Справа №: 343/444/17
Провадження №: 2-а/0343/91/17
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2017 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючої суддi - Монташевич С. М.,
секретаря - Оленяк С. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо розрахунку йому пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, скасувати розпорядження 8 від 15 лютого 2017 року, зобов'язати відповідача з 10 січня 2017 року здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2015 роки, з врахуванням раніше виплачених сум, та стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір.
Свої вимоги мотивує тим, що він був звільнений з органів Служби безпеки України. З 25 вересня 2000 року йому було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після звільнення він продовжував працювати та з його доходу сплачувались внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 10 січня 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Всупереч чинного законодавства його було переведено із пенсії за вислугою років, яку було призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При переведенні було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Вважає таке переведення незаконним, оскільки воно порушує його право на призначення пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
В судовому засідання позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав, зіславшись на вищевикладене, просив їх задовольнити.
Представник Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в судове засідання не з"явився, подав письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що оскільки призначення пенсії - це першочергове звернення до пенсійного фонду, а надалі - це переведення з одного виду пенсії на інший, нема підстав вважати, що переведення ОСОБА_2 з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, є новопризначеною пенсією. Просив у задоволенні позову відмовити та застосувати ст. 100 КАС України.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази, вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачу 25 вересня 2000 року було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Згідно ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії можу здійснюватись в будь-який час після виникнення права на пенсію.
Після досягнення пенсійного віку (а.с. 5-6), позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальонообов'язкове державне пенсійне страхування ".
Згідно розпорядження 8 від 15 лютого 2017 року ОСОБА_2 був переведений з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 10 січня 2017 року (а.с. 20).
16 лютого 2017 року ОСОБА_2 звернувся до начальника Долинського оУПФ України з заявою, в якій просив вказати, який розмір середньої заробітної плати по Україні був використаний при призначенні йому пенсії (а.с. 16).
Відповіддю № 1543/03-01 від 27 лютого 2017 року ОСОБА_2 повідомлено про те, що оскільки йому призначалася пенсія за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то будь-яке звернення за іншим видом пенсії, в тому числі за віком, розглядається як переведення на інший вид пенсії. При переведенні було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн. (а.с. 17-18). Підтвердженням застосування при розрахунку пенсії за віком ОСОБА_2 показника середнього заробітку за 2007 рік є відповідний розрахунок відповідача (а.с. 21-28).
Згідно ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Як вбачається зі змісту ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 ст. 10 цього Закону встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Тобто даною нормою встановлено вичерпний перелік пенсій, на які поширюється правове регулювання Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тому, аналізуючи вищевикладені норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд приходить до висновку, що виплати пенсії за вислугою років не входять до правового регулювання даного Закону, виплата такої пенсії позивачу регулюється виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», така пенсія є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Дана позиція узгоджується з позиціями Вищого адміністративного суду в ухвалі від 13.03.2014 року у справі № К/800/32682/13 та в ухвалі від 10.04.2014 року у справі № К/800/47242.
Отже, відповідач безпідставно застосовує до виниклих правовідносин правове регулювання переходу із одного виду пенсії на інший, що передбачено ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки такого переходу в межах дії цього Закону не відбувалося, і пенсія із застосуванням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" була призначена позивачу вперше.
Згідно ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при обчисленні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Верховним судом України висловлена правова позиція щодо застосування ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, у справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31 березня 2015 року, Верховний суд України дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Враховуючи, що позивач звернувся з заявою про призначення йому пенсії за віком 10 січня 2017 року, досягнувши пенсійоного віку, існують усі законодавчо передбачені підстави для нарахування позивачу пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки, так як пенсія позивачу призначена вперше, а тому виникає право на застосування формул визначення розміру пенсії, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.
З вищевказаного випливає, що розпорядженням 8 від 15 лютого 2017 року позивача з 10.01.2017 р. переведено з одного виду пенсій на інший, а не призначено новий вид пенсії. При цьому відповідачем застосований показник середньої заробітної плати за 2007 рік, що суперечить вищеописаним вимогам законодавства, тому видане розпорядження 8 від 15 лютого 2017 року є незаконним та підлягає скасуванню.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо розрахунку ОСОБА_2 пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік слід визнати незаконними, розпорядження № 8 від 15 лютого 2017 року скасувати та зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 10 січня 2017 року перерахунок та виплату пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки, з врахуванням раніше виплачених сум. При цьому слід зазначити, що посилання відповідача у своїх запереченнях на пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставним та надуманим, оскільки адміністративний позов подано до суду в межах встановленого ст. 99 КАС України строку.
Питання судових витрат суд вирішує згідно вимог ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», ст. 7 Закону україни "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 5, 9, 10, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 160-163, 167, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо розрахунку ОСОБА_2 пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік та скасувати розпорядження № 8 від 15 лютого 2017 року.
Зобов'язати Долинське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської здійснити ОСОБА_2 з 10 січня 2017 року перерахунок та виплату пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки, з врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської на користь ОСОБА_2 640,00 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Суддя:
Повний зміст постанови складений: 18 квітня 2017 року.