РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" квітня 2017 р. Справа № 924/1249/16
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Демянчук Ю.Г.
судді Павлюк І. Ю. ,
судді Демидюк О.О.
при секретарі судового засідання Михальчук В.К.
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність № б/н від 25.01.2017
відповідача - ОСОБА_2, № б/н від 21.09.2016
третіх осіб - не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агро-Інвест" на рішення господарського суду Хмельницької області від 15.02.2017 р. у справі № 924/1249/16 (суддя Шпак В.О.)
за позовом Фермерського господарства "Агро-Інвест" с.Ліщани, Ізяславський район, Хмельницька область
до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький
за участю третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Мульті-Аграр Дніпро"
за участю третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України м. Київ
про визнання недійсними результатів конкурсу від 31.10.16р., проведеного конкурсною комісією Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький, в частині визнання переможцем конкурсу по відбору учасників спільної обробки землі і вирощування сільськогосподарських культур на землях Міністерства оборони України орієнтовною площею 2303 га, розташованих: Старокостянтинівський район, м. Старокостянтинів, вул. Заїкіна, 10; Старокостянтинівський район, с. Григорівка; Красилівський район, с. Яворівці: Красилівський район, с. Кузьмин Українсько - німецького сільськогосподарського підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті-Аграр Дніпро", визначеного на підставі протоколу від 31.10.2016р.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 15.02.2017 у справі № 924/1249/16 (суддя Шпак В.О.) в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовну вимогу.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 07.03.2017 подані скаржником матеріали визнано такими, що відповідають вимогам ГПК України, та є достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 06.04.2017 року.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечує її доводи, вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення (вх. № 9538/17 від 04.04.2017).
Треті особи не скористалася правом подачі відзиву на апеляційну скаргу, що у відповідності до ч. 2 ст. 96 ГПК України не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.
Ухвалою суду від 06.04.2017 року розгляд справи відкладено на 14.04.2017 року.
Розпорядженням керівника апарату суду № 924/1249/16 від 13.04.2017 року у зв'язку із перебуванням у відпустці судді-члена колегії по справі № 924/1249/16 - ОСОБА_3 у період з 10 квітня 2017р. по 14 квітня 2017р. включно, перебуванням у відпустці судді-члена колегії - ОСОБА_4 у період з 13 квітня 2017р. по 14 квітня 2017р. включно та відповідно до п.2.3.25 Положення про автоматизовану систему документообігу суду та п.8.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді призначено автоматичну зміну складу колегії суддів автоматизованою системою документообігу суду.
Протоколом автоматичної зміни складу суду колегії суддів від 13.04.2017 р. визначено колегію у такому складі: головуючий суддя Демянчук Ю.Г., суддя Демидюк О.О., суддя Павлюк І.Ю.
Ухвалою суду від 13.04.2017 р. апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агро-Інвест" на рішення господарського суду Хмельницької області від 15.02.2017 р. у справі № 924/1249/16 прийнято до провадження у новому складі колегії: головуючий суддя Демянчук Ю.Г., суддя Павлюк І.Ю., суддя Демидюк О.О.
В судове засідання прибули представники позивача та відповідача, які надали суду усні пояснення по суті доводів та заперечень, викладених відповідно в апеляційній скарзі, а також у відзиві.
Представники третіх осіб у судове засідання не з'явилися, про поважність причин неявки суд не повідомили.
Зважаючи, що судом вжито необхідних заходів для завчасного повідомлення сторін про час і місце розгляду справи, явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась та додаткові докази судом не витребовувались, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представників третіх осіб за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню. При цьому апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.
Суд вважає доведеними такі фактичні обставини.
Листами №303/6/27/1380 від 13.09.2016 року Головного КЕУ ЗС України та № 303/23/1/3938/1728 від 16.09.2016 року Західного територіального КЕУ ЗС України до КЕВ м. Хмельницький було доведено ряд вимог щодо укладення договорів із вирощування сільськогосподарської продукції на земельних ділянках землекористувачів Міноборони на конкурсних засадах.
