Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2009р. № 2а-6732/09/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Пасічника Ю.П.,
при секретарі Турік Л.С.,
за участю представників:
- від позивача - Куницький В.В.,
- від відповідача - Буц О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області (надалі - Позивач) до приватного підприємства ”Добра Господа” (надалі - Відповідач) про стягнення економічних санкцій.
Обставини справи
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про стягнення економічних санкцій.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що при плановій перевірці відповідача виявлено, що ним при формуванні (підвищенні) оптово-відпускних цін на яловичину та свинину, не було проведено декларування, що призвело до порушення вимог чинного законодавства про ціни та ціноутворення. На підставі виявлених порушень позивач прийняв рішення від 04.06.2009 року №48, за яким на відповідача накладено економічні санкції в сумі 50108,85 грн., з яких сума порушення 16702,95 грн., сума штрафу 33405,90 грн. Відповідач примірник рішення отримав, суму санкцій до державного бюджету не сплатив.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з тих підстав, що позивачем порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» від 21.05.2009р. №502 в частині ненадання припису про усунення виявлених в ході перевірки порушень та застосування санкцій за невиконання вимог припису, тільки після закінчення 30 днів від дня одержання припису.
В судовому засіданні 26.10.2009 року на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 30.10.2009р.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
в с т а н о в и в :
Згідно ч.ч.1,2 ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення", державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до пп.5 п.5 „Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819, до повноважень Держцінінспекції належить повноваження приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства Економіки України, яка діє у відповідності до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.2001 року №9.
Судом встановлено, що предметом господарської діяльності відповідача є виробництво мяса, субпродуктів, мясних продуктів та їх гуртового продажу. 29 травня 2009 року позивачем з відома директора та головного бухгалтера проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання підприємством вимог постанов Кабінету Міністрів України: №1222 від 17.10.2007 року „Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" та №709 від 06.08.2008 року „Про внесення змін до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", а також розпоряджень голови Кіровоградської обласної державної адміністрації: №945-р від 17.12.2007 року „Про регулювання цін на окремі продовольчі товари" та №520-р від 18.06.2008 року „Про регулювання цін на основні продовольчі товари", за період з 14 травня 2008 року по 29 травня 2009 року, за результатами якої складено акт №382 від 29.05.2009 року(а.с.11, 12).
Як вбачається з акта перевірки №382 від 29.05.2009 року, в ході перевірки виявлено порушення вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України №1222 від 17.10.2007 року „Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", п.1 абз.З розпорядження №945-р від 17.12.2007 року, п.З розпорядження №520-р від 18.06.2008 року, що виявилось у відсутності декларування зміни оптово-відпускних цін при підвищенні відпускної ціни на мясо яловичини 1 категорії та окорок свинячий більше ніж на один відсоток, підвищення складає від 17.5% до 53,8%, при цьому декларування зміни оптово-відпускних цін підприємство не проводило.
У відповідності до ст. ст.6, 7, 8 Закону України „Про ціни і ціноутворення", в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін. Державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін; граничних рівнів цін або граничних відхилень від державних фіксованих цін. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Статтею 4 вказаного закону, до повноважень Кабінету Міністрів України належить: забезпечення здійснення в республіці державної політики цін; визначення переліку продукції, товарів і послуг, Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними орланами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначення повноважень органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін, а також по контролю за цінами.
Відповідно до пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року №1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" (в редакції від 19.09.2007 року), обласні державні адміністрації уповноважені встановлювати державне регулювання цін на яловичину та свинину.
Згідно зазначеної постанови КМУ, абз.З п.1 розпорядження голови Кіровоградської облдержадміністрації від 17.12.2007 року №945-р „Про регулювання цін на окремі продовольчі товари" запроваджено до 1 вересня 2008 року державне регулювання цін на яловичину та свинину шляхом декларування зміни оптово-відпускних цін.
Пунктом 3 розпорядження голови Кіровоградської облдержадміністрації від 18.06.2008 року №520-р „Про регулювання цін на основні продовольчі товари" знову запроваджено декларування зміни оптово-відпускних цін на яловичину та свинину.
