Постанова № 66044346, 18.04.2017, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.04.2017
Номер справи
676/1055/17
Номер документу
66044346
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 676/1055/17

Номер провадження 2-а/676/77/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2017 року м. Кам'янець - Подільський

Кам'янець - Подільський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Стельмах Д.В.,

секретарі Маневич І.В.,

за участю:

представника відповідача Кудли І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання рішень невідповідними законодавству та скасування рішень виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 01.03.2017р. звернувся до суду із позовом до виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання невідповідними законодавству, не чинним з моменту прийняття рішення виконавчого комітету від 23.12.2010р. №1928 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», від 29.11.2012р. №2179 «Про встановлення скорегованого тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів», від 16.05.2013р. №629 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 29.11.2012р. №2179 «Про встановлення скорегованого тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів» та внесення змін до рішення виконавчого комітету від 23.12.2010р. №1928 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», від 09.02.2017р. «Тарифи за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до класів будинку».

Зазначив, що виконавчий комітет міської ради, всупереч постановам Кабінету Міністрів України №560 від 12.05.2005р., №529 від 20.05.2009р. та №869 від 01.06.2011р., застосовує в своїх рішеннях норми та визначення, що суперечать вимогам нормативно-правового акту вищої юридичної сили. Додатками до оскаржуваних рішень затверджено Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення не по кожному будинку окремо, що належать до комунальної власності територіальної громади міста, але відповідач затверджує загальний тариф грн./кв.м для класів будинків в загальному об'ємі. Зазначені тарифи фактично являються сумою тарифів невизначеного переліку послуг, що повинні надаватися у кожному будинку окремо. Постановою №869 вирахування тарифів на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів встановлюється на кількість проживаючих у квартирах, а виконкомом міської ради встановлено тарифи на 1 кв.м квартири.

В порушення вимог ст. ст. 1,8,9,33,35,36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» рішення виконкому міської ради №1928 від 23.12.2010р. прийнято за відсутності аналізу регуляторного впливу та без дотримання процедури оприлюднення регуляторного акту.

Вважає, що оскільки виконавчий комітет міської ради не виконав постанову КМУ №869 від 01.06.2011р., яким затверджено «Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», не розробив економічно обґрунтовані розрахунки по кожному будинку, зокрема, не було проведено громадське обговорення з жильцями будинків тарифи на послуги утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є незаконними і підлягають скасуванню.

Позивач в судове засідання 18.04.2017р. не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, у попередніх судових засіданнях наполягав на задоволенні позову.

Представник відповідача проти позову заперечив. Зазначив, що позивачем не вказано чим порушені його права, він не надав розрахунку, який вважає обґрунтованим по своїй квартирі. Пояснив, що тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначені рішенням міської ради № 104 від 24.05.2006 року, а оскаржувані рішення лише коригують встановлені тарифи. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги. Крім того, вказав, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2013р., залишеною в силі ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 06.11.2014р., постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 3.07.2013р. про скасування рішення виконавчого комітету міської ради № 2179 від 29.11.2012 року щодо встановлення скорегованого тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів та внесення змін до рішення виконавчого комітету № 1928 від 23.12.2010 року про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині встановлення тарифу на послуги з вивезення та утилізацію твердих побутових відходів за один квадратний метр площі будинку, скасовано, у задоволенні позову відмовлено. Просив відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення, виходячи із слідуючого.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

П. 2 підп. «а» ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Як встановлено судом, 23.12.2010р. виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради прийнято рішення №1928 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

29.11.2012р. виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради прийнято рішення №2179 «Про встановлення скорегованого тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів та внесення змін до рішення виконавчого комітету від 23.12.2010р. №1928 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

16.05.2013р. виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради прийнято рішення №629 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 29.11.2012р. №2179 «Про встановлення скорегованого тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів» та внесення змін до рішення виконавчого комітету від 23.12.2010р. №1928 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

09.02.2017р. виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради прийнято рішення «Про встановлення скорегованого тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Визнано такими, що втратили чинність, рішення виконавчого комітету від 23.12.2010р. №1928 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», від 26.01.2017 №76, від 03.02.2011р. №98, від 24.02.2011 №237, від 29.11.2012р. №2179, від 25.09.2014р. №1042, від 21.01.2016 №61.

Таким чином, рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської ради від 23.12.2010р. №1928 та від 29.11.2012р. №2179, якими, як вказує позивач, порушене його право, втратили чинність 09.02.2017 року, тобто ще до звернення позивача до суду.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2013р., залишеною в силі ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 06.11.2014р., постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 3.07.2013р. про скасування рішення виконавчого комітету міської ради № 2179 від 29.11.2012 року щодо встановлення скорегованого тарифу на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів та внесення змін до рішення виконавчого комітету № 1928 від 23.12.2010 року про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в частині встановлення тарифу на послуги з вивезення та утилізацію твердих побутових відходів за один квадратний метр площі будинку, скасовано, у задоволенні позову відмовлено. Судами апеляційної та касаційної інстанції встановлено, що послуга вивезення та утилізацію твердих побутових відходів, рішенням Міської ради № 104 від 24.05.2006 року віднесена до послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Оскільки послуга з вивезення побутових відходів входить до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, її вартість входить до вартості послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та повинна визначатись з розрахунку на 1 кв. метр площі будинку з урахуванням тарифу на вивезення 1 куб. метра побутових відходів. Оскаржуваним рішенням був затверджений тариф на вивезення побутових відходів, що входить до тарифу за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, з розрахунку на 1 м.кв., що не суперечить постанові Кабінету Міністрів України №869 від 1.06.2011 року. Обґрунтованість розрахунку тарифів на послуги з вивезення побутових відходів підтверджена листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та листом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Відповідно до п. 36 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» затвердженого постановою КМУ №869 від 01.06.2011р., метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість. Механізм коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов'язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси. Коригуванню підлягають лише складові витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення (зменшення), що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження механізму коригування тарифів на послуги.

Оскаржуваними позивачем рішеннями проводилося лише коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлених рішенням Кам'янець-Подільської міської ради третьої сесії V скликання №104 від 24.05.2006р., що передбачає п. 36 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Крім того, твердження позивача щодо порушення відповідачем вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» при прийнятті оспорюваних рішень, спростовується на підставі абзацу одинадцятого частини другої статті 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» оскільки, дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.

Також, судом враховано, що позивач не надав розрахунку, який він вважає економічно обгрунтованим, як і не звертався до суду із клопотанням про призначення економічної експертизи щодо визначення обґрунтованості тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які встановлені оскаржуваними рішеннями для його помешкання.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання рішень невідповідними законодавству, нікчемними з моменту прийняття та скасування рішень виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.4, 9, 11, 71, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради про визнання рішень невідповідними законодавству та скасування рішень виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя