ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2017 року м. Київ К/800/5409/14
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач), суддів:Олексієнка М.М., Рецебуринського Ю.Й., - розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії, за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області на постанову Центрально-Міського районного суду міста Макіївки Донецької області від 9 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2014 року, -
в с т а н о в и в :
У квітні 2011 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом, після уточнення якого просив: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області в частині зменшення коефіцієнта заробітної плати, що призвело до зменшення розміру пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта заробітної плати, який враховувався при нарахуванні пенсії в період з листопада 2003 року (з часу звернення за перерахунком пенсії) по серпень 2010 року (по час зменшення розміру пенсії); зобов'язати відповідача виплатити йому недонараховану суму пенсійних виплат з вересня 2010 року з урахуванням виплачених сум.
Постановою Центрально-Міського районного суду міста Макіївки Донецької області від 9 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2014 року, позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області в частині зменшення коефіцієнта заробітної плати ОСОБА_4, які потягли зменшення розміру його пенсії. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з урахуванням коефіцієнта заробітної плати, який враховувався при розрахунку пенсії в період з листопада 2003 року по серпень 2010 року в бік збільшення, починаючи з 1 березня 2011 року з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позову відмовлено.
У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Центрально-Міського районного суду міста Макіївки Донецької області від 9 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2014 року і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області з 16 лютого 1988 року. Починаючи з 24 вересня 2002 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ).
Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням заробітної плати за період з 1 січня 1979 року по 31 грудня 1983 року (60 місяців) згідно довідки від 20 жовтня 2003 року, виданої відокремленим підрозділом «Шахта імені В.М. Бажанова» Державного підприємтва «Макіїввугілля». В подальшому пенсія ОСОБА_4 перерахована з 1 січня 2004 року за наявними в пенсійній справі документами. Заробітна плата для розрахунку пенсії склала 1389,10 гривень.
19 серпня 2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області із заявою про перерахунок пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до розпорядження від 21 серпня 2010 року № 106/334 відповідач провів перерахунок пенсії позивача на підставі його заяви від 19 серпня 2010 року у зв'язку зі зміною стажу та надбавки.
Листом від 19 жовтня 2010 року № 18920/03 Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області повідомило позивача, що розмір пенсії за 2006 рік склав 3937,53 гривень, станом на 1 жовтня 2010 року розмір пенсійних виплат становив 4054,79 гривень.
Згідно листа відповідача від 19 листопада 2010 року № 5742-Т-01 розмір пенсійних виплат ОСОБА_4 станом на 1 листопада 2010 року також складав 4054,79 гривень.
15 березня 2011 року позивач звернувся із заявою про роз'яснення підстав зменшення розміру його пенсії.
29 березня 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області листом № 5832/03 повідомило позивача, що перерахунок розміру пенсії проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV, розмір пенсійних виплат станом на 1 квітня 2011 року склав 4267,40 гривень.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що пенсійний орган, проводячи перерахунок пенсії ОСОБА_4 за його заявою від 19 серпня 2010 року (у зв'язку зі зміною стажу), самостійно зменшив коефіцієнт заробітної плати позивача, який був визначений відповідачем згідно вимог діючого на час призначення пенсії закону, що призвело до неправомірного зменшення розміру пенсійних виплат.
Встановлено, що з 24 вересня 2002 року ОСОБА_4 отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену за нормами Закону № 1788-ХІІ, що діяли на момент виходу його на пенсію.
Статтею 65 цього Закону був встановлений загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій.
1 січня 2004 року набрав чинності Закон № 1058-IV, яким змінено умови призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до статті 43 Закону № 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом 1 частини 1 статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини 2 статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
За змістом частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом 1 цієї частини.
З аналізу зазначених правових норм слідує, що 1 січня 2004 року усі раніше призначені пенсії підлягали перерахунку за нормами Закону № 1058-IV. Питання урахування нового заробітку при перерахунку пенсії мало бути вирішене виключно за вибором позивача.
Предметом спору у даній справі є правильність визначення при проведенні перерахунку пенсії індивідуального коефіцієнта заробітної плати позивача, який був зменшений, на його думку, безпідставно при перерахунку пенсії з вересня 2010 року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 у поданій 19 серпня 2010 року заяві просив провести перерахунок його пенсії на підставі статті 42 Закону № 1058-IV з урахуванням лише додаткового страхового стажу, при цьому довідку про заробітну плату (дохід) відповідачеві не надавав.
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області самостійно, всупереч заяві позивача, провело перерахунок його пенсії з 1 вересня 2010 року з урахуванням не лише страхового стажу, але й заробітної плати, встановивши при цьому, що сума заробітної плати при визначенні розміру пенсії ОСОБА_4 була розрахована відповідно до вимог Закону № 1788-ХІІ, а не Закону № 1058-IV.
Однак, як вірно встановлено судами, позивач про таке перерахування у поданій заяві не просив.
Частиною 4 статті 42 Закону № 1058-IV передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
З огляду на зазначене, висновки судів попередніх інстанцій про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог є обґрунтованими.
Згідно частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки постанова Центрально-Міського районного суду міста Макіївки Донецької області від 9 жовтня 2013 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2014 року прийняті з додержанням норм права, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Центрально-Міського районного суду міста Макіївки Донецької області від 9 жовтня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Олексієнко М.М.
Рецебуринський Ю.Й.