Постанова № 65971034, 11.04.2017, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
916/1199/14
Номер документу
65971034
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" квітня 2017 р.Справа № 916/1199/14 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Мишкіної М.А.,

суддів Будішевської Л.О., Таран С.В.

при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.

за участю представників сторін:

від ДП «Газ України» НАК «Нафтогаз України» - не зявився;

від КП «Теплопостачання міста Одеси» - не зявився

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

на ухвалу господарського суду Одеської області від 23 лютого 2017 року про відмову у задоволенні заяви про виправлення описки в ухвалі господарського суду Одеської області від 10.06.2014р.

по справі №916/1199/14

за позовом Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до ОСОБА_1 підприємства «Теплопостачання міста Одеси»

про стягнення

Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.

В судовому засіданні 11.04.2016р. згідно ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

встановив:

28.03.2014р. Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача ОСОБА_1 підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення 3% річних у розмірі 929277,72грн. При зверненні до суду з позовом ДК «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» сплатила судовий збір у розмірі 10799,25грн. відповідно до платіжного доручення №204 від 24.03.2014р.

02.06.14р. ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» подало заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої у звязку з тим, що були здійснені перерахунки 3% річних з врахуванням інших термінів та строків прострочення відповідача, просив суд стягнути з відповідача 3%річних у розмірі 517763,23грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.06.14р. зобовязано головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області повернути ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» надмірно сплачений судовий збір у сумі 8230,29грн. 21.02.2017р. ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» звернулась до господарському суду Одеської області з заявою про виправлення описки в ухвалі господарського суду Одеської області від 10.06.2014р. у справі № 916/1199/14 шляхом доповнення її інформацією про те, що оригінал платіжного доручення №204 від 24.03.2014р. знаходиться у матеріалах справи № 916/1199/14.

В обґрунтування заяви ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» зазначила, що оскільки оригінал платіжного доручення №204 від 24.03.2014р. знаходиться в матеріалах справи, згідно з абз.7 п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р., для реалізації позивачем свого права на повернення надмірно сплаченого судового збору необхідно надати до територіального органу казначейської служби відповідну заяву та оригінал ухвали суду в якій буде зазначено, що оригінал платіжного доручення №204 від 24.03.2014р. знаходиться в матеріалах справи.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.02.2017р. (суддя Рога Н.В.) у задоволенні заяви ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» про виправлення описки в ухвалі господарського суду Одеської області від 10.06.2014р.

Ухвала суду вмотивована посиланням на норми ч.1 ст.89 ГПК України та тим, що під опискою слід розуміти неправильне написання слів, прізвищ, імен, назв тощо. Арифметичні помилки це неправильне викладення: вихідних даних для розрахунків, які не відповідають наявним у справі доказам; результатів арифметичних дій. Отже, фактично у заяві ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» про виправлення описки в ухвалі господарського суду Одеської області від 10.06.2014р. мова йде не про виправлення описки в ухвалі суду (у зв'язку з тим, що судом при винесенні ухвали від 10.06.2014р. у справі №916/1199/14 не було допущено описок та помилок), а про внесення до неї додаткової інформації.

Не погодившись з ухвалою господарського суду першої інстанції, ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» звернулась до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржену ухвалу та направити справу №916/1199/14 до господарського суду Одеської області для нового розгляду заяви ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» про виправлення описки в ухвалі господарського суду Одеської області від 10.06.2014р.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що ухвала оскаржується з підстав порушення норм матеріального права - Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. №787 та процесуального права, зокрема 86, 89 ГПК України. Відповідно до ч.1 ст.4, ч.1 ст.4-5, ст.ст.86,89 ГПК України, розяснень, які містяться у п.17 Постанови Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012р. «Про судове рішення» виправлення описки в розумінні ст. 89 ГПК України може бути, як у формі саме виправлення описки, так і у формі усунення неточності щодо фактичних обставин справи (зазначення факту знаходження оригіналу платіжного доручення в матеріалах справи). Оскільки ухвалою господарського суду Одеської області від 10.06.2014р. у справі №916/1199/14 суд вирішив по суті питання повернення судового збору, а вимога виправити помилку шляхом доповнення змісту ухвали не змінює суті рішення суду, то відмова в приведенні ухвали господарського суду Одеської області від 10.06.2014р. до вимог визначених Порядком №787, порушує норми матеріального права, а також вимоги норм процесуального права, зокрема ст. 86 ГПК України.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 27.03.2017р. відновлено скаржнику пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги, прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначеної до розгляду у судовому засіданні.