Наказом начальника КЕВ м. Хмельницький № 242 від 26.09.2016 року на виконання Протоколу наради з питань організації роботи щодо ведення господарської діяльності із вирощування сільськогосподарської продукції на земельних ділянках землекористувачів Міноборони, з метою врегулювання питань спільного обробітку земель оборони для вирощування сільськогосподарських культур, у відповідності до затверджених Методичних рекомендацій щодо укладання договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України було утворено конкурсну комісію (зі змінами у складі конкурсної комісії згідно наказу начальника КЕВ м. Хмельницький № 267 від 19.10.2016 р.).
В п. 3 Наказу зазначено, що створеній комісії, під час своєї роботи, необхідно неухильно керуватися затвердженими Методичними рекомендаціями щодо укладення спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерству оборони України.
30.09.2016р. Квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницький опубліковано на офіційному сайті Міністерства оборони України інформацію про оголошення конкурсу по відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на землях Міністерства оборони України. В цій інформації зазначено, що процедура конкурсного відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур визначена Методичними рекомендаціями щодо укладення спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерству оборони України, затверджених Заступником Міністра оборони України; земельна ділянка орієнтовною площею 2303га, розташована у Хмельницькій області, а саме: Старокостянтинівському районі, м.Старокостянтинів, вул.Заїкіна, 10; Старокостянтинівський район, с.Григорівка; Красилівський район, с.Яворівці; Красилівський район, с.Кузьмин.
Крім того у інформації про оголошення конкурсу запропоновані кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу, які не передбачені у Методичних рекомендаціях, а саме:
1. наявність новітнього (сучасного) сільськогосподарського обладнання та матеріально-технічної бази достатньої для обробітку земель орієнтовною площею 2303га.
2. наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3. прибуткова діяльність понад три роки;
4. вирощування сільськогосподарських культур та обробіток земельних ділянок сільськогосподарського призначення останні 3 роки;
5. надійність учасника, як ділового партнера (відсутність простроченої заборгованості платежів до бюджету всіх рівнів в тому числі і державного, відсутність простроченої заборгованості перед діловими партнерами, відсутність простроченої заборгованості по заробітній платі перед своїми працівниками;
6. репутація учасника, на сільськогосподарському ринку (відсутність або найменша кількість судових рішень про стягнення боргу, відсутність порушених справ про банкрутство, відсутність кримінальних проваджень відносно керівника, відсутність або найменша кількість судових спорів, щодо невиплати коштів пайовикам, орендодавцям, інших судових та досудових спорів, що виходять або повязані із здійсненням учасника сільськогосподарської діяльності, наданню послуг, оренди с/г ділянок, земель їх обробіток);
7. допомога та сприяння КЕВ м. Хмельницький у виготовленні проекту землеустрою, виготовленні технічної документацій із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
8. обов'язкове дотримання та виконання норм чинного законодавства України;
9. гарантійні зобов'язання щодо щомісячної сплати суми договірних відносин з рахуванням відшкодування земельного податку;
10. програма (пропозиція) надання благодійної допомоги Квартирно-експлуатаційному відділу м. Хмельницький;
11. учасники, що мають прострочену дебіторську заборгованість перед КЕВ м.Хмельницький, Міністерством оборони України - до участі у конкурсі не допускаються.
10.10.2016р. об 09:40 год. КЕВ повторно опубліковано на офіційному сайті Міністерства оборони України Інформацію КЕВ м. Хмельницький про оголошення конкурсу по відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур (зі зміною умов щодо дати проведення та оплати реєстраційного внеску).
З метою участі у вищезазначеному конкурсі ФГ "Агро-Інвест" було сплачено реєстраційний внесок (заставу) у розмірі 300 000грн., що підтверджується платіжним дорученням №1820 від 21.10.2016 року.
31.10.2016р. об 14:00 год. КЕВ здійснено розкриття конкурсних пропозицій по відбору учасників: Місце розкриття: 29006, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Ціолковського, буд. 3/1, кабінет 101.
