Рішення № 65982327, 10.04.2017, Славутицький міський суд Київської області

Дата ухвалення
10.04.2017
Номер справи
377/727/16-ц
Номер документу
65982327
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

(заочне)

Справа №377/727/16-ц

Провадження №2/377/107/17

10 квітня 2017 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., при секретарі Маряхіній І.В., з участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області до ОСОБА_2 про повернення суми переплати субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, -

УСТАНОВИВ:

13 жовтня 2016 року УСЗН Славутицької міської ради Київської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 з вимогою стягнути з нього переплачені кошти житлово-комунальної субсидії у розмірі 3967 грн. 71 коп. та стягнути судові витрати по оплаті судового збору на суму 1378,00 грн..

Позивач зазначав, що за заявою відповідача від 24.07.2015 р. йому була призначена житлово-комунальна субсидія відповідно до постанови КМУ «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 від 21.10.1995 р.. Після перерахунку розміру субсидії у звязку із зміною тарифів на житлово-комунальні послуги її розмір становив: з жовтня 2015 року по червень 2016 року 1102,46 грн.; з листопада 2015 року по червень 2016 року 1025,21 грн.; з березня 2016 року по червень 2016 року 1048,67 грн.. Згідно п. 12 постанови субсидія розраховується виходячи з середньомісячного сукупного доходу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у будинку (квартирі). Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, до яких належить ОСОБА_2, до сукупного доходу за кожний місяць за період з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р. необхідно було врахувати дохід на рівні двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, що становило 29232,00 грн.. У звязку з тим, що ОСОБА_2 надав УСЗН недостовірну інформацію про свої доходи, що було виявлено після отримання відомостей з ДПІ 12.04.2016 р., сума переплати субсидії склала 3967,71 грн., яку він добровільно не повернув, незважаючи на направлені повідомлення про повернення коштів.

Ухвалою від 31 жовтня 2016 року було відмовлено у відкритті провадження у цивільній справі і розяснено позивачеві, що він вправі звернутися до суду за вирішенням спору в порядку адміністративного судочинства.

На ухвалу позивачем було подано апеляційну скаргу, яка ухвалою апеляційного суду Київської області від 18 січня 2017 року була задоволено частково.

Ухвалу Славутицького міського суду Київської області від 31 жовтня 2016 року було скасовано і передано питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою від 22 березня 2017 року було відкрито провадження у цивільній справі і справу призначено до судового розгляду.

На адресу зареєстрованого в установленому законом порядку місця проживання відповідача двічі було направлено судові повістки, які повернуті до суду за закінченням терміну зберігання, що може свідчити про відсутність відповідача за цим місцем проживання.

У звязку з цим за правилами ч. 5 ст. 74 ЦПК України вважається, що судовий виклик вручено належним чином.

За наявності умов, передбачених статтею 224 ЦПК України, суд ухвалив заочне рішення на підставі наявних доказів.

Представник позивача просила задовольнити позов, пославшись на те, що відповідач надав недостовірні відомості про свої доходи, внаслідок чого йому було надміру нараховано субсидію на суму 3967,71 грн., яка підлягає стягненню з нього в судовому порядку.

Вислухавши пояснення та перевіривши надані докази, суд вважає необхідним позов задовольнити з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що 24.07.2015 р. ОСОБА_2 подав до УСЗН Славутицької міської ради заяву про призначення житлової субсидії. У декларації про доходи і витрати особи, яка звернулася за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_2 вказав свої доходи у виді зарплати з двох джерел за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р. на суму 18092,45 грн. та 5727,39 грн. (а.с.7).

6 серпня 2015 року йому було призначено субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 0,00 грн.. У подальшому у звязку із зміною тарифів на житлово-комунальні послуги розмір субсидії було перераховано і призначено в таких розмірах: з жовтня 2015 року по червень 2016 року 1102,46 грн.; з листопада 2015 року по червень 2016 року 1025,21 грн.; з березня 2016 року по червень 2016 року 1048,67 грн.. (а.с.9-14).

22 березня 2016 року УСЗН звернулося до ДПІ в м. Славутичі про надання довідок про доходи членів сімї ОСОБА_2 (а.с. 15).