10.04.2017р. скаржник надіслав суду апеляційної інстанції клопотання з проханням розглянути справу за відсутності представника ДП «Газ України» НАК «Нафтогаз України» в якому також зазначив, що вимоги апеляційної скарги підтримує у повному обсязі.

В засідання суду апеляційної інстанції сторони своїх представників не направили.

Згідно із ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ч.5 ст.106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.

Перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ст.86 ГПК України якщо господарський спір не вирішується по суті (відкладення розгляду справи, зупинення, припинення провадження у справі, залишення позову без розгляду тощо), господарський суд виносить ухвалу. Ухвала господарського суду має містити: 1) найменування господарського суду, номер справи і дату винесення ухвали, найменування сторін, ціну позову, вимогу позивача, прізвища судді (суддів), представників сторін, прокурора, інших осіб, які брали участь у засіданні (із зазначенням їх посад); 2) стислий виклад суті спору або зміст питання, з якого виноситься ухвала; 3) мотиви винесення ухвали з посиланням на законодавство; 4) висновок з розглянутого питання; 5) вказівку на дії, що їх повинні вчинити сторони, інші підприємства, організації, державні та інші органи та їх посадові особи у строки, визначені господарським судом. Ухвала господарського суду, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься також щодо накладення арешту на майно або зняття з нього арешту у разі визнання недійсним кредитного договору, в якому виконання зобов'язання позичальника забезпечено заставою майна, а також у разі визнання недійсним договору застави, яким забезпечується виконання позичальником своїх зобов'язань за кредитним договором.

Згідно із ст.89 ГПК України суддя за заявою сторони чи державного виконавця, приватного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту, а також за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення. Про роз'яснення рішення, ухвали, а також про виправлення описок чи арифметичних помилок виноситься ухвала. Подання заяви про роз'яснення рішення суду допускається, якщо воно ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання. Заява про роз'яснення рішення суду розглядається протягом десяти днів. Неявка осіб, які брали участь у справі, і (або) державного виконавця, приватного виконавця не перешкоджає розгляду питання про роз'яснення рішення суду. Ухвала, в якій роз'яснюється рішення суду, надсилається особам, які брали участь у справі, а також державному виконавцю, приватному виконавцю, якщо рішення суду роз'яснено за його заявою.

Відповідно до розяснень, які містяться у п.17 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012р. «Про судове рішення» вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні, постанові або ухвалі), суд не вправі змінювати зміст судового рішення, він лише усуває неточності щодо встановлених фактичних обставин справи (наприклад, дати події, номеру і дати документа, найменування сторін, прізвища, імені, по батькові особи тощо), або мають технічний характер (тобто виникли у виготовленні тексту рішення). Однак якщо неправильне визначення стягуваної суми, розміру присудженого до стягнення майна було наслідком застосування норм матеріального права, які не підлягали застосуванню, то про арифметичну помилку не йдеться, і підстави для виправлення такої помилки відсутні. Виправлення рішення може бути здійснене як до, так і після набрання відповідним рішенням законної сили, - в тому числі й після перегляду його в апеляційному та в касаційному порядку, але лише в тій частині, в якій дане рішення залишено без змін. Вирішення питань, пов'язаних з виправленням описок чи арифметичних помилок, не потребує обов'язкового розгляду в судовому засіданні з викликом сторін. Відповідні процесуальні дії оформлюються ухвалами, які надсилаються учасникам судового процесу у встановленому законом порядку.

