06.04.2017
Справа № 522/15306/16-а
Провадження № 2-а/522/844/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2017 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.,
при секретарі Шеян І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради, та просить визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14 червня 2007 року «Про затвердження правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси».
В обґрунтування позовних вимог ФОП ОСОБА_1 посилається на те, що оскаржуване рішення є незаконним, оскільки воно було прийнято без громадського обговорення, що є порушенням ч. 1 ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Крім того, існують істотні розбіжності в тексті проекту Правил та затверджених Правилах, а саме в п. п. 2.1., 3.4., 4.4., 4.10., 7.8., 9.2., 9.4., 10.5., 10.9. та 10.10., що позивачка вважає незаконним, оскільки положення закріплені у вказаних Праилах зачіпають її права та інтереси як фізичної особи-підприємця.
Представники позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник Виконавчого комітету Одеської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 не визнала, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на необґрунтованість та відсутність порушених прав, свобод та інтересів позивачки, оскільки оскаржувані рішення були прийняті з дотриманням необхідних процедур та норм чинного законодавства.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи адміністративного позову, вважає позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 обгрунтовнами та такими, що підлягають задоволенню, у звязку з наступним.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що 14 червня 2007 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради було прийнято рішення «Про затвердження правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси», яким було затверджено Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси.
Підпунктом 2 пункту 1 вказаних Правил передбачено, що вони поширюються на підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації м. Одеси.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачено, що регуляторний акт це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативио-правовим актом.
Оскільки вищевказані Правила врегульовують питання приймання стічних вод для всіх підприємств, організацій і установ в систему каналізації міста Одеси, то суд вважає, що вони є регуляторним актом в розумінні п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки вони встановлюють норми права, застосовуються неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Статтею 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» встановлено особливості прийняття регуляторних актів органами та посадовими особами місцевого самоврядування. Так, регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою всобою місцевого самоврядування, якщо відсутній аналіз регуляторного впливу або проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Відповідно до ст. 9 цього Закону в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин, кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб, їх об'єднань. Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.
Згідно з ч. 2 ст. 13 цього Закону повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності -у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Оскаржуване рішення було офіційно оприлюднено відповідно до вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в друкованих засобах масової інформації, а саме в газеті «Одеський вісник», лише 18 лютого 2016 року.
Оскільки ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду з дійсним позовом 17 серпня 2016 року, суд вважає, що нею не був пропущений процесуальний строк на звернення до суду з вимогами про оскарження рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14 червня 2007 року «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в каналізацію м. Одеси».
У судовому засіданні також встановлено, що текст проекту Правил містить істотні відмінності від тексту Правил, які були затверджені оскаржуваним рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради.
Так, у п. 2.1. проекту Правил, що регламентує повноваження водоканалу містять наступні повноваження: «здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю та кількістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються Водоканалом за мірою необхідності, але не ріже одного разу в три місяця».
На відміну від проекту Правил, в тексті затверджених Правил повноваження п. 2.1. виладений у наступній редакції: «здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю та кількістю стічних вод, що скидаються. Плановий відбір проб здійснюється Водоканалом один раз у два місяця. Позаплановий відбір проб здійснюється Водоканалом раптово по мірі необхідності».
Також в п. 2.1. проекту Правил, що регламентує зобов'язання підприємств містять наступні приписи: «виконувати на вимогу Водоканалу до визначеного терміну попереднє очищення забруднених стічних вод на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або вивозом утворених при цьому осадії; в місця, що встановлені Водоканалом, якщо стічні води Підприємства не задовольняють вимогам цих Правил приймання. (якщо Підприємство не може забезпечити на даний час виконання цих Правил приймання за деякими показниками, воно може укласти угоду про тимчасове приймання таких стічних вод на окремих умовах згідно з пунктом 8.5 цих Правил).»
На відміну від проекту, в тексті затверджених Правил вказується що: «виконувати на вимогу Водоканалу до визначеного терміну попереднє очищення забруднених стічних вод на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або вивозом утворених при цьому осадів у місця, що встановлені Водоканалом за погодженням з обласною санітарно-епідеміологічною службою, якщо стічні води Підприємства не задовольняють вимогам цих Правил приймання. (Якщо Підприємство не може забезпечити на даний час виконання цих Правил приймання за деякими показниками, воно може укласти угоду про тимчасове приймання таких стічних вод на окремих умвах, згідно з пунктом 8.5 цих Правил).»
В п. 3.4. проекту Правил визначено, що «Розрахунок участі Підприємств у вленні зруйнованих мереж і споруд каналізації виконує Водоканал та подає на затвердження місцевим органам державної влади, які приймають рішення про першочергові відновлювальні роботи. Якщо Підприємство відмовляється від участі в цих роботах. Водоканал застосовує до нього заходи, передбачені договором.». У той же час, п. 3.4. затверджених Правил викладений у наступній редакції: «Розрахунок участі Підприємств у відновленні зруйнованих мереж і споруд каналізації виконує Водоканал та подає на затвердження до виконавчого комітету Одеське і міської ради, якій приймає рішення про першочергові відновлювальні роботи. Якщо Підприємство відмовляється від участі в цих роботах, Водоканал застосовує до нього міри, передбачені договором.».
