Справа №461/1712/17
Провадження №2/461/787/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.04.2017 р. Галицький районний суд м.Львова
в складі: головуючого судді Государського А.В.
при секретарі Скаб В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що відповідно до заяви від 24.11.2015 року відповідачу, Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР було призначено субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року. При зверненні за призначенням субсидії, ОСОБА_1 подав заяву та декларацію про доходи та витрати. Однак, в результаті проведеної перевірки, встановлено, що відповідачем подано недостовірну інформацію щодо майнового стану, що вплинуло на встановлення права на отримання субсидії. Зокрема, відповідачем не вказано про те, що 14.11.2014 року ним здійснено оплату на суму більше як 50000 грн., зокрема придбано квартиру вартістю 87000 грн. за адресою Миколаївська область, місто Очаків, вул.Степанова, 37Б/15, загальною площею 40,9 кв.м. На листи про добровільне повернення коштів відповідач не реагує. У звязку із цим просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР (35411016020953, одержувач управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР, ЄДРПОУ 26256754, банк одержувача ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014) кошти, надміру виплачені за призначеною субсидією в сумі 5630,86 грн.
У судове засіданні представник позивача не зявився, подав клопотання про проведення розгляду справи без його участі та заперечив проти винесення заочного рішення по справі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
У відповідності до ст.169 ЦПК України, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, які вважає достатніми. У відповідності до вимог ч.2 ст.197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання таким родинам державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (субсидія).
Порядок надання населенню субсидій регулюється відповідно до Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848(далі - Положення).
Пунктом 2 Положення встановлено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (п. 3 Положення).
24 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради зі заявою про призначення йому субсидії (а.с.3). За результатамирозгляду звернення відповідачеві було призначено зазначену субсидію на період з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року (а.с.4).
П. 7, п. 12 Положення передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зазначених у п. 7 цього Положення.
Згідно з п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідкипро доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву тадекларацію про доходиі майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
За приписами п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
2 серпня 2016 року Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було проведено перевірку правильності і повноти інформації, що надавалася заявником ОСОБА_1 для призначення житлової субсидії, за результатами якої було встановлено, що відповідач, звертаючись з заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, не повідомив про придбання ним у власність квартиру вартістю 87000 грн. за адресою Миколаївська область, місто Очаків, вул.Степанова, 37Б/15, загальною площею 40,9 кв.м., що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта від 02.08.2016 року №64891091.
Вказані дії відповідача призвели до неправомірного призначення субсидії за період з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року.
Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 (далі - Порядок).
П. 1 Порядку встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, в тому числі: приховування заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
У разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, відділи (управління) субсидій вживають таких заходів: припиняють надання субсидії і позбавляють права на її призначення на наступний термін; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення в подвійному розмірі надміру виплачених коштів.Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються відділом (управлінням) субсидій в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення (п. 2 Порядку).
Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської раді надіслано ОСОБА_1 повідомлення про повернення надміру виплаченої суми субсидії (а.с.8-10) у яких з урахуванням матеріального стану відповідача його було зобов'язано повернути надміру перераховані кошти у сумі 5630,86 грн. за призначеною субсидією у термін до 31.12. 2016 року. Однак, у термін, вказаний у листі-вимозі, відповідач не повернув кошти, надміру виплачені за субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 для отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг свідомо надав недостовірну інформацію про його доходи за період листопад 2014 року, кошти, виплачені йому за субсидією за період з 01.10.2015 року до 30.09.2016 року підлягають поверненню.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, слід задовольни.
Відповідно дост. 88 ЦПК Українисуд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 640 грн.
З огляду на вищенаведене, відповідно дост. 19 Конституції України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженогопостановоюКабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848,Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5, керуючись ст. ст.4,10,11,60,88,209,212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Галицького відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР (35411016020953, одержувач управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР, ЄДРПОУ 26256754, банк одержувача ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014) кошти, надміру виплачені за призначеною субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 5630 (пять тисяч шістсот тридцять) грн. 86 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) грн. в дохід держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий А.В. Государський