Процедура декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари врегульована „Порядком декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року №1222 (далі - Порядок).
Згідно п.2 п.З зазначеного Порядку (в редакції від 17.10.2007 року), декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 та 4 цього Порядку, в тому числі яловичини та свинини, в разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця на 1 відсоток. Суб'єкти господарювання, які провадять діяльність з виробництва та/або реалізації продовольчих товарів, у разі зміни їх оптово-відпускних цін подають до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій декларацію за встановленою формою згідно з додатком і такі документи: пояснювальну записку щодо обґрунтування необхідності зміни оптово-відпускних цін разом з економічним аналізом фактичних витрат; калькуляцію собівартості продовольчих товарів (послуг з реалізації) із зазначенням обсягу матеріальних та трудових витрат; довідку про фактичну та декларовану рентабельність від реалізації продовольчих товарів. Зазначені документи підписуються керівником суб'єкта господарювання та завіряються печаткою. Декларація та документи, зазначені у цьому пункті, подаються не пізніше ніж за 10 днів до запровадження оптово-відпускних цін на продовольчі товари.
Постановою Кабінету Міністрів України №709 від 16.08.2008 року внесено зміни до вказаного Порядку, в результаті якого уточнено механізм здійснення декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, на яких поширено законодавство про державне регулювання цін, зокрема введено правовий інструмент надання територіальними органами Держцінінспекції висновків щодо економічного обґрунтування рівнів оптово-відпускних цін на продовольчі товари.
У відповідності до ч.1 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, за порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в доход відповідного бюджету, залежно від підпорядкованості, всієї необгрунтовано одержаної підприємством, організацією суми виручки) в результаті порушення державної дисципліни цін. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Порядок застосування економічних санкцій, крім зазначеного закону, регулюється, „Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, згідно з пунктів 1.4, 2.1 якої, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства, зокрема, застосування цін і тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін, що регулюються уповноваженими органами, як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції та її вартістю за цінами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
У відповідності до вказаних положень законодавства рішенням заступника начальника Держінспекції цін у Кіровоградській області від 04.06.2009 року №48 до відповідача було застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 50108,85 грн., із них сума порушення 16702,95 грн., сума штрафу 33405,90 грн. 04 червня 2009 року відповідач примірник претензії отримав (а.с.10). Станом на день винесення постанови суду сума економічних (фінансових) санкцій до бюджету не сплачена.
Суд, зважаючи на зміст позовних вимог та матеріали справи відзначає, що позивачем фактично нічим не спростовано факт вчинення виявлених порушень державної дисципліни цін та розмір необґрунтовано отриманої виручки і відповідно сум застосованих санкцій, а вказується лише на процедурні порушення повязані з перевіркою та її наслідками в контексті з положеннями постанови КМУ від 21.05.2009р. №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».
При цьому суд враховує наступне.
Правовідносини, які є предметом даного судового розгляду виникли до 29.05.2009р.
Постанова КМУ від 21.05.2009р. №502 набула чинності з моменту її опублікування - 29.05.2009р. (Урядовий кур'єр, 2009, 05, 29.05.2009 № 94). Отже, має застосовуватися до правовідносин у сфері державного нагляду (контролю) які виникли після набрання нею чинності. Зміст вказаної постанови не передбачає її застосування до правовідносин, які виникли до набрання нею чинності, а також не містить положення про те, що інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, які їй не суперечать.
Прийняте позивачем рішення №48 від 04.06.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, не є наслідком невиконання позивачем вимог припису, як це передбачено постановою КМУ від 21.05.2009р. №502, а встановлює відповідальність передбачену ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», тобто нормативно-правовим актом який має вищу юридичну силу.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства ”Добра Господа” до Державного бюджету на рахунок № 31112106700002, одержувач УДК у м.Кіровограді, код одержувача 24145329, код бюджетної класифікації 21081100, банк одержувача ГУДКУ у Кіровоградській області МФО 823016 - 50108 грн. 85 коп. економічних санкцій.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 31.10.2009р.
Суддя-підпис.
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Пасічник Ю.П.