Справа № 755/15807/16-к
1кс/755/1826/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" квітня 2017 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва Курило А.В., за участю секретаря Лавриненко Н.С., прокурора - Базни Р.В., захисника Шпака О.К., розглянувши клопотання слідчого Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві Вовка В.В., у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015100030007089 від 17.06.2015 року, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця міста Києва, українця, громадянина України, з повною вищою освітою, одруженого, який має на утриманні двох неповнолітніх дітей, працюючого в Олімпійському коледжі імені Івана Піддубного директором, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.2,3 ст.191 КК України,
в с т а н о в и в:
Слідчий Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві звернувся до суду із клопотанням про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_3.
Клопотання погоджено з прокурором Київської місцевої прокуратури № 4 Базним Р.В.
З клопотання вбачається, що Олімпійський коледж імені Івана Піддубного відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України №812 від 24.07.2015 є правонаступником Республіканського вищого училища фізичної культури.
Крім того, встановлено, що згідно положень статуту Республіканського вищого училища фізичної культури (далі Училище) затвердженого 08.08.2013 першим заступником Міністра освіти і науки України ОСОБА_4, передбачено, що: п. 6.3. - Безпосереднє керівництво Училищем здійснює директор, який призначається на посаду за результатами конкурсу шляхом укладення контракту з Міністерством освіти і науки України у відповідності з Законодавством України; п. 6.6. - Директор Училища в межах наданих йому повноважень, зокрема: вирішує питання діяльності Училища, формує його структуру і штатний розпис; видає накази і розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками і структурними підрозділами, а також особами, які навчаються в Училищі; виконує кошторис, укладає угоди, дає доручення; контролює дотримання всіма підрозділами штатно-фінансової дисципліни.
Згідно наказу міністерства освіти і науки України №170-К від 05.05.2014 виконуючим обов'язки директора Республіканського вищого училища фізичної культури призначено ОСОБА_3, згідно наказу міністерства освіти і науки України № 447-К від 04.09.2014 директором Республіканського вищого училища фізичної культури призначено ОСОБА_3 з 05.09.2014.
Згідно контракту №І-185 від 04.09.2014 укладеного між Міністерством освіти і науки України в особі Міністра ОСОБА_7 та ОСОБА_3 (далі Керівник), останній призначається на посаду директора Республіканського вищого училища фізичної культури на строк три роки з 05.09.2014 по 05.09.2017. Відповідно до п. 10 вищевказаного контракту керівник зобов'язаний забезпечити: підпункт 7) стійке фінансово-економічне становище навчального закладу та ефективне управління його майном; підпункт 13) ефективне використання державного майна і його збереження, раціональне використання бюджетних коштів та запобігання погіршення майнового стану навчального закладу; підпункт 15) цільове та ефективне використання коштів загального та спеціального фонду державного бюджету.
Відповідно до п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» №996-ХІV від 16.07.1999 - відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Таким чином, ОСОБА_3, згідно покладених на нього прав та обов'язків виконує організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції та є службовою особою.
Так, відповідно до вимог ст. 98 Кодексу законів про працю України №322-VIII від 10.12.1971 оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, в межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Крім того, відповідно до ст. 13 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24.03.1995 оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.
Так, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» №1298 від 30.08.2002 передбачено, що преміювання керівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, встановлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.
В той же час, абзацом другим підпункту 5 пункту 4 наказу Міністерства освіти в науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» № 557 від 26.09.2005 визначено, що преміювання керівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступників, установлення їм надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.
Листом Міністерства освіти і науки України «Про преміювання, встановлення надбавок і доплат до посадових окладів та надання матеріальної допомоги керівникам та їх заступникам» №1/9-667 від 25.09.2013 визначено, що з 1 жовтня 2013 року преміювання керівників освітніх установ та їх заступників, установлення їм надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється з дозволу Міністерства освіти і науки (для освітніх установ, що фінансуються з Державного бюджету) та відповідних вищих органів управління (для освітніх установ, що фінансуються з місцевих бюджетів) у межах наявних коштів на оплату праці, за умови наявності економії фонду заробітної плати та відсутності заборгованості з виплати заробітної плати, стипендії і комунальних платежів.
Крім того, у вищевказаному листі звернута увага на те, що відповідальність за правильність і достовірність інформації щодо здійснення виплат премій, матеріальної допомоги, надбавок і доплат до посадових окладів, покладається на керівників освітніх установ.
Однак, всупереч вимогам вищевказаного законодавства, ОСОБА_3, обіймаючи посаду виконуючого обов'язки директора Республіканського вищого училища фізичної культури, будучи достовірно обізнаним зі статутом підприємства, контрактом з керівником та вимог чинного законодавства та листа Міністерства освіти і науки України «Про преміювання, встановлення надбавок і доплат до посадових окладів та надання матеріальної допомоги керівникам та їх заступникам» №1/9-667 від 25.09.2013, діючи умисно, з корисливих мотивів, керуючись злочинним умислом направленим на розтрату грошових коштів Республіканського вищого училища фізичної культури, який фінансується із загального фонду бюджету міста Києва, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи у службовому приміщенні розташованому в АДРЕСА_2, видав наказ про преміювання працівників училища № 372-К від 22.08.2014 достовірно знаючи про те, що вказаний наказ слугує підставою для нарахування премії у вигляді грошових коштів, відповідно до якого незаконно нараховано премію заступнику директора ОСОБА_8 в розмірі 2 000,00 грн. та здійснено зайві відрахування до цільових фондів грошових коштів в сумі 726,00 грн., чим ОСОБА_3, здійснив розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_8, заподіявши підприємству збиток на суму 2 726,00 грн.