Відповідно до Протоколу розкриття конкурсних пропозицій по відбору учасників щодо спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур від 31.10.2016р. в конкурсі прийняли участь 5 учасників:
- ТОВ "Мітлинецьке" (Вінницька обл., Гайсинський район, село Мітлинці, вул. Карла Маркса, будинок 74, корпус. А) - конкурсна пропозиція: 3 120грн.;
- Українсько-німецьке сільськогосподарське підприємство з іноземними інвестиціями у формі ТОВ "Мульті-Аграр Дніпро" (Дніпропетровська обл., Криничанський район, селище Кудашівка, вул.Кірова, будинок ,7) - конкурсна пропозиція: 3200.;
- ТОВ "Україна 2001" (Хмельницька обл., Теофіпольський район, селище міського типу Теофіполь, вул. Леніна, будинок ,37 В) - конкурсна пропозиція: 2 920грн.;
- Фермерське господарство "Агро-Інвест" (Хмельницька обл., Ізяславський район, село Ліщани, вул.Польова, будинок 1) - конкурсна пропозиція: 12101 грн.;
- ТОВ "Хмільницьке" (Вінницька обл., Хмільницький район, село Війтівці, вул.Заводська, будинок, 2) - конкурсна пропозиція: 2 820 грн.
03.11.2016р. об 12:15год. на офіційному сайті Міністерства оборони України опубліковано Інформацію Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький про результати конкурсу по відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур.
В п. 2.3 Обґрунтування відмови обрання Учасника (ФГ "Агро-Інвест") переможцем в Протоколі № 7 засідання конкурсної комісії КЕВ м. Хмельницький від 02.11.2016року зазначено:
1. Економічна необґрунтованість цінової пропозиції, згідно програми використання земельних ділянок ФГ "Агро-Інвест" загальною площею 2303 га, що перебувають у користуванні КЕВ м.Хмельницький, підтверджена розрахунком - обґрунтуванням.
2. Ненадійність Учасника як ділового партнера, негативна репутація на сільськогосподарському ринку.
3. Наявність великої кількості судових рішень щодо стягнення з Учасника коштів за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань в сфері сільськогосподарської діяльності; недотримання норм чинного законодавства.
Відповідно до Протоколу від 02.11.2016 р. № 7 засідання конкурсної комісії КЕВ м. Хмельницький членами комісії переможцем конкурсу по відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, який відбувся 31.10.2016р., визнано Українсько-німецьке сільськогосподарське підприємство з іноземними інвестиціями у формі ТОВ "Мульті-Аграр Дніпро", з конкурсною пропозицією 3200 гривень за 1 га землі.
11.11.2016 на підставі результатів конкурсу було укладено Договір № 243 між КЕВ м. Хмельницький та Українсько-німецьким сільськогосподарським підприємством з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті-Аграр Дніпро".
Аналізуючи фактичні обставини, суд взяв до уваги таке.
Правові засади здійснення господарської діяльності у Збройних Силах України визначені Законом України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України", який встановлює умови і гарантії її організації та державної підтримки.
Відповідно до ст. 1 вищезазначеного Закону: господарська діяльність у Збройних Силах України - це специфічна діяльність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України (далі - військові частини), пов'язана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяльності і яка передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки) в межах і порядку, визначених цим Законом.
Господарська діяльність у Збройних Силах України здійснюється з метою одержання додаткових джерел фінансування життєдіяльності військ (сил) для підтримання на належному рівні їх бойової та мобілізаційної готовності.
Відповідно до ст. 3 Закону суб'єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України. Відповідно до постанови КМ України № 1171 від 25 липня 2000 р. "Про затвердження переліку видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам Збройних Сил України" Департаментом фінансів МО України КЕВ м. Хмельницький видано Свідоцтво №422 від 12.02.2016 року про реєстрацію військової частини як субєкта господарської діяльності у ЗС України, у якому передбачені види господарської діяльності, що дозволені КЕВ, зокрема, право на вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Відповідно до Положення квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, затвердженого Начальником Західного Територіального КЕУ, квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький (надалі Установа) є державною установою, яка заснована на базі квартино-експлуатаційної частини Хмельницького району згідно директиви Міністра оборони України № 322/1/10 від 20.04.2005 року та створена Міністерством оборони України (надалі Засновник) і підпорядковано Західному Територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню.
