Постанова № 66009375, 04.04.2017, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
127/213/17-а
Номер документу
66009375
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 127/213/17-а

Провадження № 2-а/127/179/17

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

Іменем України

04 квітня 2017 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі:

головуючого-судді Гуменюка К.П.,

секретаря Подоляк М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці адміністративну справу за позовом Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області, Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Деналі Сервіс» про скасування реєстраційної дії змін до установчих документів юридичної особи,

в с т а н о в и в :

Позивач Вінницька об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Вінницькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області, Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Деналі Сервіс» про скасування реєстраційної дії змін до установчих документів юридичної особи.

Позовна заява мотивована тим, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження ТОВ «Деналі Сервіс» - 21000, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Стеценка, буд. 75-А.

07 листопада 2016 року Вінницькою ОДПІ відповідно до пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПКУ сформовано повідомлення про запрошення платника податків, зборів, платежів або його представників до органу ДФС № 44013/10/02-28 на 11:30 11 листопада 2016 року з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів.

Для вручення повідомлення було здійснено вихід за податковою адресою платника податків. Оскільки, за даною адресою такий платник не знаходиться було складено акт про відсутність юридичної особи за податковою адресою.

11 листопада 2016 року Вінницькою ОДПІ направлено запит № 5854/1305 до оперативного управління ГУ ДФС у Вінницькій області на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків. В ході виконання запиту ОУ ГУ ДФС у Вінницькій області було здійснено виїзд за місцем реєстрації підприємства та встановлено, що ТОВ «Деналі Сервіс» за вказаною адресою не знаходиться.

З вищевикладеного слідує, що відомості внесені до Єдиного державного реєстру є недостовірними, оскільки платник податків не знаходиться за зазначеною в ЄДР юридичною адресою - м. Вінниця, вул. Стеценка, буд. 75-А та відсутні будь-які правові підстави такого знаходження.

З огляду на зазначене вище позивач звернувся до суду з даною позовною заявою та просить суд скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16 травня 2016 року № 16731050001015269 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в частині зміни місцезнаходження ТОВ «Деналі Сервіс» (код ЄДРПОУ 40401646) та зобов'язати Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради внести відповідний запис щодо скасування реєстраційної дії відносно ТОВ «Деналі Сервіс» (код ЄДРПОУ 40401646) в частині зміни місцезнаходження до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Представник позивача Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області до судового засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся судом у вставленому законом порядку. На адресу суду від представника позивача Охрімовського Я.В. надійшла заява, у якій просить суд розгляд справи проводити за його відсутності та зазначив, що вимоги позовної заяви підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся судом у встановленому законом порядку. На адресу суду від представника відповідача Рудківської Н.В. надійшли письмові заперечення, у яких зазначено, що Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області не може бути відповідачем по зазначеним позовним вимогам, оскільки оскаржуваний позивачем запис в Єдиному державному реєстрі виконавчим комітетом Хмельницької міської ради не вчинявся.

До судового засідання представник відповідача Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся судом у встановленому законом порядку. На адресу суду від представника відповідача Вінограй І.В. надійшла заява, у якій просить суд розгляд справи проводити за її відсутності.

У судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ТОВ «Деналі Сервіс» не з'явилось, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялось судом у встановленому законом порядку. Про причини неявки суд не повідомило.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, суд, у відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України, визнав можливим проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи та надавши їм юридичну оцінку, прийшов до переконання, що позов належить задовольнити частково з огляду на таке.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 26 грудня 2016 року місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Деналі Сервіс» (код ЄДРПОУ 40401646): 21000, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Стеценка, буд. 75-А. Зокрема, 16 травня 2016 року було здійснено Державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Деналі Сервіс» за № 16731050001015269 щодо зміни місцезнаходження (а.с.11-14).

Відповідно до підпункту 19-1.1.8 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, серед інших функцій, забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.

Підпунктом 20.1.2. пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, зокрема, право податкового органу для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Так, в рамках забезпечення комплексу заходів обліку платників податків, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням 07 листопада 2016 року за № 44013/10/02-28 Вінницькою ОДПІ сформовано повідомлення про запрошення платника податків, зборів, платежів або його представників до органу ДФС з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів 11 листопада 2016 на 11:30 год. (а.с. 7).

Для вручення повідомлення було здійснено вихід за податковою адресою платника податків. Оскільки, за даною адресою такий платник не знаходиться було складено акт про відсутність юридичної особи за податковою адресою (а.с. 8).

11 листопада 2016 року Вінницькою ОДПІ направлено запит № 5854/1305 до оперативного управління ГУ ДФС у Вінницькій області на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків (а.с. 9). В ході виконання запиту ОУ ГУ ДФС у Вінницькій області було здійснено вихід за місцем реєстрації підприємства та встановлено, що ТОВ «Деналі Сервіс» за вказаною адресою не знаходиться (а.с. 10).

На переконання позивача, оскільки ТОВ «Деналі Сервіс» не знаходиться за зазначеною в Єдиному державному реєстрі адресою, відтак відомості внесені до Єдиного державного реєстру щодо зміни місця знаходження зазначеного товариства є недостовірними. Враховуючи зазначене, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Суд, визначаючись щодо заявлених позовних вимог та наданих у справу доказів, виходив з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно підпункту 10 пункту 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі серед інших, містяться відомості про місцезнаходження юридичної особи.

Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державна реєстрація базується на принципі об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.

Згідно з пунктом 4 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;

4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;

6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;

8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;

9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;

11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування (ч. 4 ст. 17 Закону).

Підстави відмови у державні реєстрації наведені у статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та є вичерпними.

Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об'єднання не допускається (ч. 4 ст. 28 Закону).

Як вбачається із матеріалів справи, на підставі даних щодо місцезнаходження відповідача проведено внесення змін до установчих документів та здійснена державна реєстрація ТОВ «Деналі Сервіс» за адресою, відомості щодо якої є недостовірними.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачено такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за її юридичною адресою. Це дає підстави стверджувати про відсутність порушень із боку державного реєстратора при проведені державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Деналі Сервіс».

Однак, державний реєстратор вніс до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, що, в свою чергу, позбавило можливості податковим органом виконувати свої функції стосовно належного обліку зазначеного платника податків.

Відповідно до пункту 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Враховуючи викладене, суд прийшов до переконання про скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису від 16 травня 2016 року № 16731050001015269 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в частині зміни місцезнаходження ТОВ «Деналі Сервіс».

Вказане узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду, що висвітлена в ухвалі від 13 квітня 2016 року по справі № К/800/38990/15.

Визначаючись щодо позовної вимоги про зобов'язання Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради внести відповідний запис щодо скасування реєстраційної дії відносно ТОВ «Деналі Сервіс» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог частини 1 статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Тобто, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено обов'язок державного реєстратора вносити відомості до Єдиного державного реєстру на підставі судового рішення, яке набуло законної сили.

У зв'язку із зазначеним суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині зобов'язання Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради внести відповідний запис щодо скасування реєстраційної дії відносно ТОВ «Деналі Сервіс».

Згідно ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню шляхом скасування оскаржуваного в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису від 16 травня 2016 року № 16731050001015269 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Деналі Сервіс».

Згідно зі ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16 травня 2016 року № 16731050001015269 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в частині зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Деналі Сервіс» (код ЄДРПОУ 40401646).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Вінницького міського суду

Вінницької області К.П. Гуменюк