Постанова № 660612, 10.05.2007, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
10.05.2007
Номер справи
2/119
Номер документу
660612
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"10" травня 2007 р. Справа № 2/119

Господарський суд Рівненської області у складі судді Савченка Г. І. при секретарі судового засідання Маслову К.Г. розглянув справу

за позовом Дочірнє підприємство "Райз-Агросервіс"

до відповідача Дубенська об'єднана державна податкова інспекція

про визнання нечинним рішення від 29 січня 2007 р. № 0004332343\2 в частині 7425,77 грн.

Представники: від позивача –юр. Ковальчук В.В., гол. бух. Козубович А.Л. ;

від відповідача– інспектор Чорномаз Ю.П.

Статті 27, 29, 49, 51, 127 Кодексу адміністративного судочинства України роз’яснені.

В судовому засіданні з 05 по 24 квітня 2007 року та з 24 квітня по 10 травня 2007 року оголошувалися перерви.

ВСТАНОВИВ: Позивач –Дочірнє підприємство “Райз-Агросервіс”,–з врахуванням зміни позовних вимог, уточнення позовних вимог просить визнати нечинним рішення Дубенської об’єднаної державної податкової інспекції від 29.01.2007 р. № 0004332343/2 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7.425,77 грн. за порушення норм з регулювання обігу готівки.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки не відповідають фактичним обставинам справи.

Посилається на те, що актом перевірки встановлено порушення п. 2.11 "Положення ведення касових операцій у національній валюті в Україні" в частині видачі готівкових коштів під звіт з каси без повного звітування конкретної підзвітної особи щодо раніше виданих коштів на загальну суму 30 121,27 грн. по розрахунках з підзвітними працівниками по корпоративних картках (сторінка 60 Акту).

Такий висновок спростовується тим, що керівникам підприємства, зокрема Ковальчуку О.П., були відкриті корпоративні картки. Для бухгалтерського обліку операцій по розрахунках з підзвітними особами по корпоративних картках був створений на 372 рахунку субрахунок 372-013. Протягом перевіряємого періоду не проводилось зняття готівки з корпоративних карток для здіснення розрахунків. Про це свідчать виписки по корпоративних картках, які надавались до перевірки.

Оскільки зняття (видачі) готівкових коштів під звіт не проводилось, відповідно порушень по п. п. 2.11 немає.

Відповідач– Дубенська об’єднана державна податкова інспекція– інспекція позов заперечує, обгрунтовуючи свої заперечення наступним.

Відповідно до п. 2.11. "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N637 видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 2.12. фізичні особи - довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з карткового рахунку із застосуванням корпоративної платіжної картки або особистої платіжної картки, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, а також документи про одержання готівки з карткового рахунку (чек банкомата, копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торговельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки.

Відповідно до абз. 5 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Отримання готівки під звіт шляхом з картрахунку юридичної особи регламентується п. 3.12 ст. 3 «Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 19.04.2005 р. за № 137, яким передбачено, що кошти, які списані з картрахунку юридичної особи–підприємця за операції, що здійснені з використанням корпоративних платіжних карток, вважаються виданими під звіт держателю платіжної картки.

Ці кошти можуть бути використані виключно за цільовим призначенням.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справі, господарський суд встановив наступне.

Як свідчать обставини справи, податковим органом проведено планову документальну перевірку дочірнього підприємства "Райз - Агросервіс" (акт перевірки від 11 вересня 2006 року за №73/23/30213384). За наслідками проведеної перевірки в матеріалах перевірки податковим органом зроблено висновок про допущення порушення ДП "Райз -Агросервіс" вимог підпункту 2.8. 2.9, 2.11 пункту 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року №40/10320 (із змінами та доповненнями), у зв'язку з чим перевищено встановлені строки використання виданої під звіт готівки на загальну суму 30121,27 грн. та встановлено перевищення залишку готівки в касі на суму 474,73 грн. по Ворсклівській філії ДП "Райз - Агросервіс"

На підставі матеріалів перевірки (акт перевірки від 11.09.2006 року за №73/23/30213384) Дубенською ОДПІ було прийняте рішення від 25 вересня 2006 року №0004332343/0 та визначено суму податкового зобов'язання по сплаті штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки в сумі 8479,78 грн.

Так. в пункті 3.9.2 акту документальної перевірки зазначено, що згідно оборотно -сальдової відомості по рахунку 372-013 "Розрахунки з підзвітними особами по корпоративних картках в національній валюті" встановлено, що підзвітна особа Ковальчук О.П., маючи дебетове сальдо по рахунку №372-013 у сумі 9183,86 грн. станом на 01.07.2005 р., звітується про використання даної суми в частині 327,01 грн. авансовим звітом № ДК/070113-008 від 29.07.2005р. в частині 214,00 грн. авансовими звітами № БС/120113-133 від 01.12.2005 р. та № БС/120113-146 від 31.12.2005р., решту суми 8642.85 грн. вносить в касу 16.02.2006р., тобто пізніше граничного строку.

Крім того перевіркою встановлено, що підзвітна особа Ковальчук О.П., маючи дебетове сальдо по рахунку №372-013 у сумі 15602,57 грн. станом на 01.01.2006 р., протягом січня місяця 2006 року додатково знімає з карткового рахунку 7914,97 грн., а звітується лише в частині 1329,90 грн. авансовим звітом №010103-009 від 16.01.2006р., частину суми 9630,00 грн. вносить в касу 25.01.2006 р., і залишок невідзвітованої суми станом на 01.02.2006 р. становить 12557,64 грн. (6657,15 грн. внесено в касу 16.02.06 р. і залишок невідзвітованої суми станом на 31.03.06 р. становить 5900,49 грн.).

Таким чином. 12557,64 грн. є сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.

Перевіркою встановлено, що підзвітна особа Буряк І.М., маючи дебетове сальдо по рахунку №372-013 у сумі 362,91грн. станом на 01.09.2005 р.. звітується про використання даної суми лише у жовтні 2005 року, тобто пізніше граничного строку та підзвітна особа Краснопольський Я.В., маючи дебетове сальдо по рахунку №372-013 у сумі 7961.54грн. станом на 01.07.2005р. протягом липня місяця не повертає ці кошти і не звітується за них. і станом на 01.08.2005 р. залишається дебетове сальдо по рахунку № 372-013 у сумі 7961,54 грн. Повністю звітується про використання даної суми лише у листопаді 2005 року, тобто пізніше граничного строку.

Крім того, підзвітна особа Ратушний П.В., маючи дебетове сальдо по рахунку №372-013 у сумі 55,32 грн. станом на 01.07.2005р. протягом липня місяця не повертає ці кошти і не звітується за них протягом строку. Ця заборгованість у грудні 2005 року закрита за рахунок коштів підприємства як безнадійна заборгованість.

Згідно Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.04.2005 р. № 137 (далі - Положення № 137) корпоративна платіжна картка - платіжна картка, яка дає змогу її держателю здійснювати операції за картрахунком юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

Пунктом 3.10 глави 3 Положення №137 передбачено, що держателі корпоративних платіжних карток можуть здійснювати операції з безготівкової оплати товарів (послуг) та одержувати готівку в таких випадках:

- одержання готівки в гривнях для здійснення розрахунків, пов'язаних із виробничими (господарськими) потребами, у тому числі для оплати витрат на відрядження в межах України, з урахуванням обмежень, установлених нормативно-правовими актами Національного банку з питань регулювання готівкового обігу, а також чистого доходу фізичними особами - підприємцями;

- здійснення розрахунків у безготівковій формі в гривнях, пов'язаних із статутною та господарською діяльністю, витратами представницького характеру, а також витратами на відрядження в межах України;

- одержання готівки в іноземній валюті за межами України та в установленому порядку на території України в касі емітента для оплати витрат на відрядження:

- здійснення розрахунків у безготівковій формі в іноземній валюті за межами України, які пов'язані з витратами на відрядження та витратами представницького характеру і т.д.

Згідно пункту 3.12 глави 3 Положення №137 кошти, які списані з картрахунку юридичної особи або фізичної особи - підприємця за операції, що здійснені з використанням корпоративних платіжних карток, уважаються виданими під звіт держателю платіжної картки. Ці кошти можуть бути використані виключно за цільовим призначенням. Використання коштів має бути підтверджене відповідними звітними документами. Повернення довіреною особою клієнта невикористаних коштів і відшкодування власнику корпоративного картрахунку коштів, використаних понад установлені норми, здійснюються згідно із законодавством України. Залишки коштів на картрахунку. не використані за призначенням довіреною особою юридичної особи або фізичної особи - підприємця у визначені терміни, можуть бути за платіжним дорученням або меморіальним ордером (у разі договірного списання коштів) повернені на рахунок, з якого вони були перераховані, або на інший рахунок клієнта.

Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (із змінами та доповненнями) (надалі Положення) передбачено, що:

- видача готівкових коштів під звіт або на відрядження здійснюється відповідно до законодавства України (пункт 2.11 глава 2 Положення);

- фізичні особи - довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з карткового рахунку із застосуванням корпоративної платіжної картки або особистої платіжної картки, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, а також документи про одержання готівки з карткового рахунку (чек банкомата. копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торговельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки (пункт 2.12 глава 2 Положення);

- видача готівки під звіт працівникам банків у випадках, передбачених законодавством України, проводиться з їх кас, а також з використанням корпоративних платіжних карток або особистих платіжних карток працівників. Підзвітні особи зобов'язані подати до бухгалтерії банку разом із невикористаним залишком готівки звіт про використання коштів (незалежно від того, отримані ці кошти з каси банку або через відповідні платіжні картки) у строки, визначені законодавством України (пункт 6.4 глава 4 Положення).

Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року №889-ІУ (із змінами та доповненнями), а саме - підпунктом 9.10.4 пункту 9.10 статті 9, передбачено, що норми цього пункту поширюються також на витрати, пов'язані з відрядженням чи виконанням окремих цивільно-правових дій, які були оплачені з використанням корпоративних платіжних карток, дорожніх, банківських або персональних чеків, інших платіжних документів, з урахуванням таких особливостей:

а) якщо при застосуванні платіжних карток під час службових відряджень відрядженою особою - платником податку отримувалася готівка, то платник податку подає звіт про використання наданих на відрядження коштів і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня після завершення відрядження;

б) якщо при застосуванні платіжних карток під час службових відряджень відрядженою особою - платником податку здійснювалися розрахунки у безготівковій формі термін подання платником податку звіту про використання наданих на відрядження коштів - не пізніше 10 днів, а за наявності поважних причин працедавець (самозайнята особа) може його подовжити до 20 банківських днів (до з'ясування питань щодо виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами).

Абзацом п’ятим статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року № 436/95 ( із змінами та доповненнями) передбачено відповідальність за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Отже, податковий орган вважає, що ним правомірно застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 7530,32 грн. за порушення підпункту 2.11 пункту 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (із змінами та доповненнями).

В процесі розгляду скарг податковий орган врахував заперечення позивача на предмет визначення суми штрафних санкцій за перевищення залишку готівки в касі на загальну суму 494,46 грн. Податковий орган виходив з того, що перевіркою встановлено перевищення залишку готівки в касі на суму 474,73 грн. по Ворсклівській філії ДП "Райз-Агросервіс", чим порушено вимоги п. 2.8., 2.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 (із змінами і доповненнями). У II півріччі 2005 р. згідно наказу № 29 від 14.02.2005 р. було встановлено ліміт залишку готівки в касі в сумі 135 грн.. фактично у перевіряємому періоді було встановлено завищення залишку готівки в касі на 474,73 грн.

При розгляді заперечень до матеріалів перевірки та скарги ДП "Райз - Агросервіс" надало копію наказу №145 від 30.09.2005р. „Про перегляд та встановлення ліміту залишку готівки в касах", де з 01 жовтня 2005 року встановлені нові ліміти залишку готівки в касах до кінця 2005 року. Так, для Ворсклівської філії встановлено 170,00 грн. ліміту залишку готівки в касі.

Податковий орган погодився з тим, що ним не правомірно застосував штрафну (фінансову) санкцію, яка передбачена абзацом другим статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року №436/95 ( із змінами та доповненнями) за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день, тобто 949,46 грн.

Керуючись статтею 12 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 3813 - XII від 24 грудня 1993 року (із змінами та доповненнями) і підпунктом 2 пункту 9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 02 березня 2001 року № 82 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2001 року за № 238/5429 (із змінами та доповненнями), Державна податкова адміністрація в Рівненській області скасовано рішення Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25 вересня 2006 року №0004332343/0 в частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 949,46 грн., а в іншій частині вищезазначене рішення Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25 вересня 2006 року №0004332343/0 залишила без змін.

За результатами розгляду скарги відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 січня 2007 року № 0004592343/2 на суму 7.530,32 грн. Позивач оскаржує дане рішення в сумі 7.425,77 грн. Позивач не оскаржує рішення в сумі 104,55 грн., що стосується спричинення порушення з боку посадових осіб Ратушного та Буряка (стор. 60 Акту). Вважає недоцільним таке оскарження.

