ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Коваленко В.П.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"11" квітня 2017 р. Справа № 279/4661/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "14" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пільгову пенсію ,
ВСТАНОВИВ:
06.10.2016р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні пільгової пенсії протиправними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08 липня 2016 року.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14.12.2016р. в позові ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пільгову пенсію відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про задоволення позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду про те, що він не має право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є громадянином, який проживав на території зони посиленого радіологічного контролю, що підтверджується посвідченням 4-ї категорії. Вказане посвідчення видано районною радою в 1994 році (а.с.7).
Після досягнення 55-річного віку позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку та додав до заяви необхідні документи.
Листом Коростенського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України від 04.10.2016 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілого 4-ї категорії серії НОМЕР_1 від 24 листопада 1994 року видано районною радою а не відповідною державною адміністрацією (а.с.8,9).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд, першої інстанції виходив з того, що посвідчення ОСОБА_3 як потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії не відповідає вимогам Закону (ст.65 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" (ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так в ч.2 ст.55 Закону зазначено, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.
При цьому, згідно з ч.3 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики (ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).
Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; з) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для підтвердження особливого статусу заявника додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Згідно копії паспорту ОСОБА_3 народився 07.07.1961 року і 07.07.2016 року йому виповнилось 55 років (а.с.4). Він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, як особа, яка постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 24.11.1994 року видано районною радою (а.с.7).
Згідно довідки виданої ПП "Коростенський житловий сервіс №5" від 29.06.2016р. №940 позивач дійсно проживав з 01.01.1986 року по 28.12.2014р. в м.Коростені, яке згідно Постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23.07.1991 року та розпорядження Кабінету Міністрів України № 17 від 12.01.1993 року відноситься до 4-ї зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.10).
Крім того, позивач 24.11.1994 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія НОМЕР_1 (категорія 4).
Відповідно до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно зі ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
На чинність посвідчення вказує і той факт, що позивач згідно абз.3 п.3 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 прожив у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4-х років.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував обставин, що мають значення для справи; висновки суду не відповідають цим обставинам, що є підставою для скасування постанови суду з ухваленням нового рішення відповідно до ст.202 КАС України.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "14" грудня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати дії Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області про відмову в призначенні пільгової пенсії - протиправними.
Зобов"язати Коростенське об"єднане управління Пенсійного фонду України Житомирської області призначити ОСОБА_3 пенсію відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" з 08 липня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області понесені ОСОБА_5 судові витрати в сумі 1127,52 грн..
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "13" квітня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500
3- відповідачу/відповідачам: Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Грушевського,16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500
- ,