10.04.2017
Справа № 522/23564/16-а
Провадження № 2-а/522/858/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2017 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.
при секретарі Шеян І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ у Приморському районі м. Одеси та просить зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії державного службовця призначеної позивачці в розмірі 82% від розміру заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподаткування доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги, індексації та 10 окладів з подальшим здійсненням нарахування пенсії з врахування вищевказаних виплат відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу».
При цьому позивачка посилається на те, що з 15 лютого 2010 року їй призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 24 листопада 2016 року позивачка звернулася до УПФ Приморського району м. Одеси з проханням прийняти до розрахунку довідку №96-Б від 24 листопада 2016 року про заробітну плату з урахуванням «інших виплат», а саме премії та 10 окладів при звільненні. Рішенням УПФУ у Приморському районі м. Одеси № 457 від 25 листопада 2016 року позивачці відмовлено в перерахунку пенсії за вказаною довідкою.
Такі дії відповідача вона вважає неправомірними, тому звернулася до суду з дійсним позовом.
Відповідно до постанови КМУ від 21 грудня 2016 року №988 та наказу ПФУ №1 від 03 січня 2017 року, була замінена сторона судової справи з управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одесі на Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, до суду надала заяву в якій просила розглядати справу за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, просив розглядати справу за його відсутності. До суду надійшли заперечення проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, в яких зазначено, що згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII з 01 червня скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ. Зазначені законодавчі зміни не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, тому просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Судом встановлено, що з 1998 року по березень 2011 року позивачка працювала в управлінні соціального захисту населення в Приморському районі департаменту праці та соціальної політики ОМР.
З 15 лютого 2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
24 листопада 2016 року від Департаменту праці та соціальної політики ОМР позивачка отримала довідку №96-Б про складові заробітної плати в якої вказано премія, індексація та 10 окладів, що складає 14 745 грн.
24 листопада 2016 року позивачка звернулася до УПФ Приморського району м. Одеси з проханням прийняти до розрахунку вищезазначену довідку про заробітну плату з урахуванням «інших виплат», а саме премії та 10 окладів при звільненні.
Рішенням УПФУ у Приморському районі м. Одеси № 457 від 25 листопада 2016 року позивачці відмовлено в перерахунку пенсії за вказаною довідкою з посиленням на те, що згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII з 01 червня скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ.
Суд вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачці неправомірними, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Стаж державної служби ОСОБА_1 складає 12 років 01 день, що вбачається з її трудової книжки та пенсійної справи.
Виходячи з вищезазначеного суд дійшов висновку, що пенсію ОСОБА_1 необхідно розрахувати в розмірі 82 % від заробітної плати.
Частиною 2 статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Водночас ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці», який є загальним законом та розповсюджує свою дію в тому числі на визначення заробітної плати державних службовців, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація належить до додаткових видів грошового забезпечення і мають прийматися в розрахунок при нарахуванні пенсії позивачці, оскільки були запроваджені із вступом в силу Закону України «Про державну службу», тобто з 28 грудня 1993 року.
Тому, неврахування відповідачем складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили - Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», а також Постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на яку посилається відповідач в обґрунтування відмови.
Згідно зі статтею 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, що спростовує доводи представника відповідача щодо не включення інших виплат до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та від 28 травня 2013 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивачки щодо включення відповідачем в перерахунок пенсії премії, індексації та 10 окладів.
Крім того, правові основи проведення індексації, а також об'єкти індексації визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Так, пунктом 2 Порядку визначено, що індексації підлягає, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 10-1 Порядку встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
За таких обставин, суд вважає протиправною відмову Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси щодо включення до складу пенсії позивачки інших виплат. Тому, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Згідно ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, керуючись, ч.2 ст. 19 Конституції України, ст. 36, 37, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення ,ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 49, 51, 70, 71, 160-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 82% від заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховані та сплачені страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподаткування доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги, індексації та 10 окладів з подальшим здійсненням нарахування пенсії з врахуванням вищевказаних виплат відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Ю.Б.Свячена