Пунктом 4.5 статті 4 Положення встановлено, що установа користується закріпленою за нею землею, а також іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства.
Згідно п. 5.1.3, п. 5.1.6 статті 5 Положення, установа має право укладати договори, набувати майнові та немайнові права. Нести обовязки, бути позивачем і відповідачем у судових органах. Установа має право займатися видами діяльності, які передбачені свідоцтвом про реєстрацію як субєкта господарської діяльності у Збройних Силах України № 422 від 27.08.2010 року.
За змістом ст. 67 Господарського кодексу України (ГК України) відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільного кодексу України (ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч.4 ст.179 ГК України).
Законодавство допускає укладення договорів на конкурсній основі (стаття 185 Господарського кодексу, стаття 650 ЦК України). Особливості укладення договорів у конкурсний спосіб на основі вільного волевиявлення встановлюються відповідними актами цивільного законодавства та спеціальним законодавством. Законодавством детально регламентовано порядок проведення конкурсів з метою укладення договорів оренди землі, у сфері державно-приватного партнерства тощо. Однак чинним законодавством не врегульовано порядок проведення конкурсного відбору з метою укладення договорів такого типу, як спільний обробіток землі з вирощування сільськогосподарських культур. З огляду на це до зобовязань, що виникають із публічного конкурсу по відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, підлягають застосуванню положення глави 78 ЦК України.
В силу положень статей 1150, 1151 ЦК України метою конкурсу може бути виявлення контрагента для укладення з ним договору, у такому випадку у організатора (засновника) конкурсу виникає зобовязання укласти з переможцем конкурсу договір. У даному випадку конкурс оголошувався саме з метою укладення із переможцем конкурсу договору на спільний обробіток землі з вирощування сільськогосподарських культур, встановлено строк укладення цього договору, його умови, кількість примірників, про що зазначено у пунктах 1, 3 та 26 Методичних рекомендацій щодо укладення спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерству оборони України, затверджених Заступником Міністра оборони України. Більше того, примірний договір, який буде укладений з переможцем конкурсу є додатком до Методичних рекомендацій.
Відповідно до частини першої та другої статті 1154 ЦК України переможцем конкурсу є особа, яка досягла найкращого результату, при цьому переможець визначається в порядку, встановленому засновником (організатором) конкурсу. Всупереч зазначеним положенням, при проведенні конкурсу відповідач відступив від оголошених умов конкурсу. В інформації про проведення конкурсу зазначено, що процедура конкурсного відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур визначена Методичними рекомендаціями щодо укладення спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерству оборони України, затвердженими Заступником Міністра оборони України. Відповідно до преамбули цих Методичних рекомендацій умови конкурсу це вичерпний перелік зобовязань, які є однаковими і незмінними для всіх учасників конкурсу. Тобто установи, що проводять зазначені конкурси на території України не повинні відступати від умов конкурсу, передбачених Методичними рекомендаціями.
В листах №303/6/27/1380 від 13.09.2016 року Головного КЕУ ЗС України та №303/23/1/3938/1728 від 16.09.2016 року Західного територіального КЕУ ЗС України зазначено, що з метою опрацювання єдиного підходу до організації роботи з вирощування сільськогосподарської продукції на земельних ділянках землекористувачів Міноборони, вибору земельних ділянок, відбору суб'єктів господарювання, порядку взаєморозрахунків за договорами спільної обробки землі, а також забезпечення надходження запланованих обсягів коштів до спеціального фонду Міноборони і можливості їх збільшення, заступником Міністра оборони України затверджено Методичні рекомендації щодо укладання договорів з метою вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міноборони та примірний Договір, як додаток до Методичних рекомендацій (згідно додатків).
