ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2017 р.Справа № 909/1039/16
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого-судді Малех І.Б.
суддів Михалюк О.В.
ОСОБА_1
при секретарі судового засідання Кришталь М.Б.,
розглядається апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод", вих.№20/11-3932 від 10.03.2017 року
на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 03.02.2017 року, суддя Деделюк Б.В.
у справі №909/1039/16
за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, м. Івано-Франківськ
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод", м. Івано-Франківськ
про стягнення 14477,37 грн. шкоди, заподіяної державі, внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
за участю представників:
від позивача не зявився
від відповідача (скаржника) не зявився
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 03.02.2017 року в справі № 909/1039/16 позов Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" про стягнення 14477 грн. 37 коп. шкоди, заподіяної державі, внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, задоволено. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод", 76014, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Євгена Коновальця, 229, (ідентифікаційний код 00218271), на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської міської ради: р/р 33110331700002, отримувач УК у м. Івано-Франківську 24062100, код ЄДРПОУ 37952250, банк отримувач ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, 14477 (чотирнадцять тисяч чотириста сімдесят сім) грн. 37 коп. шкоди, заподіяної державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач, подав апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі, відповідач, просить рішення господарського суду Івано-Франківської області від 03.02.2017 року в справі № 909/1039/16 скасувати та прийняти нове, яким у позові відмовити. При цьому, апелянт, вказує, що вони вчасно звернулись із заявою від 04.02.2014 року до Департаменту про отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Проте подані документи повертались не одноразово на доопрацювання, відатак дозвіл був отриманий лише 05.08.2014 року. Однак, як вказує апелянт, документи повертались на доопрацювання, а не приймалось рішення про відмову у видачі дозволу. Також, відповідач вказує, що мав право вести певну діяльність за відсутності дозволу, після закінчення строку для видачі або відмови документа дозвільного характеру.
У відзиві на дану апеляційну скаргу, позивач заперечив проти її задоволення, просив, суд, рішення господарського суду Івано-Франківської області від 03.02.2017 року в справі № 909/1039/16 лишити без змін, з підстав того, що судом першої інстанції, всебічно та в повному обсязі зясовано всі обставини справи, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Вказав, що актом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області № 421 від 27.05.2014, перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря та водних ресурсів, зафіксовано порушення вимогам чинного законодавства, у період з 04.03.2014 по 04.08.2014, та 20.10.2014 проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 14477 грн. 37 коп., в зв"язку з чим просить стягнути з відповідача на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської міської ради 14477 грн. 37 коп. шкоди, заподіяної державі, внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Представники сторін в судове засідання не зявились, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду даної справи (арк. справи 176).
Розглянувши наявні в справі докази, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Статтею 68 цього Закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Спеціалістами Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, відповідно до вимог Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу № 381 від 22.05.2014, направлення на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 329 від 26.05.2014 проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря на ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод".
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря та водних ресурсів № 421 від 27.05.2014, зафіксовано порушення вимогам чинного законодавства.
За результатами перевірки встановлено, що основними джерелами утворення забруднюючих речовин від виробничої діяльності ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" є: котли типу "КВН-1.74 Гс"; піч нагрівальна в корпусі № 1; дільниці пресів; пости зварювання; дільниця праски. Всі джерела викидів підприємства організовані, основними джерелами викидів є: димові труби котельні; димова труба печі нагрівальної; дільниця пресів; дільниці металообробки. Термін дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 260629 від 03.03.2009 закінчився 03.03.2014.
ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 2610100000-39 від 05.08.2014.
За період з 04.03.2014 по 04.08.2014 ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" здійснено без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу наднормові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 10, ч.ч. 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Як вірно зазначив суд першої інстанції, що відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання, щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначені акти слід розцінювати, як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи, організації та громадяни, зобов"язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин.
Згідно ч.ч. 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу.
Розрахунок розміру збитків, заподіяних відповідачем, внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря проведено розрахунковим методом, згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забружнюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009 за № 48/16064 (надалі Методика).
Відповідно до п. 1.2. Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі, в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).
Згідно п. 1.4. Методика поширюється на державних інспекторів України з охорони навколишнього природного середовища та державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі, в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що виявлені за результатами державного контролю за додержанням субєктами господарювання вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до п. 2.1.2. Викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню, відповідно до законодавства.
Згідно п. 2.2. Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Відповідно до п. 2.7., п. 2.7.1 Розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках: викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання.
Згідно розрахунку розмірів відшкодування збитків за наднормові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 20.10.2014 розмір компенсації за викиди ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" при відсутності дозволу на викиди в атмосферу становить 14477 грн. 37 коп.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч. 1 ст. 69 наведеного вище Закону).
Статтею 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що шкода завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню, в порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в результаті господарської та іншої діяльності , сплачуються за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Колегія суддів зазначає, що повернення документів на доопрацювання фактично поновлюють строки на звернення субєкта господарювання на подачу документів для отримання дозволу. Тобто є негативною відповіддю від Департаменту і подання документів після доопрацювання, є повторення процедури з початку, а не її продовженням.
У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За наведених обставин, вимоги позивача, щодо стягнення з відповідача на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської міської ради 14477 грн. 37 коп. шкоди, заподіяної державі, внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд, вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте, з урахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Рішення господарського суду господарського суду Івано-Франківської області від 03.02.2017 року в справі № 909/1039/16 року залишити без змін.
2. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" залишити без задоволення.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
4.Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлений 18.04.2017 р.
Головуючий -суддяМалех І.Б.
СуддяМихалюк О.В.
СуддяПлотніцький Б.Д.