П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/228/17
Головуючий у 1-й інстанції: Лабань Г.В.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
13 квітня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Загороднюка А.Г. Драчук Т. О.
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
Представника відповідача: Ліщишина О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області , Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області Остапчука В.В. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області , Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області Остапчука В.В. про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви та висновку щодо виплати ОСОБА_3 грошової допомоги разом з підтвердженими документами, які додані до заяви та зобов'язання Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України, необхідні документи для призначення та виплати ОСОБА_3 грошової допомоги, у зв'язку із встановленням IIІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію", а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції доводи скарги підтримав у повному обсязі з підстав і мотивів, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явився . Про причини своєї неявки суд не повідомив
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити , а постанову суду першої інстанції -скасувати, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області №8 о/с від 05.02.2016 року ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції за власним бажанням.
07 квітня 2016 року позивач пройшов обстеження військово - лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" внаслідок обстеження встановлено захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України.
20.04.2016 року відповідно до довідки МСЕК серії АГ №0017418 позивачу встановлено III групу інвалідності, причиною інвалідності є травма, пов'язана з виконанням службових обов'язків.
Після отримання інвалідності, та на підставі вищевказаних документів, згідно ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, в зв'язку з перебуванням УМВС України в Хмельницькій області в стадії припинення позивач звернувся поштовим зв'язком до ГУНП у Хмельницькій області, з заявою про нарахування та виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності.
27.12.2016 року на поштову адресу представника позивача надійшов лист ГУНП у Хмельницькій області від 27.12.2016 року №29/к-236, зі змісту якого випливає, що позивачу у такій виплаті фактично відмовлено, оскільки останній був звільнений із служби в Національній поліції, а травму фактично отримав під час проходження служби в органах внутрішніх справ, то відповідно немає законних підстав для нарахування такої виплати.
Також 09.12.2016 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії з заявою про виплату одноразової грошової допомоги як працівникові міліції на підставі ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.
27 грудня 2016 року позивачем отримано відповідь з УМВС України в Хмельницькій області, якою також відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги як працівникові міліції у зв'язку з тим, що як зазначено в даному листі позивач прийнятий на службу в органи поліції і тим самим фактично втратив право на виплату одноразової грошової допомоги як працівник міліції.
Не погодившись з отриманою відповіддю позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов, суд І інстанції виходив з того, що відповідач діяв не у спосіб та не в порядку, що визначені чинним законодавством, а саме не прийняв у позивача документи, не сформував пакет документів, зокрема висновок щодо нарахування одноразової грошової допомоги, та не передав їх на розгляд МВС України, відтак його бездіяльність є протиправною, а позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи також з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про національну поліцію".
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію" визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Частиною 2 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію" передбачено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4).
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 (далі - Порядок № 850).
Розділом ХІ прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Пунктом 1 Порядку № 850 встановлено, що ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Таким чином, оскільки підставою встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності стало захворювання, пов'язане з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ України, то порядок виплати одноразової грошової допомоги позивачу регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 "Про порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
Відповідно до п. п. 2 п. 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з абз. 4 п. п. 2 п. 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Пунктом 7 Порядку № 850 встановлено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:
заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;
довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Згідно з п. 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Проте, судом І інстанції, залишено поза увагою те, що питання виплати одноразової грошової допомоги працівникам міліції не відноситься до компетенції органів поліції, прийнято рішення, яким покладено на ГУНП в Хмельницькій області обов'язок вчинити дії, що виходять за межі його повноважень, а саме: надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до ст. 23 ЗУ "Про міліцію" від 20.12.1990 року№565-ХІІ та постанови КМУ від 21.10.2015 року №850, що прямо суперечить ст.19 Конституції України.
Встановлено, що позивач звернувся по питанню виплати йому одноразової грошової допомоги до відповідача відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, а не у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ №4 від11.01.2016.
Відтак суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та дійшов помилкового висновку про задоволення позову.
Колегія суддів вважає, що порушення судом норм матеріального та процесуального права, є підставами для скасування постанови суду першої інстанції, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області задовольнити повністю.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області , Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області Остапчука В.В. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі протягом 5 днів..
Головуючий Полотнянко Ю.П. Судді Загороднюк А.Г. Драчук Т. О.