Таким чином, на підставі вищенаведеного єдиним документом, який можна вважати правовою підставою та джерелом умов конкурсу, є Методичні рекомендації щодо укладення спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, що були затверджені заступником Міністра оборони України.
Відповідно до пункту 21 Методичних рекомендацій переможцем є учасник конкурсу, який подав найкращу конкурсну пропозицію, а згідно з пунктом 18 цих рекомендацій критерієм визначення переможця є максимальний розмір плати за право вирощувати зернові, технічні та інші культури на земельних ділянках користувачів Міноборони. Жодних інших критеріїв визначення найкращої конкурсної пропозиції Методичні рекомендації не містять. Однак в порушення цих положень КЕВ м. Хмельницький відступив від положень Методичних рекомендацій та при визначенні переможця конкурсу цей критерій враховував в останню чергу та керувався кваліфікаційними вимогами до учасників конкурсу, що є порушенням умов та порядку визначення переможця конкурсу, що встановлені Методичними рекомендаціями.
Зокрема, в постанові Вищого господарського суду України від 26.07.2016 р. у справі № 914/3198/15 суд касаційної інстанції дійшов висновку, що основним критерієм визначення переможця є максимальний розмір орендної плати. За наслідками проведеного конкурсу, переможцем було визначено юридичну особу, яка запропонувала більший розмір місячної орендної плати.
Фермерське господарство "Агро-Інвест", переможцем визнано не було, незважаючи на те, що саме цей учасник запропонував максимальний розмір плати за право вирощувати сільськогосподарські культури на земельних ділянках користувачів Міністерства оборони України, і саме максимальний розмір плати за право вирощувати зернові, технічні та інші культури на земельних ділянках користувачів Міністерства оборони України відповідно до пункту 18 Методичних рекомендацій було визначено критерієм визначення переможця конкурсу.
Таким чином, обравши переможцем конкурсу учасника, який запропонував не максимальний розмір плати за право вирощувати зернові, технічні та інші культури на земельних ділянках користувачів Міністерства оборони України і не найкращу конкурсну пропозицію, були порушені умови конкурсу, визначені в Методичних рекомендаціях, та норми чинного законодавства, зокрема статті 1154 ЦК України.
Посилання відповідача на те, що поряд із розміром плати конкурсна комісія враховувала інші чинники для визначення переможця, з чим погодився суд першої інстанції, не можуть бути прийняті до уваги при вирішенні питання про правомірність результатів конкурсу, оскільки згадані інші чинники не передбачались Методичними рекомендаціями як критерії визначення переможця конкурсу. Слід зазначити, що вищезгадані інші чинники, в тому числі, надійність учасника, як ділового партнера, репутація учасника на сільськогосподарському ринку та програма надання благодійної допомоги КЕВ м. Хмельницький, були зазначені лише як кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу при оголошенні конкурсуі по-перше ці чинники (критерії) не можна вважати частиною умов проведення конкурсу і вибору переможця конкурсу, оскільки вони не є складовою частиною Методичних рекомендацій, що є документом, регламентуючим умови і порядок проведення даного конкурсу, а по-друге ці чинники були зазначені серед кваліфікаційних вимог до учасників, а не серед критеріїв визначення переможця конкурсу.
Також, не можна прийняти до уваги доводи відповідача щодо економічної необґрунтованості конкурсної пропозиції ФГ "Агро-Інвест", оскільки, по-перше відповідач не надав будь-яких доказів економічної необґрунтованості конкурсної пропозиції ФГ "Агро-Інвест", а по-друге відповідно до умов та порядку проведення конкурсу, встановленими Методичними рекомендаціями, не передбачено право та компетенція КЕВ м. Хмельницький оцінювати економічну обґрунтованість наданих учасниками конкурсних пропозицій.
Суд першої інстанції неповно проаналізував обставини справи щодо права КЕВ м. Хмельницький поряд з умовами конкурсу, встановленими у Методичних рекомендаціями, висувати додаткові умови та критерії визначення переможця конкурсу, а тому дійшов до невірного висновку при винесенні рішення.
