Справа № 815/7192/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2017 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 10.04.2017р. вхід.№10565/17), просить суд визнати протиправними дії Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області щодо реєстрації Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове. проспект Морський, зем. ділянка 51-А, код обєкта 1110,3 за №ОД 062162952970 від 21.10.2016року, а також щодо реєстрації Декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Житловий будинок літ. «А». II категорія складності», код 1110.3 від 26.10.2016року за №ОД 142163002362 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А); зобов'язати Департамент Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області скасувати, як протиправні, реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 5 1-А, код об'єкта 1110.3 за №ОД 062162952970 від 21.10.016 року, а також реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Житловий будинок літ. «А». II категорія складності», код 1110,3 від 26.10.2016року за №ОД 142163002362 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А), шляхом подання інформації про скасування реєстрації вказаних повідомлення про початок виконання будівельних робіт, та декларації про готовність об'єкта до експлуатації до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів та сертифікатів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 є співвласником житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, просп.Морський,53, на відстані 2-х метрів від стіни якого, без жодних дозвільних документів, ОСОБА_2, на земельній ділянці за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с.м.т.Таїрове, проспект Морський,51, що межує з земельною ділянкою, на якій розташовано будинок позивача, самовільно, та повністю незаконно, розпочала споруджувати житловий будинок. При будівництві вказаного обєкта нерухомості ОСОБА_3 повною мірою проігноровано необхідність здійснення розрахунку інсоляції, та протипожежної безпеки, при спорудженні подібних об'єктів нерухомості в межах житлових масивів, внаслідок чого порушено вимоги ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».Також, на думку позивача, ОСОБА_3 на реєстрацію до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області подано технічний паспорт на житловий будинок №53, розташований за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с.м.т.Таїрове, проспект Морський, без належної відмітки про технічний огляд, як того вимагає чинне законодавство.
Відповідач Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 10.04.2017р. вхід.№10533/17), наголошуючи, що Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове. проспект Морський, зем. ділянка 51-А, код обєкта 1110,3) №ОД 062162952970 від 21.10.2016року, а також Декларація про готовність об'єкта до експлуатації («Будівництво житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с.м.т.Таїрове, проспект Морський,51-А») від 26.10.2016року №ОД 142163002362, належним чином заповнені, та подані замовником будівництва ОСОБА_2 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, у звязку з чим контролюючий орган не мав законодавчо передбачених підстав для їх повернення. Крім того, відповідач зазначає, що під час реєстрації повідомлення та декларації достовірність даних, внесених замовником будівництва, не перевіряється.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2017р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_2, відповідно до приписів ст.53 КАС України.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 у судове засідання 10.04.2017р. не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась належним чином та своєчасно, заперечення на позов не надала, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що від повноважного представника позивача ОСОБА_4 до суду надійшла заява (вхід.№10565/17 від 10.04.2017р.) про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, а також з огляду на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_2 до Департаменту ДАБІ в Одеській області подано Повідомлення про початок виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с.м.т.Таїрове, проспект Морський, зем. Ділянка 51-А, за результатами розгляду якого контролюючим органом 21.10.2016р. проведено його державну реєстрацію за №ОД 062162952070.
Також, судом зясовано, що ОСОБА_2 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області подано Декларацію про готовність до експлуатації, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта «Будівництво житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с.м.т.Таїрове, проспект Морський,51-А», за результатами розгляду якої контролюючим органом 26.10.2016р. проведено її державну реєстрацію за №ОД 142163002362.
Реєстрація Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 21.10.2016р. №ОД 062162952070, та Декларації від 26.10.2016р. №ОД 142163002362 про готовність до експлуатації, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта «Будівництво житлового будинку, що знаходиться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с.м.т.Таїрове, проспект Морський,51-А», послугувало підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області щодо реєстрації Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове. проспект Морський, зем. ділянка 51-А, код обєкта 1110,3) за №ОД 062162952970 від 21.10.2016року, а також щодо реєстрації Декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Житловий будинок літ. «А». II категорія складності», код 1110.3 від 26.10.2016року за №ОД 142163002362 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А); зобов'язання Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області скасувати, як протиправні, реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 5 1-А, код об'єкта 1110.3) за №ОД 062162952970 від 21.10.016 року, а також реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Житловий будинок літ. «А». II категорія складності», код 1110,3 від 26.10.2016року за №ОД 142163002362 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А), шляхом подання інформації про скасування реєстрації вказаних повідомлення про початок виконання будівельних робіт, та декларації про готовність об'єкта до експлуатації до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів та сертифікатів, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, на підставі направлення на проведення позапланової перевірки від 12.02.2016р. №214, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_5 15.02.2016р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_2 на обєкті будівництва будівництво житлового будинку за адресою: проспект Морський,51, смт.Таїрове, Овідіопольського району Одеської області.
