Справа № 815/1418/17
УХВАЛА
13 квітня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.
секретаря судового засідання Бобровської О.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача Мітлицького І.В. (за довіреністю),
представника відповідача Парапан Є.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову Головного управління ДФС в Одеській області до приватного підприємства "Землі Бессарабії" про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Головного управління ДФС в Одеській області до приватного підприємства "Землі Бессарабії" про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна ПП "Землі Бессарабії" (код ЄДРПОУ 35154030) згідно рішення ГУ ДФС в Одеській області від 28.02.2017 року.
27.03.2017 року представником відповідача надано до суду клопотання про залишення позовної заяви у справі №815/1418/17 без розгляду у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду.
Обґрунтовуючи надану заяву представник відповідача зазначив, що з урахуванням приписів ст. 183-3 КАС України та ст. 94 Податкового кодексу позивачем пропущено строк звернення з позовом до суду.
У судовому засіданні 13.04.2017 року представник відповідача вказане клопотання підтримав. Представник позивача проти задоволення клопотання заперечував, зазначив, що в даному випадку вказані норми Закону не застосовуються, оскільки даний позов подано в загальному порядку, а не в порядку ст. 183-3 КАС України.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, заслухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання та залишення позову без розгляду, враховуючи наступне.
Суд вважає обґрунтованою позицію представника відповідача про те, що при звернені до суду з цим позовом податковим органом були порушені вимоги ст. 183-3 КАС України, яка встановлює особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів.
Так, даною статтею встановлено, що підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків може розглядатися судом тільки в порядку особливого провадження за поданням органів доходів і зборів.
Відповідно до ч.3 ст.183-3 КАС України, подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Водночас, встановлені судом обставини свідчать про те, що рішення про застосування адміністративного арешту було прийняте керівником Головного управління ДФС в Одеській області 28.02.2017 року, звернення до суду відбулося 09.03.2017 року, тобто з порушенням строку.
Двадцять чотири години встановлені контролюючому органу для звернення до суду закінчилися - 29.02.2017 року о 18 годині.
Строки звернення заявника з поданням, передбачені частинами другою та третьою статті 183-3 КАС України, є різновидами строку спеціального звернення до суду, передбаченого частиною третьою статті 99 КАС України. Вказана норма встановлює, що Кодексом адміністративного судочинства України можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, ніж шестимісячний загальний строк.
Недотримання заявником строків звернення до суду, визначених статтею 183-3 КАС України, тягне за собою застосування приписів статті 100 цього Кодексу, тобто залишення без розгляду.
Підсумовуючи викладене, суд наголошує на тому, що незважаючи на те, що контролюючий орган позначив своє подання як адміністративний позов та звернувся до суду в загальному порядку, зазначений позов має розглядатись в порядку, передбаченому ст.183-3 КАС України, оскільки не існує іншого провадження для розгляду питання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту передбачено пунктом 94.10 статті 94 Податкового кодексу України. Згідно із зазначеною нормою арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Згідно з частиною сьомою статті 183-3 КАС України, в разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
При цьому, згідно з підпунктом 94.19.1 статті 94 Податкового кодексу України, припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв'язку з відсутністю протягом строку, зазначеного у пункті 94.10 (тобто 96 годин), рішення суду про визнання арешту обґрунтованим.
Тобто, на момент звернення позивача з цим позовом, адміністративний арешт майна платника податків припинено, в силу приписів вищезазначеної статті.
Разом з тим, пропуск спеціального строку звернення до суду, відповідно до ст.100 КАС України є підставою для залишення позову без розгляду.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо її подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи викладене суд вважає, що клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 155, 160, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову- задовольнити.
Адміністративний позов Головного управління ДФС в Одеській області до приватного підприємства "Землі Бессарабії" про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили у строки та в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 18.04.2017 року.
Суддя С.М. Корой