Рішення № 65968851, 05.04.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
904/808/17
Номер документу
65968851
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04.04.2017 Справа № 904/808/17

За позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Юкон Статус ЛТД", м. Дніпро

до Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про визнання незаконними дій, рішення і зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Мельниченко І.Ф.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, договір про надання правової допомоги № 1 від 01.09.15 р., адвокат;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Юкон Статус ЛТД" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про визнання незаконними дій та рішення 15 чергової сесії Дніпропетровської міської ради від 20.10.2016 року в частині відмови в наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 1, 4360 га (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179), яка розташована за адресою: просп. ОСОБА_2, в районі буд. № 21, для проектування та будівництва багатофункціонального торгівельно-офісного комплексу.

Крім того, позивач просить зобов'язати повторно розглянути питання і прийняти рішення стосовно надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 1, 4360 га (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179), яка розташована за адресою: просп. ОСОБА_2, в районі буд. № 21, для проектування та будівництва багатофункціонального торгівельно-офісного комплексу з урахуванням переважного права позивача на отримання земельної ділянки в користування без проведення аукціону.

16.02.2017 р. (до початку розгляду спору по суті) від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, відповідно до якої вимоги викладені в частині першій прохальної частини позовної заяви залишились незмінними.

Частина друга заявлених вимог позивачем викладена наступним чином:

- зобовязати Дніпропетровську міську раду на найближчому пленарному засіданні (сесії) повторно розглянути питання і прийняти рішення, яким надати дозвіл ТОВ "Юкон Статус ЛТД" (код ЄДРПОУ 33248776) на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 1.4360 га. (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179), яка розташована за адресою: проспект ОСОБА_2, в районі буд. № 21, для проектування та будівництва багатофункціонального торгівельно-офісного комплексу з урахуванням переважного права позивача на отримання земельної ділянки в користування та без проведення аукціону.

Вказана вище заява прийнята господарським судом до розгляду.

Відповідач заявлені вимоги не визнав, посилаючись на те, що спірним рішенням міської ради не вирішувалося питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою, про що вказувалося позивачу у листі департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради від 14.11.2016р. № 7/7-689, тобто, не визначались права і обобв'язки позивача, а отже, на думку відповідача, вказане рішення міської ради не може бути визнано незаконним.

Далі відповідач, посилаючись на статтю 33 Закону України "Про оренду землі", частину 1 статті 777 Цивільного кодексу України, зазначає, що вказані норми та обставини, які склалися між сторонами, на думку останнього, дають право позивачу вимагати поновлення договору оренди, а не отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, бо повторне розроблення проекту землеустрою не передбачено законодавством.

В залучених до матеріалів справи поясненнях, відповідач також зазначає, що на його думку, застосований позивачем спосіб захисту не здатен відновити його права або інтерес, з огляду на те, що орендар має право на поновлення договору оренди і не повинен отримувати дозвіл на розробку документації землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки.

Крім того, останній зазначає про те, що в поданому до міської ради клопотанні позивач не просив поновити йому договір оренди.

У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровської міської ради № 117/10 від 07.02.07р. (п.2) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розроблений ТОВ "Геоматика", площею 1,4360 га. (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179) та передано товариству з обмеженою відповідальністю "Юкон Статус ЛТД" в оренду строком на три роки для проектування та будівництва багатофункціонального торгово-офісного комплексу по проспекту ОСОБА_2 в районі будинку № 21 за рахунок земель, раніше наданих Державному підприємству Дніпропетровському обласному радіотелевізійному передавальному центру.

На підставі вказаного вище рішення, 19.04.2007 року, між Дніпропетровською міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Юкон Статус ЛТД" (Орендар) укладено договір оренди землі, згідно п.1.1. якого Орендодавець (відповідач у даній справі) передає, а Орендар (позивач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: по проспекту ОСОБА_2 в районі будинку № 21 (Кіровський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:06:015:0179.

Відповідно до п.3.1. зазначений вище договір укладено на три роки, тобто до 19.04.2010 року.

Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, Орендар, який належно виконував обовязки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору (п.3.2.).

У пункті 3.3. договору, сторони визначили, що Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Зважаючи на те, що строк дії договору закінчився 19.04.2010 року, позивач, листом від 04.02.2010р. № ПС 4/10 повідомив Орендодавця про свій намір продовжити дію договору та одночасно звернувся з клопотанням про надання згоди на підготовку та розроблення землевпорядної документації щодо подовження договору оренди землі.

Питання щодо надання дозволу позивачу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Дніпропетровською міською радою вирішено не було.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з позовом до суду про визнання протиправною бездіяльності Дніпропетровської міської ради, щодо не розгляду поданого клопотання, та неприйняття рішення з питання надання дозволу ТОВ "Юкон Статус ЛТД" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Постановою Бабушкінського районного суду від 16.06.2015 року у справі № 200/592/15-а, позовні вимоги ТОВ "Юкон Статус ЛТД " задоволені.

