Постанова № 66020339, 12.04.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
803/360/17
Номер документу
66020339
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2017 року Справа № 803/360/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Масюк Г.С.,

за участю представника позивача Ковальчук Ю.М.,

представників відповідача Вовдюка О.І., Максимчука Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіаль" про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, контролюючий орган) звернулась з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіаль" (далі - ТзОВ "Сіаль", товариство) про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, по орендній платі з юридичних осіб в розмірі 72 372 грн 49 коп.

Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог від 12 квітня 2017 року № 816/10/03-18-10-07 позивач просить стягнути податковий борг з рахунків ТзОВ "Сіаль" у банках, обслуговуючих платника податків, в дохід місцевого бюджету Руднянської сільської ради в розмірі 72 372 грн 49 коп. (а.с. 58-59).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, як платник податків і зборів, в порушення вимог пункту 36.1 статті 36, статті 57 Податкового кодексу України (далі - ПК України) не виконує свого обов'язку щодо своєчасності та повноти сплати податків та зборів в порядку і строки, визначені цим Кодексом, в зв'язку з чим за ТзОВ "Сіаль" рахується заборгованість по орендній платі з юридичних осіб в розмірі 72 372 грн 49 коп. за 2015, 2016 роки. Луцькою ОДПІ в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості, однак вони не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.

У зв'язку із наведеним, позивач просив стягнути з відповідача податковий борг в сумі 72 372 грн 49 коп. з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Письмових заперечень проти адміністративного позову відповідач суду не надав.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримала повністю з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позову не визнали та пояснили, що орендна плата нараховувалась на підставі договору оренди землі від 03 травня 2012 року, дійсність якого товариство оскаржило в судовому порядку, звернувшись з позовом до Рожищенської районної державної адміністрації.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підставний і підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 10 липня 1997 року ТзОВ "Сіаль" зареєстроване як суб'єкт господарювання, місцезнаходженням юридичної особи значиться: 45200, Волинська область, Ківерцівський район, село Жабка, вулиця Вишнева, будинок 11, ідентифікаційний код юридичної особи 25083872; перебуває на податковому обліку в Луцькій ОДПІ з 18 липня 1997 року за № 00991, має відкриті рахунки в банківських установах. Дані обставини стверджуються відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, довідкою Луцької ОДПІ станом на 07 лютого 2017 року (а.с. 6, 50-55).

Стаття 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Відповідно до пункту 31.1 статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків визначається календарною датою.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Згідно з статтею 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (пункт 286.1 статті 286 ПК України)

Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктами 287.1, 287.3 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Як вбачається із довідки про наявність боргу по платежах до бюджету станом на 07 лютого 2017 року (а.с. 6), за відповідачем рахується заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 72 372 грн 49 коп. (63 697 грн 61 коп. за основним платежем, 8 674 грн 88 коп. за штрафними санкціями).

Судом встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю в розмірі 72 372 грн 49 коп. у ТзОВ "Сіаль" виникло через несплату у повному розмірі відповідачем самостійно обчисленої суми податку в податкових деклараціях за 2015 рік (а.с. 9-11), 2016 рік (а.с. 12-14). Крім того, контролюючим органом на підставі податкових повідомлень-рішень від 19 грудня 2016 року № 001051313, № 001050313 (а.с. 15, 16) визначено грошове зобов'язання з орендної плати за штрафними санкціями за затримку погашення основного грошового зобов'язання.

Позивачем надано суду докази невиконання ТзОВ "Сіаль" обов'язку щодо сплати сум податкових зобов'язань, зазначених самостійно у податкових деклараціях та визначених контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях - зворотний бік облікової картки платника податків (а.с. 28-29), довідку про наявність боргу по платежах до бюджету (а.с. 6), розрахунок сум податкового боргу (а.с. 7-8). Відповідачем вказані обставини не заперечено і не спростовано.

Отже, суми грошового зобов'язання, стягнення яких з ТзОВ "Сіаль" є предметом даного судового розгляду, вважаються узгодженими.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 ПК України). Луцька ОДПІ вживала заходи з метою погашення податкового боргу: відповідачу надіслано податкову вимогу форми "Ю" від 13 січня 2016 року № 29-25 (а.с. 18). Вказані заходи не спричинили погашення платником податків податкового боргу, загальна сума якого становить 72 372 грн 49 коп.

В подальшому, відповідно до пунктів 95.1-95.4 статті 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів платника податків провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Згідно із підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з частиною першою статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною першою статті 71 цього Кодексу встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та норми податкового законодавства, суд дійшов висновку про підставність адміністративного позову і задоволення позовних вимог шляхом прийняття постанови про стягнення з рахунків ТзОВ "Сіаль" у банках, обслуговуючих платника податків, в дохід місцевого бюджету Руднянської сільської ради коштів в сумі 72 372 грн. 49 коп. для погашення податкового боргу.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з банківських рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіаль" (45200, Волинська область, Ківерцівський район, село Жабче, вулиця Вишнева, будинок 11, код ЄДРПОУ 25083872) в дохід місцевого бюджету Руднянської сільської ради податковий борг в сумі 72 372, 49 грн. (сімдесят дві тисячі триста сімдесят дві грн 49 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлений 14.04.2017 року

Головуючий - суддя Т.М. Димарчук