Постанова № 65988902, 13.04.2017, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
13.04.2017
Номер справи
766/3119/17
Номер документу
65988902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/3119/17

н/п 2-а/766/1490/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2017 року

Херсонський міський суд Херсонської області

в складі: головуючого судді Ігнатенко О.Й.,

при секретарі Зваді О. М.,

за участю: представників позивачки ОСОБА_1, адвоката ОСОБА_2,

представника виконавчого комітету Корабельної районної у м. Херсоні ради

ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні адміністративну справу за позовом депутата Херсонської міської ради ОСОБА_4 до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Херсонський відділ поліції головного управління національної поліції в Херсонській області, Суворовська районна у м. Херсоні рада в особі відділу ведення Державного реєстру виборців, Дніпровська районна у м. Херсоні рада в особі відділу ведення Державного реєстру виборців, Корабельна районна у м. Херсоні рада в особі відділу ведення Державного реєстру виборців, про визнання неправомірними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача по завершенню перевірки дотримання вимог ст. ст. 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та підписних листів при ініціюванні відкликання депутата Херсонської міської ради ОСОБА_4 та як наслідок по складанню протоколу про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_4 від 18.02.2017 року та відшкодувати позивачці витрати по сплаті судового збору за рахунок відповідача.

Позивачка вважає, що дії Херсонської міської виборчої комісії щодо перевірки дотримання вимог статей 38 - 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» при ініціюванні відкликання його як депутата Херсонської міської ради за народною ініціативою та правильності оформлення підписних листів, кількості підписів, а також здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та вибіркової перевірки їхніх підписів здійсненні з грубим порушенням норм діючого законодавства України.

Позивачка в судове засідання не зявилася про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином в порядку ст. ст. 33 35 КАС України.

Представники позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином в порядку ст. ст. 33 35 КАС України, що підтверджується витягом з журналу реєстрації розносної поштової кореспонденції.

Представники Херсонського відділу поліції головного управління національної поліції в Херсонській області та Дніпровської районної у м. Херсоні ради в особі відділу ведення Державного реєстру виборцівв судове засідання не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином в порядку ст. ст. 33 35 КАС України.

Представник Суворовської районної у м. Херсоні ради в особі відділу ведення Державного реєстру виборців в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином в порядку ст. ст. 33 35 КАС України, надав на адресу суду заяву про розгляд справи без їх участі, де також вказав, що при прийнятті рішення покладається на розсуд суду.

Представник Корабельної районної у м. Херсоні ради в особі відділу ведення Державного реєстру виборців в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечувала та вважала, що позов підлягає задоволенню.

Заслухавши пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, оскільки відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою врегульовано Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

18.02.2017 року Херсонською міською виборчою комісією на своєму засіданні за наслідками перевірки дотримання вимог статей 38 - 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та підписних листів на підтримку пропозиції про відкликання депутата Херсонської міської ради ОСОБА_4 було узагальнено підсумки збору підписів щодо її відкликання та складено протокол про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради з окремою думкою трьох членів виборчої комісії (а.с 11).

Згідно вимог статті 41 вищезазначеного закону Херсонська міська виборча комісія повинна була вчинити ряд заходів щодо перевірки дотримання вимог ст. ст. 38 - 40 цього Закону та правильності оформлення підписних листів, кількість підписів, а також, із залученням органів ведення Державного реєстру виборців, здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів.

Згідно ч. 4 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» за результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.

Ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлює, що право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.

Відповідно дослідженому в судовому засіданні протоколу про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради 03.02.2017 року до Херсонської міської виборчої комісії представником ініціативної групи було передано заповнені підписні листи разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу щодо відкликання позивачки як депутата Херсонської міської ради.

Виборчою комісією в ході перевірки протоколу зборів виборців та наданих підписних листів не було звернуто уваги та фактично не перевірено чи є громадяни, що брали участь у зборах виборцями, а крім того чи є вони виборцями саме відповідного виборчого округу, як зазначено у ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про місцеві вибори» право голосу на відповідних місцевих виборах мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України (дієздатні громадяни, які досягли на день проведення таких виборів вісімнадцяти років) та проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться такі вибори. Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України «Про місцеві вибори» підставою реалізації виборцем свого права голосу на місцевих виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Ст. ст. 27, 28 Закону України «Про Державний реєстр виборців» встановлюють, що для підготовки та проведення голосування на місцевих виборах або місцевому референдумі орган ведення Реєстру після утворення виборчих дільниць складає списки виборців для кожної виборчої дільниці.

Тобто, для того, щоб проголосувати на місцевих виборах громадянин України повинен не лише мати паспорт громадянина, а проживати на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці і бути включеним до списку виборців.

Ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» встановлює, що для проведення виборів депутатів міської (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) ради відповідна міська територіальна виборча комісія не пізніш як за 37 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює на території кожного району в місті, міста, села, селища, що входить до складу цього міста, територіальні виборчі округи.

В судовому засіданні не оспорювалося, що при проведенні чергових виборів до Херсонської міської ради 25.10.2015 року було створено 54 територіальні виборчі округи, а позивач обирався депутатом міської ради по територіальному виборчому округу № 24.

Не спростовано, що згідно переліку осіб, які є додатком до протоколу зборів виборців про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Херсонської міської ради VII скликання ОСОБА_4 за народною ініціативою від 14.01.2017 року участь у таких зборах приймали особи, що не є виборцями по відповідному територіальному виборчому округу №24 на якому і обиралася депутатом позивачка оскільки зазначені особи мешкають на території інших територіальних виборчих округів.

Ч. 2 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначає, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата міської ради міста обласного значення за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 300 осіб.