Давши оцінку доводам сторін, доказам у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню із наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України –в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як орган владних повноважень, не довів правомірності свого рішення в частині його оскарження.

Висновки про порушення, зроблений у акті перевірки лише з даних оборотно-сальдової відомості по рах. 372-013 стосовно розрахунків з підзвітними працівниками по корпоративних картках (сторінка 60 Акту). Надані платником пояснення взяті до уваги не були.

Висновок є помилковим і не відповідає вимогам п. 2.11-2.12 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12. 2004 р. № 637 (далі за текстом: Положення), оскільки за змістом п. 2.11. порушенням є видача готівкових коштів під звіт без дотримання порядку, визначеного п. 2.11. Положення.

Перевіркою не взято до уваги і не вивчено, зокрема наступне. Визначення термінів, у р. 1 Положення є чіткими, - за ними «готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети».

Здійснення розрахунків з використанням корпоративних карток, взагалі не є «видачею готівкових коштів» в розумінні п. 2.11. Крім того, відповідно до п. 2.12 Положення, довірені особи підприємства, навіть у разі одержання готівки з карткового рахунку, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Враховуючи наведене, вказані операції не можуть призводити до застосування п. 1, ч. 5 Указу Президента № 436/95 (зазначений як підстава стягнення у податковому повідомленні-рішенні) оскільки не мають і складу порушення, передбаченого Указом (відсутній Факт видачі під звіт готівки).

Зазначені у акті особи в основному використовували кредитні картки без зняття готівки-здійснюючи прямі розрахунки за надані товари, послуги, то що. Відомості про способи та напрямки використання корпоративних карток неможливо зробити лише з даних оборотно-сальдової відомості, як це зроблено при перевірці.

Позивач надав суду бухгалтерську довідку від 19.04.2007 р., сформовану на підставі оригіналів банківських виписок за 2003–2005 роки. Судом оглянуті оригінали банківських виписок, наданих позивачем за період з 01.01.2003 р. по 31.12.2005 р., оригінали долучені до матеріалів справи. З вказаних документів вбачається, що з карткового рахунку, яким користувався Краснопольський Я.В. знято готівку та відзвітовано за неї в наступних сумах:

Ш 02.02.2004 р. знято 700,00 грн. готівкою;

Ш 11.03.2005 р. знято 30,00 грн. готівкою.

Всього знято готівки станом на 01.07.2005 р. 730,00 грн.

Невідзвітованих сум станом на 01.01.2006 р. не встановлено.

За період з 01.01.2003 р. по 31.12.2005 р. з карткового рахунку, яким користувався Ковальчук О.П., було знято готівку та відзвітовано за неї в наступних сумах:

Ш 30.07.2003 р. знято 261,12 грн. готівки;

Ш 14.10.2003 р. знято 1.000,00 грн. готівки;

Ш 17.01.2005 р. знято 1.500,00 грн. готівки;

Ш 19.01.2005 р. знято 1.020,00 грн. готівки;

Ш 01.02.2005 р. знято 310,00 грн. готівки.

Всього знято готівки станом на 01.07.2005 р. 4.091,12 грн.

07.12.2005 р. знято готівки 5460,00 грн.

Відзвітовано за зняту готівку станом на 01.07.2005 р. 4.091,12 грн.

Всього знято готівки станом на 01.01.2006 р. 9.551,12 грн.

Відзвітовано за зняту готівку станом на 01.01.2006 р. 4.091,12 грн.

Невідзвітовано за зняту готівку станом 01.01.2006 р. 5460,00 грн.

Таким чином, недослідження податковим органом первинних документів, зокрема банківських виписок, призвело до неправильних висновків.

Керуючись статтями 94, 158 ч. 1, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ,–

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити. Визнати нечинним рішення Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції № 0004332343\2 від 29.01.2007 р. в частині 7.425,77 грн.

2. Присудити позивачеві - Дочірньому підприємству "Райз-Агросервіс" (35600, м. Дубно Рівненської області, вул. Тараса Бульби, 6; адреса для поштових повідомлень: 03680, м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 152, код ЄДРПОУ 30213384),– з Державного бюджету України 3 (три) грн. 40 коп. витрат по державному миту (судовому збору).

3. Видати виконавчий лист за заявою стягувача після набрання постановою законної сили.

4. Сторона, яка не погоджується з постановою, має право на апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Савченко Г. І.

Постанова складена в повному обсязі і підписана суддею «___» травня 2007 року.