КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 761/37692/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Піхур О.В.
Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 квітня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої судді: Ганечко О.М.
суддів: Коротких А.Ю.,Літвіної Н.М.,
при секретарі: Біднячук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 07.02.17 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 07.02.17 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник Міністерства внутрішніх справ України в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Апелянт в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України.
Представник Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві не з'явився, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України.
Відповідно до ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач наказом МВС України № 643 о/с від 24.05.2011 року була звільнена з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу оперативно аналітичної та агентурної роботи Департаменту боротьби з кіберзлочинністю і торгівлею людьми МВС України з 31.05.2011 року, про що свідчить запис із трудової книжки та 01.06.2011 року їй призначено пенсію за вислугою років.
Вважаючи, що Міністерство внутрішніх справ України не повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку її пенсії, в результаті чого було порушено її права, позивач звернулася до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову в частині зобов'язання Міністерство внутрішніх справ повідомити ПФУ про підстави для перерахунку пенсії позивача, виходив з того, що позивач не зверталася із заявою до МВС України про надіслання інформації до ПФУ про зміни в грошовому забезпеченні, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на таке.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.16 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992року, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" N 900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні Управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, чинним законодавством України визначено певний порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за якими етапами здійснення такого перерахунку є: отримання Пенсійним фондом повідомлення від уповноваженого органу про підстави такого перерахунку; підготовка Пенсійним фондом списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направлення його уповноваженому органу; отримання Пенсійним фондом від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення кожної особи.
Колегія суддів, враховуючи вищевикладене, звертає увагу на те, що суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині відмови зобов'язання МВС України повідомити ПФУ про підстави перерахунку пенсії позивача не звернув увагу на чітко визначений законодавством обов'язок МВС України вчинити дії, а саме, повідомити ПФУ про підстави для перерахунку пенсії. Тобто, позивач не зобов'язана звертатися до МВС України із повідомленням про виникнення підстав для перерахунку її пенсії.
Колегія суддів вважає, що МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправлені, саме Пенсійному фонду України, інформації про підстави перерахунку пенсії позивача.
Проте, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії, з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні відомості про повідомлення органу ПФУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення від МВС України.
В свою чергу, Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві позбавлене можливості вчинити дії щодо формування списків, осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а, отже, і не отримували довідок за списком про розмір грошового забезпечення.
Колегія суддів вважає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Тобто, перерахунок пенсії можливий лише після подання довідки та інших документів, визначених законодавством до органів Пенсійного фонду, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про передчасність вимоги в частині зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії позивача.
Згідно зі ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, що на думку колегії апеляційного адміністративного суду, дотримано судом першої інстанції.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з порушенням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим наявні підстави для скасування постанови суду першої інстанції в частині.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись, ст.160, 167, 195,197,198, 202,205,211,212,254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 07.02.17 року - скасувати в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання Міністерство внутрішніх справ повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Прийняти нову в цій частині, якою визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ ОСОБА_2, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ України ОСОБА_2, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
В іншій частині Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 07.02.17 року - залишити без змін.
Стягнути з Міністерства внутрішніх справ України(м. Київ, вул.Богомольця 10,01601) на користь ОСОБА_2(АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги в розмірі 594 (п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
Судді:
Літвіна Н.М.
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Коротких А. Ю.
Літвіна Н. М.