ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
13 квітня 2017 рокусправа № 808/4131/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.
суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.
за участю секретаря судового засідання: Федосєєвої Ю.В.
за участю представника відповідача Слюсар С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Дніпро апеляційну скаргу Кредитної спілки «Актив» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2017 року по справі № 808/4131/16 за позовом Кредитної спілки «Актив» до Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2016 року Кредитна спілка «Актив» (далі по тексту - КС «Актив») звернулось до суду з адміністративним позовом до Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача по не внесенню інформації про включення неприбуткової організації КС «Актив» до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016р., прийнятого Енергодарською ОДПІ у Запорізькій області;
- зобов'язати відповідача здійснити дії по внесенню інформації про включення неприбуткової організації КС «Актив» до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016р. прийнятого відповідачем;
- зобов'язати відповідача утриматися від здійснення дій щодо виключення КС «Актив» з Реєстру неприбуткових установ та організацій, у зв'язку з відсутністю інформації про включення неприбуткової організації КС «Актив» до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016 прийнятого відповідачем.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2017 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Вважаючи вказане рішення таким, що винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати і постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги її заявник посилається на те, що Рішенням відповідача № 004 від 21.09.2016 року КС «Актив» була присвоєна ознака неприбутковості, проте відповідачем не було вчинено дії щодо внесення КС «Актив» до Реєстру неприбуткових установ та організацій одночасно з прийняттям даного рішення. Також зазначає, що КС «Актив» вчинило всі дії необхідні для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а тому відповідач зобов'язаний вчинити дії щодо внесення КС «Актив» до реєстру.
Представник позивача в судове засідання не з'явився з причин, які суд апеляційної інстанції поважними не визнав.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив рішення суду залишити в силі.
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 26.07.2016 року Енергодарською ОДПІ листом №6030/10/08-23-12-008 повідомлено КС «Актив», про набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року №440 «Про затвердження Порядку ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру», у зв'язку з чим податковий орган просив в місячний термін з дня отримання даного листа надати відповідь щодо відповідності статусу "неприбутковості" та завірені копії установчих документів (а.с. 27).
Даним Листом також було попереджено, що неприбуткові організації, які діяли до 1 січня 2017 року і не привели свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими п.133.4 ПКУ та не подали копії таких документів фіскальному органу, виключаються після 1 січня 2017 року з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Листом №552 від 25.08.2016 року позивачем повідомлено Енергодарську ОДПІ, що КС «Актив» є неприбутковою організацією і відповідає вимогам встановленим п.133.4 Податкового кодексу України, та надано необхідні документи (а.с. 28).
Рішенням Енергодарської ОДПІ №90 від 07.03.2003 року КС «Актив» на підставі ст. 157 розділу ІІІ Податкового кодексу України з присвоєно ознаку неприбутковості « 10 - Кредитні спілки» (а.с. 52).
Згідно довідки від 07.02.2017 року КС «Актив» перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 року № 37 (а.с. 60).
Рішенням Енергодарської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області №004 від 21.09.2016 року КС «Актив» присвоєна ознака неприбутковості «0038» та зазначена дата (21.09.2016) включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с. 29).
Оскільки КС «Актив» не було включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач намагався вчинити дії щодо включення КС «Актив» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, але з технічних причин це виявилося неможливим, при цьому відповідач не виконує функції адміністратора бази даних. Крім того, суд зазначив, що діяльність кредитних спілок не в повній мірі відповідає сутності поняття некомерційної діяльності неприбуткових установ, а тому у відповідача немає підстав для внесення позивача у Реєстр.
Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції про відмову в позові обґрунтованим та з цього приводу зазначає наступне.
Як встановлено судом, на час виникнення спору та розгляду справи позивач перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій згідно із рішенням Енергодарської ОДПІ №90 від 07.03.2003 року, прийнятим у відповідності до ст. 157 розділу ІІІ Податкового кодексу України.
З 1 січня 2015 року Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" розділ ІІІ "Податок на прибуток підприємств" ПК України викладено у новій редакції, змінено порядок оподаткування податком на прибуток підприємств, у тому числі в п.133.1 ПК визначено коло осіб, які не є платниками цього податку.
Так, пунктом 133.1.1. статті 133 ПК України встановлено, що платниками податку є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім:
1) бюджетних установ;
2) громадських об'єднань, політичних партій, релігійних, благодійних організацій, пенсійних фондів, метою яких не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій;
3) суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, визначені главою 1 розділу XIV цього Кодексу.
З метою оподаткування центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр всіх установ та організацій, які зазначені у підпунктах 1 та 2 цього підпункту. Установи та організації, які зазначені у підпунктах 1 та 2 цього підпункту, не є платниками податку на прибуток лише після внесення таких установ та організацій до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
З 13 серпня 2015 року набув чинності Закон України № 652 «Прог внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», яким викладено у новій редакції положення Кодексу, якими передбачено особливості оподаткування податком на прибуток неприбуткових установ та організацій.