Як було зазначено вище, єдиним правовим джерелом умов та порядку проведення конкурсу у даному у випадку, і відповідно джерелом, яким встановлено критерії визначення переможця, є Методичні рекомендації.
Крім того, суд першої інстанції дійшов хибного висновку про те, що вибір контрагента для укладення господарського договору за результатом конкурсу є та залишається виключним правом та свободою відповідача і тому ніякі права та охоронювані законом інтереси позивача не порушені, оскільки обовязковість укладення договору не передбачена ані законодавством, ані умовами конкурсу. Як було зазначено вище, обовязковість укладення договору з переможцем конкурсу передбачена у Методичних рекомендаціях, зокрема у пункті 26. З матеріалів справи вбачається, що відповідач при визначенні переможця конкурсу порушив порядок визначення переможця конкурсу, встановлений в Методичних рекомендаціях, а саме знехтував критерієм визначення переможця, що був закріплений у пункті 18 Методичних рекомендаціях.
Таким чином, відповідач порушив норми законодавства, а саме положення ч. 2 ст. 1154 ЦКУ, якою встановлено, що переможець конкурсу визначається в порядку, встановленому засновником конкурсу.
При цьому, ФГ "Агро-Інвест", як учасник, що надав конкурсну пропозицію з максимальним розміром плати і розраховував на перемогу у конкурсі, переможцем визнаний не був і не отримав право на укладання договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України. Відповідно, були порушені інтереси позивача, які були повязані з його наміром щодо укладення договору в результаті перемоги у конкурсі, та було порушено право позивача на укладання договору, і отримання в результаті цього певних прав, повязаних з подальшим веденням його господарської діяльності.
Відповідно до ст. 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів субєктів господарювання, і може реалізувати способами, передбаченими законом. Також згідно з положенням ст. 15 та 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права та свого інтересу, і може звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, і суд може захистити цивільне право або інтерес способом, що встановлений договором або законом. Відповідно до ч. 3 ст. 1154 ЦКУ результати конкурсу можуть бути оскаржені заінтересованою особою до суду, і позивач скористався цим правом.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Хмельницької області від 15.02.2017 у справі № 924/1249/16 прийняте за неповного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального права, а відтак вбачаються підстави згідно зі ст. 104 ГПК України для скасування оскаржуваного рішення.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103-105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Агро-Інвест" задовольнити.
Рішення господарського суду Хмельницької області від 15.02.2017 у справі № 924/1249/16 скасувати. Прийняти нове рішення. Позов задовольнити.
Визнати недійсними результати конкурсу від 31.10.2016 року, проведеного конкурсною комісією Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, в частині визнання переможцем конкурсу по відбору учасників спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на землях Міністерства оборони України орієнтовною площею 2303 га, розташованих у Хмельницькій області, а саме: Старокостянтинівський район, м. Старокостянтинів, вул. Заїкіна, 10; Старокостянтинівський район, с. Григорівка, Красилівський район, с. Яворівці; Красилівський район, с. Кузьмин Українсько-німецького сільськогосподарського підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті-Аграр Дніпро" (код ЄДРПОУ 30421839), визначеного на підставі протоколу від 31 жовтня 2016 року, складеного конкурсною комісією Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький (29006, м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 3/1 код ЄДРПОУ 07928461) на користь Фермерського господарства "Агро-Інвест" (30363, Хмельницка область, Ізяславський район, с. Ліщани, вул. Польова, 1, код ЄДРПОУ 34270933) 1378,00 грн. витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький (29006, м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 3/1 код ЄДРПОУ 07928461) на користь Фермерського господарства "Агро-Інвест" (30363, Хмельницка область, Ізяславський район, с. Ліщани, вул. Польова, 1, код ЄДРПОУ 34270933) 1515,80 грн. витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.
Доручити господарському суду Хмельницької області видати накази.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу № 924/1249/16 повернути до господарського суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Демянчук Ю.Г.
Суддя Павлюк І. Ю.
Суддя Демидюк О.О.