Звертаючись до суду з заявою про виправлення описки в ухвалі суду від 10.06.2014р. ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» зазначило, що виправлення описки необхідне у звязку із вимогами абз.7 п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р.

Відмовляючи у задоволенні заяви ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» про виправлення описки в ухвалі господарського суду Одеської області від 10.06.2014р. суд першої інстанції зазначив про те, що фактично у заяві мова йде не про виправлення описки в ухвалі суду (у зв'язку з тим, що судом при винесенні ухвали від 10.06.2014р. у справі №916/1199/14 не було допущено описок та помилок), а про внесення до неї додаткової інформації; отже, заява задоволенню не підлягає.

У відповідності до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р. (в чинній редакції) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року N 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за N 1679/28124. У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів готівкою фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету. У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду. Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду). Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою. У заяві платник може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. У такому разі до заяви про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи.

Разом з цим, відповідно до п.5 вищезазначеного Порядку (в редакції, чинній станом на 10.06.2014р.) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету. У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів готівкою фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках. Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету. Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою. При поверненні коштів готівкою платник може в заяві визначити довірену особу для отримання коштів. У такому разі до заяви платника про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання належних йому коштів довіреною особою, засвідчена згідно із вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи.

Ухвала місцевого господарського суду від 10.06.2014р. відповідає вимогам ст.86 ГПК України, крім того, приписи Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р. (в редакції, чинній станом на 10.06.2014р.) не містили вимог про необхідність зазначення судом в ухвалі про повернення судового збору обставини знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету в матеріалах судової справи,

Незазначення господарським судом Одеської області в ухвалі від 10.06.2014р. тієї обставини, що оригінал платіжного доручення №204 від 24.03.2014р. знаходиться в матеріалах справи №916/1199/14 не є опискою чи арифметичною помилкою, а отже місцевий господарський суд правомірно відхилив заяву ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз» про виправлення описки оскаржуваною ухвалою.

Крім того, колегія суддів звертає увагу скаржника на наступне.

Згідно із п.2.5.13 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації №28 від 20.02.2013р. оригінали документів, що містяться у справі, на підставі відповідної заяви та за резолюцією судді (судді-доповідача), у провадженні якого перебуває справа, або голови суду, якщо провадження у справі закінчено, можуть бути повернуті учасникам судового процесу за умови подання засвідчених копій для заміни. У випадку відсутності в учасників судового процесу засвідчених копій для заміни необхідні копії за резолюцією судді (судді-доповідача) або голови суду, якщо провадження у справі закінчено, виготовляються та засвідчуються відповідальним працівником апарату суду. Заява учасника судового процесу з відповідною резолюцією приєднується до справи. Про заміну оригіналів документів копіями ставиться відмітка в описі справи в графі «Примітки».

Колегія суддів зазначає, що скаржник для реалізації права на повернення судового збору наразі не позбавлений права звернутись до господарського суду Одеської області із заявою про повернення йому оригіналу платіжного доручення №204 від 24.03.2014р. у порядку, передбаченому вищезазначеною Інструкцією.

Доводи апеляційної скарги ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» майже усі зводяться до мотивів заяви про виправлення описки, у своїй сукупності не свідчать про помилковість висновків господарського суду Одеської області в ухвалі від 23.02.2017р. та підставою для скасування або зміни оскаржуваної ухвали слугувати неспроможні.

За таких обставин, судова колегія вважає висновок місцевого господарського суду про відсутність підстав для виправлення описки в ухвалі господарського суду Одеської області від 10.06.2014р. обґрунтованим, у звязку із чим відмовляє у задоволенні апеляційної скарги ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» та залишає ухвалу суду першої інстанції від 23.02.2017р. без змін.

Керуючись ст.ст. ГПК України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Одеської області від 23.02.2017р. по справі №916/1199/14 залишити без змін.

Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови складено 13 .04.2017р.

Головуючий суддя Мишкіна М.А.

Суддя Будішевська Л.О.

Суддя Таран С.В.