Постанова № 65967597, 04.04.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
367/5425/16-а
Номер документу
65967597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 367/5425/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Пархоменко О.В.

Суддя-доповідач: Федотов І.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 квітня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Губської Л.В. та Сорочка Є.О.,

за участю секретаря Полякової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області, Ірпінського відділу ГУ Національної поліції в Київській області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 19 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області, Ірпінського відділу ГУ Національної поліції в Київській області про неправомірне нарахування розміру заробітної плати за виконання службових обов'язків у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перерахування і виплату пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області(далі - відповідач-1), Ірпінського відділу ГУ Національної поліції в Київській області (далі - відповідач-2) про визнання неправомірними дій Ірпінського відділу ГУ Національної поліції в Київській області по наданні йому, ОСОБА_2, довідки про грошове забезпечення на роботах в зоні відчуження в період з 08.05.1986 року по 18.05.1986 року, всього за 11 днів без урахування належних йому виплат; зобов'язання Ірпінський відділ ГУ Національної поліції в Київській області на підставі проведеного розрахунку нарахувати та виплатити на його користь, ОСОБА_2, недоплачену суму коштів - 2 247,91 крб.; зобов'язати Ірпінський відділ ГУ Національної поліції в Київській області видати йому ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС з 08 по 18 травня 1986 року з урахуванням невиплачених сум, а саме: подвійної заробітної плати з розрахунку 220 крб.:31деньх11днів=78,06 крб.; премії за роботу в зоні відчуження з 08.05.по 18.05.1986 року =500 крб.; за радіоактивне переопромінення в період з 08.05. по 18.05.1986 року більш 50 мілізівертів (у нього - 277,6 мілізівертів)= 600 крб.; добових - 3,50 крбх11днів=38,50 крб.; за харчування - 2,85крбх11днів=31,35 крб.; одноразової винагороди за переопромінення більш 25 бер з 08.05. по 18.05.1986 року в сумі 1000 крб.; разом 2 247,91 крб.; управлінню Пенсійного фонду України в місті Ірпінь Київської області встановити йому пенсійні виплати з урахуванням перерахованої заробітної плати за час роботи в зоні відчуження.

Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 19 грудня 2016 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку у УПФУ у м. Ірпінь, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, має інвалідність ІІ групи захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 29.09.2004 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.

ОСОБА_2 відповідно до наказу УВС Київського облвиконкому брав участь у заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році з 08.05.1986 року по 18.05.1986 року, місце проходження служби м. Прип'ять, м. Чорнобиль та отримав дозу радіоактивного опромінювання 27,76 Бер; за роботу в населених пунктах відчуження з 08 травня по 18 травня 1986 року по місцю роботи Ірпінський міський відділ ГУМВС України в Київській області на посаді державтоінспектора ДАІ.

ОСОБА_2 18.05.2016 року звернувся до голови ліквідаційної комісії Ірпінського Ірпінського ВП ГУНП в Київській області із заявою про включення в довідку про грошове забезпечення на роботах в третій зоні небезпечності (в зоні відчуження) м. Прип'ять за період з 08.05.1986 року по 18.05.1986 року виплат посадових окладів та окладів за військовим або спеціальним званням у подвійному розмірі; виплат в зоні відчуження в період з 08.05.1986 року по 18.05.1986 року премії в розмірі 500 крб.; виплати коштів за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення - в розмірі 500 крб.; виплати добових в розмірі 3,50 крб.; виплати за харчування 2,85 крб. на добу. Листом від 08.06.2016 року відповідачем було надано довідку про періоди залучення позивача у заходах із ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідку про заробітну плату.

Не погоджуючись із розміром заробітної плати згідно довідки наданої відповідачем-1, а також розміром нарахованої йому пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з частиною першою статті 54 Закону № "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Частиною 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про заробітну плату, нараховану та сплачену підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник, або особа яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою № 1210, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Після аварії на ЧАЕС 26.04.1986 Уряд колишнього СРСР та Української РСР ухвалили рішення із грифом «таємно» щодо оплати праці осіб-ліквідаторів. Після зняття грифа «таємно» та для «службового користування» стало відомо, що при нарахуванні заробітної плати не були враховані вимоги нормативних матеріалів: розпорядження РМ СРСР від 17.05.1986 № 964; постанова РМ СРСР від 07.05.1986 № 524-156; розпорядження РМ СРСР від 23.05.1986 № 1031; постанова РМ СРСР від 05.06.1986 № 655-195; постанова РМ УРСР від 10.06.1986 № 207-7 та ін.

У вищеназваних нормативно-правових актах йдеться про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і закладів, які брали участь на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС дія яких поширюється як на військовослужбовців та військовозобов'язаних запасу, яких було призвано на військові збори та які в 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, розмір призначеної за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії, обчислюється виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який зазначається у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями на яких працювали особи, що мають право на таку пенсію.

Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться в залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.

При цьому, аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку.

Оскільки, під час судового розгляду справи не надано первинних документів, які б дали змоги достовірно встановити факт виплати позивачу премії, винагороди за допустиму дозу радіації, пайкових, добових тощо за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням вказаних ним складових, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог частині визнання неправомірними дій відповідача -1 по наданню позивачу довідки без урахування належних виплат та зобов»язання видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС з 08 по 18 травня 1986 року з урахуванням невиплачених сум в загальному розмірі 2 247,91 крб.

Крім того, матеріали справи свідчать, що позивач не звертався до відповідача-1 із заявою про перерахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження, а лише просив видати йому, для пред'явлення до пенсійного фонду, нову довідку про заробітну плату та про всі виплати під час роботи в зоні ЧАЕС, що вказує на необґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання Ірпінський відділ поліції ГУ Національної поліції в Київській області, здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_2 недоплачену суму коштів у розмірі 2 247,91 крб. на підставі здійсненого позивачем розрахунку.

Крім того, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови в частині зобов'язання відповідача-2 встановити пенсійні виплати з урахуванням перерахованої заробітної плати за час роботи в зоні відчуження, не було враховано, що підставою для перерахунку пенсії є наявність відповідної довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), що надається управлінню ПФУ.

Натомість, за відсутності відповідної довідки відповідачем -2 не було вчинено дій (бездіяльності та/або прийнято рішення), які б порушували права позивача саме в цій частині і, у відповідності до ст. 2 КАС України, підлягали б судовому захисту.

Враховуючи вищевикладене в сукупності,колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.

З огляду на це, судова колегія вважає, що судом першої інстанції були неповно встановлені обставини справи, порушені норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для його скасування

Керуючись ст.ст.41, 160, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області, Ірпінського відділу ГУ Національної поліції в Київській області задовольнити.

Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 19 грудня 2016 року скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області, Ірпінського відділу ГУ Національної поліції в Київській області про неправомірне нарахування розміру заробітної плати за виконання службових обов'язків у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перерахування і виплату пенсії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 11.04.2017 року.

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Губська Л.В.

Сорочко Є.О.