Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 2-а/641/31/2017 Справа № 641/53/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2017 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Боговського Д.Є.
за участю секретаря Бєлової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінт6ернівського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачену суму соціальної допомоги на дитину як одинокій матері в розмірі 7424,51 грн., відшкодувати судові витрати.
Ухвалою суду від 25.01.2017 відкрито провадження у даній справі.
У судове засідання учасники судового розгляду не зявились, про час та місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомили.
Оглянувши матеріали справи, суд доходить наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 3 ч. 1 п. 1 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом
владних повноважень владних управлінських функцій, а також у
зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень
шляхом виборів або референдуму; на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
У відповідності до ч. 2 ст. 20 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю субєкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів субєктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства, тобто адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди, яка була завдана лише субєктом владних повноважень, а також такі вимоги мають бути поєднані з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності останнього.
Зазначене кореспондується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 30.03.2016 у справі № 6-495цс16.
Водночас відповідно до положень ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача -
суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
В свою чергу у даній справі відповідач ОСОБА_1 не є субєктом владних повноважень, вимога Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради щодо зобовязання повернути надміру виплачену соціальну допомогу, тобто щодо стягнення шкоди, заподіяної державі з вини громадянина держави не поєднана із вимогою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень; спір щодо стягнення суми надміру сплаченої соціальної допомоги законодавцем не віднесено до вичерпного переліку підстав, визначених КАС України, що надають право субєкту владних повноважень на звернення з адміністративним позовом.
За таких обставин позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської області не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 157 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми закрити, розяснивши позивачеві, що дані вимоги мають розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Ухвалу може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги в пятиденний строк з дня проголошення ухвали.
Суддя -ОСОБА_2