Листом від 11.04.2016 р. ДПІ в м. Славутичі повідомила, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку з 19.03.2007 р.. За період з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р. він перебував на спрощеній системі оподаткування (2 група 19% до розміру мінімальної зарплати) (а.с. 16).

У звязку з цим до суми його сукупного доходу за вказаний період додатково зараховано 30600,00 грн. (два прожиткових мінімуми для працездатних осіб за 12 місяців) як ФОП, яка перебувала на спрощеній системі оподаткування 2 групи (а.с. 17, 18).

Згідно доповідної записки головного державного соціального інспектора від 20.04.2016 р. під час перевірки достовірності наданих даних про доходи отримувача ЖКС ОСОБА_2 встановлено, що він не зазначив один з видів отриманих доходів при зверненні від 24.07.2015 р., який отримав від підприємницької діяльності (а.с.19).

У звязку з цим проведено перерахунок розміру субсидії, внаслідок якого встановлено переплату на суму 3967,71 грн., в т.ч. за період липень-грудень 2015 року 1906,89 грн.; січень-березень 2016 року 2060,82 грн. (а.с.20-26, 27, 28, 29).

26 квітня 2016 року ОСОБА_2 було направлено повідомлення про повернення коштів на суму 3967,71 грн, яке він отримав 11.05.2016 р. (а.с.30, 31).

9 червня 2016 року і 15 липня 2016 року на адресу ОСОБА_2 було направлено повторні повідомлення про повернення коштів на суму 3967,71 грн. (а.с.32, 33).

Відповідно до п. 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (з наступними змінами) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, поширюється на громадян, які проживають в т.ч. у житлових приміщеннях житлового фонду незалежно від форм власності, зокрема на оплату комунальних послуг.

Згідно п. 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі органи праці та соціального захисту населення).

За правилом п. 4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обовязкового відсотка платежу.

Згідно п. 12 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи з розміру середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у п. 7 цього Положення (абзац 1). Якщо субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається у I кварталі року, середньомісячний сукупний дохід визначається за перші три квартали попереднього року, в усіх інших випадках за попередній календарний рік (абзац 2). Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб за цей місяць, для фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, для фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (абзац 8 у редакції від 28.02.2015).

Відповідно до п. 13 Положення (у редакції від 26.06.2015) для призначення субсидії громадянин подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі за місцем проживання):

заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;

довідки про доходи у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням;

договір найму (оренди) житла (за наявності) (абзац 1-4).

Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (абзац 7).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидії та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій (абзац 17).

З аналізу наведених правових норм вбачається, що обовязок подання органу праці та соціального захисту населення відомостей про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, покладено на громадянина, який і несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення).

Відповідно до абз. 3 п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, у якому було виявлено порушення.

Згідно абз. 9 п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

За правилом абз. 10 п. 20 Положення у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидію, вирішують у судовому порядку.

Виходячи з наданих матеріалів справи, відповідач не зазначив у декларації про доходи відомості про те, що він є фізичною особою-підприємцем, наслідком чого було неврахування частини доходу фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування при визначенні розміру призначеної субсидії і призвело до її переплати на суму 3967 грн. 71 коп. з вини відповідача.

За правилами ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За встановлених обставин справи суд погоджується з доводами позивачами про наявність підстав для відшкодування завданої шкоди - повернення в судовому порядку переплаченої суми субсидії.

За правилами ст. 88 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати по оплаті судового збору на суму 1378 грн..

Керуючись ст. 3, 4, 15, 109, 209, 212-215, 224-225 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області (р/р 35415026053932, код 22208706, банк ГУ ДКСУ у Київській області, м. Київ, МФО 821018) переплачену субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на суму 3967 грн. 71 коп..

Стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області (р/р 35419088053932, код 22208706, банк ГУ ДКСУ у Київській області, м. Київ, МФО 821018) судові витрати по оплаті судового збору на суму 1378 грн..

Заочне рішення може бути переглянуто за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня одержання його копії.

Заочне рішення може бути оскаржено на загальних підставах до апеляційного суду Київської області. Апеляційна скарга позивачем може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, а відповідачем у той же строк з дня постановлення ухвали про залишення без задоволення заяви про перегляд заочного рішення.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційні скарги не було подано. У разі подання апеляційної скарги заочне рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А. С. Орел