В п. 4.4. проекту визначено, що «Нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються на рівні виробничої собівартості послуг водовідведення за 1 куб. м. Виробнича собівартість послуг на водовідведення 1 куб.м стічних вод визначається згідно з чинним Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, та затверджується Водоканалом згідно зі статистичними даними, які подаються щоквартально в органи місцевого самоврядування та статистичні органи і може не співпадати з затвердженою в тарифах собівартістю.». На відміну від проекту, в тексті п. 4.4. звтверджених Правил зазначено: «Норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Одеси (Нп) устанвлюються на рівні планової виробничої собівартості послуг водовідведення за 1 куб. м затвердженої в діючому тарифі на послуги водовідведення, який встановлюється погоджується) виконавчим комітетом Одеської міської ради, відповідно до ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». У разі, якщо фактична виробнича собівартість послуг водовідведення перевищує відповідну планову собівартість, іотверджену в тарифах на послуги водовідведення, норматив плати за скид п: наднормативних забруднень у систему каналізації м. Одеси установлюється на рівні Фактичної виробничої собівартості кварталу, який передує виникненню скидів понаднормативних забруднень, за погодженням з управлінням економіки, інвестиційної політики та зовнішньоекономічної діяльності Одеської міської ради.».
В п. 4.10. проекту Правил визначено: «Період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних, вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим газовим аналізом, складає три календарних місяця (місяця, у якому відібрана проба, та дзох попередніх місяців). Плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта. У разі виявлення залпового скиду обсяг скинутих стічних вод визначається за актами, якими зафіксовані початок та закінчення іолпового скиду, а у разі неможливості встановити дату фактичного залпового скиду, то хтя розрахунків приймається місячний обсяг скиду (місяця в якому виявлено залповий скид).». В п. 4.10. затверджених Правил зазначено: «Період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних, вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, складає два календарних місяця (місяця, у жому відібрана проба, та попередній місяць). Плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта. У разі виявлення залпового скиду :бсяг скинутих стічних вод визначається за актами, якими зафіксовані початок та лзгнчення залпового скиду, а у разі неможливості встановити дату фактичного залпового скиду, то для розрахунків приймається місячний обсяг скиду (місяця в якому виявлено залповий скид).».
У п. 7.8. проекту визначено: «Якщо місцевими органами влади за погодженням з органами МОЗ, України прийняте рішення про утилізацію осадів стічних вод як органічних добрив, то виконується додатковий розрахунок ДК важких металів у стічних водах Підприємств за допустимою концентрацією важких металів в осадах стічних вод, що утворюються на міських каналізаційних очисних спорудах (МКОС), розрахунок виконується за формулою:». В свою чергу, текст п. 7.8. затверджених Правил викладений у наступній редакції: «Якщо управлінням житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Одеської міської ради за погодженням з органами МОЗ України прийняте рішення про утилізацію осадів стічних вод як органічних добрив, то виконується додатковий розрахунок ДК важких металів у стічних водах Підприємств за допустимою концентрацією важких металів в осадах стічних вод, що утворюються на міських каналізаційних очисних спорудах (МКОС), розрахунок виконується за формулою:».
В п. 9.2. проекту визначено: «Підприємства зобов'язані систематично (відповідно до цих Правил приймання) подавати до Водоканалу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до місткої каналізації. Інформацію підписують керівник Підприємства та особа відповідальна за водовідведення. Керівник Підприємства несе відповідальність за достовірність інформації». На відміну від проекту, текст п. 9.2. затверджених Правил наступний: «Підприємства зобов'язані один раз у квартал (відповідно до цих Правил приймання) подавати до Водоканалу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до міської каналізації. Інформацію підписують керівник Підприємства та особа, відповідальна за водовідведення. Керівник Підприємства несе відповідальність за достовірність інформації.».
Розбіжності в текстах проекту та затверджених Правилах вбачаються також у п. 9.4, 10.5, 10.9 та 10.10.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» обов'язковою передумовою прийняття регуляторного акту є виготовлення його розробником аналізу регуляторного впливу. Вказаний аналіз повинен відповідати вимогам цього закону та інших нормативних актів, зокрема, Методиці проведення аналізу впливу регуляторного акту (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03 2004 року № 308), яка є обов'язковою для застосування розробниками проектів регуляторних актів.
Як зазначено в п. 10 Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 308, прогнозні значення показників результативності регуляторного акта встановлюються протягом різних періодів після набрання чинності актом, обов'язковими з яких повинні бути: розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта; кількість суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта; розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта; рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта.
У судовому засіданні доведено, що проект рішення «Про затвердження правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси» не відповідає вищевказаним вимогам акту регуляторного впливу.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 2 цієї норми передбачено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Частиною 10 цієї статті передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Частиною 11 цієї статті передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Окрім того, відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Правила врегульовують питання приймання стіших вод для підприємств, організацій і установ в систему каналізації міста Одеси. Тобто, ці Правила врегульовують певні взаємовідносини у сфері забезпечення чистоти у місті Одеса.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що затвердивши Правила, відповідач порушив вимоги ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 44 ч. 1 ст. 26 цього Закону.
Тому, суд вважає, що вказане рішення виконкому підлягає визнанню протиправним та скасуванню через відсутність повноважень на прийняття цього рішення.
Відповідно до ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Рішенням Конституційного Суду України (справа про охоронюваний законом інтерес) по справі № 1-10/2004 від 1 грудня 2004 року № 18-рп/2004 визначено поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому звязку з поняттям «права», треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом обєктивного і прямо не опосередкований у субєктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним обєктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.
Керуючись ст. 19 Конституції України, п. 2 ч. 1 ст. 1, 9, 13, 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 49, 51, 70, 71, 99, 128, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14 червня 2007 року «Про затвердження правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Свячена Ю.Б.