Крім цього, ОСОБА_3 всупереч вимогам чинного законодавства в сфері оплати праці керівників та їх заступників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, обіймаючи посаду директора Республіканського вищого училища фізичної культури, будучи достовірно обізнаним зі статутом підприємства, контрактом з керівником, вимог чинного законодавства та листа Міністерства освіти і науки України «Про преміювання, встановлення надбавок і доплат до посадових окладів та надання матеріальної допомоги керівникам та їх заступникам» №1/9-667 від 25.09.2013, діючи умисно, з корисливих мотивів, керуючись злочинним умислом направленим на розтрату грошових коштів Республіканського вищого училища фізичної культури, який фінансується із загального фонду бюджету міста Києва, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи у службовому приміщенні розташованому в АДРЕСА_2, видав наказ про преміювання працівників училища № 494-К від 24.09.2014 достовірно знаючи про те, що вказаний наказ слугує підставою для нарахування премії у вигляді грошових коштів, відповідно до якого незаконно нараховано премії наступним працівникам: директору ОСОБА_3 в розмірі 6 000,00 грн. та здійснено зайві відрахування до цільових фондів грошових коштів в сумі 2 178,00 грн., чим здійснив розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_3 на загальну суму 8 178,00 грн., заступнику директора ОСОБА_9 в сумі 6 000,00 грн. та здійснено зайві відрахування до цільових фондів грошових коштів в сумі 2 178,00 грн., чим здійснив розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_9 на загальну суму 8 178,00 грн., заступнику директора ОСОБА_8 в сумі 6 000,00 грн. та здійснено зайві відрахування до цільових фондів грошових коштів в сумі 2 178,00 грн., чим здійснив розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_8 на загальну суму 8 178,00 грн., заступнику директора ОСОБА_10 в сумі 6 000,00 грн. та здійснено зайві відрахування до цільових фондів грошових коштів в сумі 2 178,00 грн., чим здійснив розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_10 на загальну суму 8 178,00 грн., заступнику директора ОСОБА_11 в сумі 6 000,00 грн. та здійснено зайві відрахування до цільових фондів грошових коштів в сумі 2 178,00 грн., чим здійснив розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_11 на загальну суму 8 178,00 грн., заступнику директора ОСОБА_12 в сумі 6 000,00 грн. та здійснено зайві відрахування до цільових фондів грошових коштів в сумі 2 178,00 грн., чим здійснив розтрату грошових коштів на користь ОСОБА_12 на загальну суму 8 178,00 грн., заподіявши підприємству збиток на загальну суму 49 068,00 грн.
23.03.2017 року ОСОБА_3 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.2, 3 ст.191 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_3 інкримінованих йому кримінальних правопорушень слідчий обґрунтовує зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: висновком судово-економічної експертизи КНДІСЕ від 06.10.2016 № 7086/16-45; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 10.11.2016; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 10.11.2016; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 10.11.2016; протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 02.02.2017; висновком експерта КМНДЕКЦ МВС України від 23.12.2016 № 1399/тдд; висновком експерта КМНДЕКЦ МВС України від 02.03.2017 № 416/тдд та іншими доказами.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання просив його задовольнити, підозрюваний та його захисник, заперечували проти його задоволення.
Вивчивши надані матеріали, вислухавши підозрюваного та його захисника, доводи прокурора, який обґрунтував клопотання та зазначив обставини які свідчать про існування ризиків, передбачених ст.157 КПК України, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч.2 ст.132 КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Відповідно до ч.1 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Частина 2 статті 154 КПК України передбачає, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Дане клопотання оформлене відповідно до вимог ст.155 Кримінального процесуального кодексу України. До матеріалів клопотання додані копії документів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження та долучено розпис ОСОБА_3 щодо вручення йому копії клопотання про відсторонення від посади, а також копії матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження. Таким чином, враховуючи, що підозрюваній своєчасно надані зазначені матеріали та копію клопотання, слідчим виконані вимоги ч.2 ст.155 КПК України.
З наданих суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_3 займає посаду директора Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного, згідно контракту №І-185 від 04.09.2014 укладеного між Міністерством освіти і науки України в особі Міністра ОСОБА_7 та ОСОБА_3
За таких обставин, слідчий суддя, враховує той факт, що вчинене підозрюваним кримінальне правопорушення шляхом зловживання службовим становищем, має високий ступінь суспільної небезпеки та низку об'єктивних обставин, а також практику Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що рішення суду повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства, тому вважає за доцільне на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів та оцінених в сукупності з усіма обставини, клопотання задовольнити та відсторонити ОСОБА_3 від посади директора Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного, в межах строку досудового розслідування, тобто до 21 травня 2017 року включно.
Керуючись вимогами ст.ст.131, 132, 154-157, 309, 310 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в:
Клопотання слідчого Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві Вовка В.В. про відсторонення від посади ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12015100030007089 від 17.06.2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.2,3 ст.191 КК України - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від посади директора Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного, в межах строку досудового розслідування, тобто до 21 травня 2017 року включно.
Копію ухвали направити для виконання до Міністерства освіти і науки України.
Контроль за виконання ухвали покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12015100030007089 від 17.06.2015 року.
Роз'яснити, що ухвала підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з моменту її проголошення.
Слідчий суддя