За результатами вказаної перевірки фахівцем контролюючого органу складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 15.02.2016року, у якому встановлено, що на земельній ділянці за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, буд. 51, будується окремо стоячий житловий будинок, земельна ділянка (кадастровий номер 5123755800:01:003:0646) площею 0,1250га належить гр.ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 19.11.2015року, та витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 19.11.2015року серії ЕКМ №614231, індексний номер 47673329. Цільове призначення вказаної земельної ділянки: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Під час перевірки документів, які дають право на виконання будівельних робіт за вказаною адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, буд. 51, не надано. Будівельні роботи з будівництва житлового будинку виконано самовільно, без будь-якого документу дозвільного характеру, що надає право на виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги п.2 ч.1 ст.34 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності. Обєкт будівництва віднесено до другої категорії складності.
На підставі вказаного Акта перевірки від 15.02.2016р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_2 видано Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, яким заборонено з 15.02.2016року виконання будівельних робіт із будівництва житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, буд. 51, та зазначено про необхідність усунути порушення у строк до 15.03.2016року.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначено положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011року №3038-VI (зі змінами та доповненнями), котрий спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Згідно з приписами ст.9 Закону України Про архітектурну діяльність №687-ХІV від 20.05.1999р. (зі змінами та доповненнями) будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи, у тому числі, після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо обєктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком обєктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України
Частиною 8 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Процедура виконання будівельних робіт визначена Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», відповідно до пункту 11 якого замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданих ним повідомленні, декларації, за виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з п.13 Порядку виконання будівельних робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт, подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням обєкта.
Відповідно до п.17 Порядку виконання будівельних робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт, орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом пяти робочих днів з дня надходження до нього декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та здійснює дії щодо внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.
Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначається Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011року №461, відповідно до п.3 якого прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органами державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Пунктом 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів передбачено, що датою прийняття в експлуатацію обєкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
Згідно з п.п.17, 18 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації: щодо обєктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що при реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт, та декларації про готовність обєкта до експлуатації, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю не наділений повноваженнями здійснювати контроль достовірності даних, зазначених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та декларації про готовність обєкта до експлуатації, оскільки при їх реєстрації перевіряється виключно повнота заповнення даних.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що при реєстрації Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 21.10.2016р. №ОД 062162952070, та Декларації від 26.10.2016р. №ОД 142163002362 про готовність до експлуатації, органом державного архітектурно-будівельного контролю перевірялась виключно повнота заповнення даних, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області щодо реєстрації Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове. проспект Морський, зем. ділянка 51-А, код обєкта 1110,3 за №ОД 062162952970 від 21.10.2016року, а також щодо реєстрації Декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Житловий будинок літ. «А». II категорія складності», код 1110.3 від 26.10.2016року за №ОД 142163002362 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А), є необґрунтованими, безпідставними, та такими, що задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області скасувати, як протиправні, реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 5 1-А, код об'єкта 1110.3 за №ОД 062162952970 від 21.10.016 року, а також реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Житловий будинок літ. «А». II категорія складності», код 1110,3 від 26.10.2016року за №ОД 142163002362 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А), шляхом подання інформації про скасування реєстрації вказаних повідомлення про початок виконання будівельних робіт, та декларації про готовність об'єкта до експлуатації до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів та сертифікатів, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Як вбачається зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати із кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Так, у Постанові Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010р. №П-278/10, судом касаційної інстанції, серед іншого, наголошено, що з урахуванням положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади, та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до п.10.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20 травня 2013року №7, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
Відповідно до пункту 15 Порядку виконання будівельних робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт передбачено, що у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату подання повідомлення інформація, яка зазначалася в ньому, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у повідомленні), наведених у повідомленні, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію повідомлення шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію повідомлення з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.
Згідно з пунктом 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня, з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.
При цьому, в силу дискреційності повноважень адміністративного органу Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області, суд не може втручатися в діяльність суб'єкта владних повноважень, котрий уповноважений самостійно приймати відповідні рішення, оскільки, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на предмет відповідності закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Таким чином, з урахуванням вищеозначеного, суд не вбачає законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області скасувати, як протиправні, реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 5 1-А, код об'єкта 1110.3 за №ОД 062162952970 від 21.10.016 року, а також реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Житловий будинок літ. «А». II категорія складності», код 1110,3 від 26.10.2016року за №ОД 142163002362 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А), шляхом подання інформації про скасування реєстрації вказаних повідомлення про початок виконання будівельних робіт, та декларації про готовність об'єкта до експлуатації до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів та сертифікатів.