Дніпропетровську міську раду вказаною постановою зобовязано на найближчому пленарному засіданні розглянути питання стосовно надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі загальною площею 1, 4360 га (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179), яка розташована за адресою: просп. ОСОБА_2, в районі буд. № 21, для проектування та будівництва багатофункціонального торгівельно-офісного комплексу та прийняти за результатами розгляду рішення.

Залишаючи без змін постанову Бабушкінського районного суду, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 09.02.2016 року, зокрема зазначив, що судом першої інстанції зобов'язано відповідача розглянути клопотання та прийняти рішення з відповідного питання (це може бути рішення як позитивного так і негативного вирішення питання для позивача, але клопотання позивача повинно бути розглянуто, вирішено та надана відповідь).

Звертаючись з даним позовом до суду позивач посилається на те, що 20.10.2016 року відбулась 15 чергова сесія Дніпропетровської міської ради, трансляція якої відбувалася у режимі он-лайн.

Пунктом 7 порядку денного, зазначеної вище сесії Дніпропетровської міської ради, розглядалося питання стосовно надання дозволу ТОВ "Юкон Статус ЛТД" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі загальною площею 1, 4360 га (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179), яка розташована за адресою: просп. ОСОБА_2, в районі буд. № 21, для проектування та будівництва багатофункціонального торгівельно-офісного комплексу та прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відповідного дозволу.

Вважаючи рішення у вказаній частині незаконним позивач, як вже було зазначено вище, просить зобов'язати відповідача на найближчому пленарному засіданні (сесії) повторно розглянути питання і прийняти рішення, яким надати дозвіл ТОВ «Юкон Статус ЛТД» (код ЄДРПОУ 33248776) на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 1.4360 га. (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179), яка розташована за адресою: проспект ОСОБА_2, в районі буд. № 21, для проектування та будівництва багатофункціонального торгівельно-офісного комплексу з урахуванням переважного права позивача на отримання земельної ділянки в користування та без проведення аукціону.

Прийняття негативного рішення по вказаному питанню, на думку позивача, відбулося в результаті подачі доповідачем спотвореної інформації.

Позивач вважає такі дії та бездіяльність міської ради незаконними та такими, що порушують його права та законні інтереси.

Вимоги заявлені позивачем задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Згідно статті 2 Земельного кодексу України, земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 19 Кнституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Відповідно до ч.1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селещні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють їх від імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.

Згідно з п.34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради сесії.

Виконунуючи вимоги діючого законодавства та рішення суду, - на 15 черговій сесії Дніпропетровської міської ради, яка відбулась 20.10.2016 року, розглянуто питання стосовно надання дозволу ТОВ "Юкон Статус ЛТД" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі загальною площею 1, 4360 га (кадастровий номер 1210100000:06:015:0179), яка розташована за адресою: просп. ОСОБА_2, в районі буд. № 21, для проектування та будівництва багатофункціонального торгівельно-офісного комплексу.

Проект рішення із зазначеного вище питання, відповідно до листа № 7/7-689 від 14.11.16р., повернено, як такий, що не був прийнятий на 15 черговій сесії міської ради 20.10.2016 року.

Тобто, клопотання ТОВ "Юкон Статус ЛТД", яке суд в примусовому порядку зобов'язав розглянути Дніпровську міську раду, мало негативне вирішення питання для позивача.

Проте, підстав для визнання дій міської ради незаконними, господарський суд не вбачає з огляду на наступне.

Так, стаття 123 Земельного кодексу України (в редакції від 02.02.2010 року), на яку посилається позивач в своїх поясненнях, визначає порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Відповідно до зазначеної вище статті, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;

надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.

У разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Якщо земельна ділянка надається у користування Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають зазначений проект із своїми пропозиціями до Кабінету Міністрів України.

Якщо земельна ділянка надається у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, яка розглядає його і в місячний строк подає зазначений проект із своїми пропозиціями до Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Отже, звернення до міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо її відведення, здійснюється особою при отриманні земельної ділянки вперше.

Як свідчать матеріали справи та зазначає сам позивач, він претендує не на отримання земельної ділянки (вперше), а на поновлення договору оренди, укладеного сторонами 19.04.2007 року на підставі рішення Дніпропетровської міської ради № 117/10 від 07.02.2007 року

Вказаний договір діяв до 19.04.2010 року.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції від 01.01.2010р.), після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Тобто, при поновленні договору оренди, надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не вимагається.

При викладених обставинах, вимоги позивача щодо визнання незаконними дій та рішення 15 чергової сесії Дніпропетровської міської ради від 20.10.2016 року в частині відмови в наданні запитуваного дозволу, задоволенню не підлягають.

Відсутні у суду і підстави для задоволення решти заявлених вимог.

Керуючись статтею 33 Закону України "Про оренду землі", статтями 2, 3, 123 Земельного кодексу України, статтями 10, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 10.04.2017р.

Суддя ОСОБА_2