 3348331700282 ГУ ДКСУ в Миколаївській області, МФО 826013, код ЄДРПОУ38037770, код доходів 24062100) - 10359,69 грн.

Стягнути з ОСОБА_1, ідент. номер НОМЕР_1 на користь спеціального фонду бюджету Миколаївської області - 4943,88 грн.

Стягнути з ОСОБА_1, ідент. номер НОМЕР_1 на користь спеціального фонду Державного бюджету України 7415,81 грн.

Стягнути з ОСОБА_1, ідент. номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави (отримувач коштів ГУК в м.Києві/м.Київ), код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019, р/р 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106 в сумі 640 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя О.Є.Старжинська