Між тим, судом встановлено, та зазначено вище, що за результатами проведення фахівцями Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області позапланової перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_2 на обєкті будівництва будівництво житлового будинку за адресою: проспект Морський,51, смт.Таїрове, Овідіопольського району Одеської області, складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 15.02.2016року, у якому встановлено, що на земельній ділянці за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, буд. 51, будується окремо стоячий житловий будинок, земельна ділянка (кадастровий номер 5123755800:01:003:0646) площею 0,1250га належить гр.ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 19.11.2015року, та витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 19.11.2015року серії ЕКМ №614231, індексний номер 47673329. Цільове призначення вказаної земельної ділянки: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Під час перевірки документів, які дають право на виконання будівельних робіт за вказаною адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, буд. 51, не надано. Будівельні роботи з будівництва житлового будинку виконано самовільно, без будь-якого документу дозвільного характеру, що надає право на виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги п.2 ч.1 ст.34 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності. Обєкт будівництва віднесено до другої категорії складності.
На підставі вказаного Акта перевірки від 15.02.2016р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_2 видано Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, яким заборонено з 15.02.2016року виконання будівельних робіт із будівництва житлового будинку за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, буд. 51, та зазначено про необхідність усунути порушення у строк до 15.03.2016року.
Отже, з урахуванням наведеного, судом з»ясовано, що в ході проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_2 на обєкті будівництва будівництво житлового будинку за адресою: проспект Морський,51, смт.Таїрове, Овідіопольського району Одеської області, фахівцями органу державного архітектурно-будівельного контролю встановлено виконання ОСОБА_2 будівельних робіт з будівництва житлового будинку без будь-якого документу дозвільного характеру, що надає право на виконання будівельних робіт.
Відповідно до пункту 15 Порядку виконання будівельних робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт передбачено, що у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату подання повідомлення інформація, яка зазначалася в ньому, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у повідомленні), наведених у повідомленні, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з п.17 Порядку виконання будівельних робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує реєстрацію повідомлення за рішенням суду про скасування реєстрації повідомлення, що набрало законної сили.
Згідно з пунктом 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати обєкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п.18 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також, орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію реєстрацію повідомлення, та декларації за рішенням суду про скасування їх реєстрації, що набрало законної сили.
Приписами ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, беручи до уваги наведене, а також те, що під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_2 на обєкті будівництва будівництво житлового будинку за адресою: проспект Морський,51, смт.Таїрове, Овідіопольського району Одеської області, фахівцями органу державного архітектурно-будівельного контролю встановлено виконання ОСОБА_2 будівельних робіт з будівництва житлового будинку без будь-якого документу дозвільного характеру, що надає право на виконання будівельних робіт, суд з метою повного захисту прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів позивача ОСОБА_1, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог даного адміністративного спору, та скасувати реєстрацію Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область. Овідіопольський район, смт.Таїрове. проспект Морський, зем. ділянка 51-А, код об'єкта 1110,3) за №ОД 062162952970 від 21.10.2016року, а також реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації Житловий будинок літ. А, II категорія складності, код 1110,3 від 26.10.2016року за №ОД 062162952070 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А).
При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області на те, що органом державного архітектурно-будівельного контролю не проводилась перевірка за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський,51-А, та Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 15.02.2016року складений стосовно житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський,51, оскільки як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, будівництво житлового будинку ОСОБА_2 здійснено на земельній ділянці з кадастровим номером 5123755800:01:003:0646, будівництво житлового будинку без будь-якого документу дозвільного характеру, на якій фахівцями Департаменту Державної архітектурно-будівельного інспекції в Одеській області встановлено під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_2 на обєкті будівництва будівництво житлового будинку за адресою: проспект Морський,51, смт.Таїрове, Овідіопольського району Одеської області.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_2 на обєкті будівництва будівництво житлового будинку за адресою: проспект Морський,51, смт.Таїрове, Овідіопольського району Одеської області, фахівцями органу державного архітектурно-будівельного контролю встановлено виконання ОСОБА_2 будівельних робіт з будівництва житлового будинку без будь-якого документу дозвільного характеру, що надає право на виконання будівельних робіт, суд вважає за необхідне скасувати реєстрацію Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область. Овідіопольський район, смт.Таїрове. проспект Морський, зем. ділянка 51-А, код об'єкта 1110,3) №ОД 062162952970 від 21.10.2016року, та Декларації про готовність об'єкта до експлуатації Житловий будинок літ. А, II категорія складності, код 1110,3 від 26.10.2016року за №ОД 062162952070 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А).
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково з вищеокресленх підстав.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, ч.ч.4,6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити частково.
2. Скасувати реєстрацію Повідомлення про початок виконання будівельних робіт (спорудження житлового будинку за адресою: Одеська область. Овідіопольський район, смт.Таїрове. проспект Морський, зем. ділянка 51-А, код об'єкта 1110,3) №ОД 062162952970 від 21.10.2016року.
3. Скасувати реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації Житловий будинок літ. А, II категорія складності, код 1110,3 від 26.10.2016року за №ОД 062162952070 (адреса будинку: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Таїрове, проспект Морський, зем. ділянка 51-А).
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.