Постанова № 65996590, 11.04.2017, Голованівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
386/382/17
Номер документу
65996590
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 386/382/17

Провадження № 2-а/386/25/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2017 року смт. Голованівськ

Голованівський районний суд Кіровоградської області

В складі головуючого судді Гарбуз О. С.

з участю секретаря судового засідання Максютенко О.О.,

прокурора Пацалюк М.А.,

представника відповідача ОСОБА_1,

представника третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури ОСОБА_3 до Капітанської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, третя особа філія Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад», про визнання бездіяльності відповідача незаконною та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Капітанської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області про визнання бездіяльності відповідача незаконною та зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що відповідач допустив незаконну бездіяльність, яка виразилась у не встановленні на прилеглій території до філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад», дорожніх знаків 5.35.1, 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти» та дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра», затверджених Правилами дорожнього руху, які мають бути встановлені на ділянці дороги, на якій можлива поява дітей з території, що прилягає безпосередньо до дороги. Зазначає, що відповідач, як орган місцевого самоврядування, зобовязаний вживати заходи щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до навчально-виховного закладу на території в с. Капітанка Голованівського району. Враховуючи викладене, прокурор просить визнати незаконною бездіяльність відповідача з питання незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад»; зобов'язати відповідача вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад», встановивши дорожні знаки 5.35.1, 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти» та дорожню розмітку 1.14.1 «Зебра»; стягнути з відповідача понесені прокуратурою витрати зі сплати судового збору.

Прокурор Пацалюк М.А. в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнала та пояснила, що дійсно сільською радою було допущено незаконну бездіяльність, однак на час розгляду справи всі порушення усунуті, дорожні знаки та дорожня розмітка біля філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад» встановлені.

Представник третьої особи в судовому засіданні позов визнала та пояснила, що дійсно біля філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад» сільською радою не було здійснено заходи щодо забезпечення дорожніми знаками та розміткою проїжджої частини, однак на час розгляду справи всі порушення усунуті, дорожні знаки та дорожня розмітка встановлені.

Вислухавши пояснення прокурора, представників відповідача та третьої особи, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню виходячи зі слідуючого.

Судом встановлено, що інспектором з організації дорожнього руху Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 21.02.2017 року при обстеженні ділянки вулично-шляхової мережі біля філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад» було виявлено відсутність дорожніх знаків 5.35.1, 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти» та дорожньої розмітки, про що складено акт (а.с. 9).

На підставі статей 27, 52-1 Закону України «Про дорожній рух», з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, інспектором Довгим О.М. складено вимогу сільському голові Капітанської сільської ради Голованівського району від 21.02.2017 року, щодо встановлення в строк до 02.03.2017 року дорожніх знаків 5.35.1, 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти» та дорожньої розмітки біля філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад» (а.с. 8).

Про наслідки проведеної перевіркиобстеження стану утримання та забезпечення безпеки дорожнього руху поблизу навчального закладу та невиконання припису про усунення цих порушень начальником Голованівського відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області повідомлено начальника Голованівського відділу Новоукраїнської місцевої прокуратури листом від 02.03.2017 року за №1044/130/2017 (а.с. 10).

Норми статті 19 Конституції України встановлюють, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1, п. 4ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах); залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування.

Відповідно до ч. 1 ст. 16, ст. 17, п. 1, п. 2 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктівздійснюєтьсявідповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться. Основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння створенню на території відповідного населеного пункту підприємств і організацій для надання платних послуг, пов'язаних з підготовкою та підвищенням кваліфікації водіїв, технічним обслуговуванням і ремонтом транспортних засобів; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування; сприяння організації та здійсненню медичної допомоги потерпілим у дорожньо-транспортних пригодах та інших заходів щодо медичного забезпечення безпеки дорожнього руху; проведення серед різних соціально-вікових груп населення профілактичних заходів щодо безпеки дорожнього руху; навчання населення Правил дорожнього руху; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Таким чином, забезпечення безпеки дорожнього руху, благоустрій доріг та пішохідних шляхів здійснюється органами місцевого самоврядування у віданні яких вони знаходяться.

Відповідно п. 1.33, п. 5.35.1 - 5.35.2 Розділу 33 до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306: знак «Діти», ділянка дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги; знак 5.35.1 встановлюється праворуч від дороги на ближній межі переходу; знак 5.35.2 - ліворуч від дороги на дальній межі переходу. Крім того, пунктом 1.14.1 Розділу 34 цих правил визначено розмітку: "зебра", у тому числі червоно-білого кольору, якою позначають нерегульований пішохідний перехід.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відсутність зазначених знаків та дорожньої розмітки, якими помічається ділянка на якій можлива поява дітей з території філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад», що є навчальними закладами, є порушенням з огляду на обов'язковість наявності таких дорожніх знаків та дорожньої розмітки.

Капітанська сільська рада Голованівського району як орган місцевого самоврядування, до компетенції повноважень якої віднесено забезпечення безпеки дорожнього руху, благоустрою доріг та пішохідних шляхів, допустила бездіяльність щодо невиконання цих функцій.

Однак, як встановлено судом, порушення щодо неналежного забезпечення безпеки дорожнього руху, благоустрою доріг та пішохідних шляхів, допущенні відповідачем на час розгляду справи усунуті, а тому немає підстав для задоволення вимог прокурора в частині зобовязання встановлення дорожніх знаків та дорожньої розмітки, які вже встановлені.

Враховуючи задоволення позовних вимог та визнання бездіяльності відповідача, судові витрати понесені прокурором при подачі позову до суду, згідно ст. 94 КАС України, виходячи з розміру судового збору визначеного п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягають стягненню з відповідача в розмірі 1600 грн., оскільки останній є субєктом владних повноважень.

Клопотання про повернення судового збору заявлено не було.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 94, 158-163 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури ОСОБА_3 до Капітанської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, третя особа філія Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад», про визнання бездіяльності відповідача незаконною та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Капітанської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях до філії Побузької загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів «Капітанська загальноосвітня школа-дошкільний навчальний заклад».

Стягнути з Капітанської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, яка знаходиться по вул. Миру, 112, с. Капітанка Голованівського району Кіровоградської області, на користь прокуратури Кіровоградської області, р/р 35215073004600 в банку Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету 2800, код ЄДРПОУ 02910025, витрати зі сплати судового збору в сумі 1600 (тисяча шістсот) грн.

В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції (Голованівський районний суд Кіровоградської області). Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 14 квітня 2017 року.

Суддя: Гарбуз О. С.