За таких обставин, Херсонська міська виборча комісія, не перевіривши наявність громадян, що приймали участь у зборах виборців 14.01.2017 року у списках виборців (Державному реєстрі виборців), а відповідно і наявності у них права голосу на відповідних місцевих виборах, фактично не встановила факту проведення зборів саме виборцями, більш того виборцями відповідного територіального виборчого округу №24 з виборів депутатів Херсонської міської ради, по якому і було обрано депутатом позивачку та не встановила наявності мінімально необхідної кількості виборців для таких зборів, що свідчить про незаконність таких зборів.

Ч. 3 Ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає, що не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

В той же час в даному випадку, всупереч вимогам Закону, про збори виборців не було завчасно повідомлено засоби масової інформації. Зазначене не спростовано в судовому засіданні належними та допустимими доказами.

Ч. 3 ст. 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлює, що у разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад.

При цьому виборчою комісією не перевірено та не дано оцінку тому факту, що до складу ініціативної групи щодо збору підписів включено осіб, що не є виборцями відповідного територіального виборчого округу №24 з виборів депутатів Херсонської міської ради по якому позивачку було обрано депутатом, оскільки зазначені особи мешкають на території інших територіальних виборчих округів. До того ж виборчою комісією не перевірено наявність осіб членів ініціативної групи у списку виборців (Державному реєстрі виборців), а відповідно не встановлено факту наявності у громадян членів ініціативної групи права голосу на місцевих виборах з виборів депутатів Херсонської міської ради на момент їх включення до ініціативної групи.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» територіальна виборча комісія при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості).

Ч. 2 ст. 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

За змістом ч. 2 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» територіальна виборча комісія із залученням органів ведення Реєстру здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Однак, вказаною статтею не передбачено використання органами ведення Реєстру персональних даних виборців, що містяться у базі даних Реєстру, для здійснення зазначеної перевірки та не встановлено способу, в який територіальна виборча комісія залучає органи ведення Реєстру.

Правові та організаційні засади ведення Реєстру врегульовано Законом України «Про Державний реєстр виборців», згідно з ч. 2 ст. 2 якого база даних Реєстру, будь-яка її частина, копія бази даних або її частини, персональні дані Реєстру можуть використовуватися лише для цілей, передбачених статтею 26 цього Закону, перелік яких є вичерпним.

Так, за змістом п. 4 ч. ч.1, 2 ст. 26 вказаного Закону під час підготовки до виборів і референдумів персональні дані Реєстру можуть використовуватися лише для проведення перевірки достовірності відомостей про виборців, які поставили свої підписи у підписних листах на підтримку проведення всеукраїнського референдуму, а також відомостей, що надаються до відповідних виборчих комісій щодо кандидатів, уповноважених та довірених осіб, членів ініціативної групи референдуму, кандидатур до складу виборчих комісій.

Натомість використання бази даних Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, статтею 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» не передбачено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак правові підстави для використання персональних даних Реєстру органами ведення Реєстру під час їх залучення територіальною виборчою комісією до перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, відсутні.

Згідно ст. 1 Закону України «Про Державний реєстр виборців» Державний реєстр виборців - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

За таких обставин, лише залучивши органи ведення Державного реєстру виборців можливо перевірити чи є громадяни, відомості щодо яких внесені до підписних листів виборцями і чи мають вони право відкликати депутата місцевої ради.

08.02.2017 року Херсонською міською виборчою комісією були надіслані запити до Державних реєстрів виборців по 3-м районам міста з метою залучення їх до спільної з виборчою комісією перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Але, відділом ведення Державного реєстру виборців Суворовської районної у м. Херсоні ради, відділом ведення Державного реєстру виборців Дніпровської районної у м. Херсоні ради та відділом ведення Державного реєстру виборців Корабельної районної у м. Херсоні ради письмовими відповідями було повідомлено, що, використання бази даних Реєстру для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, статтею 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» не передбачено (а. с. 12-15).

Така ж позиція висловлюється Центральною виборчою комісією України розпорядником Державного реєстру виборців та міститься у постанові Центральної виборчої комісії України від 26.01.2017 року №13.

Теж стосується і ситуації з залученням правоохоронних органів щодо вибіркової перевірки підписів виборців у кількості не менше 10 відсотків від загальної чисельності як того вимагає ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Нормами чинного законодавства України не встановлено порядку проведення правоохоронними органами вибіркової перевірки підписів громадян, що містяться в підписних листах при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

За таких обставин за відсутності встановленого нормами діючого законодавства України порядку перевірки підписів громадян, що містяться в підписних листах органи поліції не мають підстав проводити таку перевірку.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Херсонської міської виборчої комісії по завершенню перевірки та як наслідок складання протоколу про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_4 є протиправними.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,9,71,160,163, 172 КАС України, ст. ст. 38-40, 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ст. ст. 3, 17 Закону України «Про місцеві вибори», ст. ст. 26, 27, 28 Закону України «Про державний реєстр виборців», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов депутата Херсонської міської ради ОСОБА_4 до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Херсонський відділ поліції головного управління національної поліції в Херсонській області, Суворовська районна у м. Херсоні рада в особі відділу ведення Державного реєстру виборців, Дніпровська районна у м. Херсоні рада в особі відділу ведення Державного реєстру виборців, Корабельна районна у м. Херсоні рада в особі відділу ведення Державного реєстру виборців, про визнання неправомірними дій задовольнити.

Визнати неправомірними дії Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області по завершенню перевірки дотримання вимог статей 38 - 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та підписних листів при ініціюванні відкликання депутата Херсонської міської ради ОСОБА_4та як наслідок по складанню протоколу про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_4від 18.02.2017 року.

Відшкодувати ОСОБА_4витрати по сплаті судового збору за рахунок Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області у сумі 3200,00 грн.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.Й. Ігнатенко