Так, згідно з пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПК України.
Згідно пп. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПК України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 ПК України і не є платниками податку на прибуток, можуть бути віднесені, зокрема, спілки.
Пунктом 133.4.1 ПК України визначені критерії, яким одночасно повинні відповідати неприбуткові організації та встановлено, зокрема, що установа повинна бути внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Цим же Законом № 652 підрозділ 4 розділу ХХ Перехідних положень ПК України доповнено пунктами 34 і 35, які передбачали наступне.
Пунктом 34 встановлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України N 37 від 24 січня 2013 року.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Пунктом 35 передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797-VIII, що набрав чинності з 01.01.2017 р., в абзаці другому пункту 34 і абзаці першому пункту 35 слова і цифри "до 1 січня 2017 року" замінені словами і цифрами "до 1 липня 2017 року".
Отже, діючим законодавством передбачено, що включені до попереднього Реєстру неприбуткових установ та організацій суб'єкти господарювання зберігають свій статус до 1 липня 2017 року та користуються відповідними пільгами. При цьому виключення цих суб'єктів із Реєстру до 01.07.2017 р. є неможливим.
Відповідно до п 133.4 ст. 133 ПК України постановою КМУ № 440 від 13.07.2016 року затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок).
На виконання Постанови КМУ № 440 від 13.07.2016 року та на підставі наданих позивачем документів відповідачем було прийнято Рішення №004 від 21.09.2016 року, яким КС «Актив» присвоєна ознака неприбутковості.
Згідно п. 8 Порядку за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: - включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру; - виключення неприбуткової організації з Реєстру; - зміну ознаки неприбутковості.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами по справі, КС «Актив» не була включена до новоутвореного Реєстру.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджено, що відсутність КС «Актив» в новоутвореному Реєстрі неприбуткових установ та організацій пов'язана з технічними проблемами, які виникли при адмініструванні вказаного реєстру по незалежним від відповідача причинам. При цьому відповідачем вживались заходи щодо усунення перешкод для внесення до Реєстру відповідної інформації.
Так, Енергодарською ОДПІ направлено Листа до Головного управління ДФС в Запорізькій області №7999/8/08-23-12-007 від 26.10.2016 (а.с. 102), в якому поставлено проблемне питання відносно КС «Актив», а саме: при формуванні рішення по неприбутковій установі Кредитна спілка «Актив», код 26338914, де при обробленні документу в податковому блоці відображено інформацію про те, що рішення про включення до реєстру не може бути прийнято з причини «особа не включена до ЄДР, або установа, організація не є юридичною особою». В обліку платників відображається дата останньої реєстрації Кредитної спілки «Актив» в ЄДР 20.02.2003 №1017. Орган державної реєстрації:4526934 - Виконавчий комітет Енергодарської міської ради. Додано 2 додатки скріншотів з податкового блоку про занесення даних до інвентаризаційної картки та про неможливість обробити документ при формуванні рішення (а.с. 103-104).
З наведеного вбачається, що відповідач намагався вчинити дії щодо включення КС «Актив» до Реєстру, але з технічних причин це виявилося неможливим, що не дає підстав для висновку про протиправну бездіяльність відповідача.
Враховуючи викладене апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність з боку відповідача протиправної бездіяльності щодо не внесення інформації про включення неприбуткової організації КС «Актив» до Реєстру неприбуткових установ та організацій згідно з Рішенням №004 від 21.09.2016 року.
Крім того, колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів, отже право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії чи утриматись від вчинення певних дій, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому, а тому позовні вимоги у цій частині також не підлягають задоволенню.
Оскільки КС «Актив» на даний час фактично перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 року № 37, і він діє до 01.07.2017 року, то перебування позивача в новому Реєстрі (створеному у відповідності до постанови КМУ № 440) буде для нього мати правові наслідки лише з 01.07.2017 року. При цьому до вказаної дати наповнення нового Реєстру триває і за встановлених обставин до 01.07.2017 року у суду відсутні підстави стверджувати про наявність порушення прав позивача, які б підлягали судовому захисту на час звернення до суду. Тому позовні вимоги в частині зобов'язання включити до Реєстру задоволенню не підлягають.
З наведених підстав не підлягають задоволенню і вимоги про зобов'язання відповідача утриматися від здійснення дій щодо виключення КС «Актив» з Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки вони стосуються не захисту порушених прав, а тих, які на думку позивача можуть бути порушені у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії чи утриматись від вчинення певних дій, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому, а тому позовні вимоги у цій частині також не підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування не вбачається, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кредитної спілки «Актив» - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2017 року по справі № 808/4131/16 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено 18 квітня 2017 року.
Головуючий: М.М.Гімон
Суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: І.В. Юрко