Ухвала суду № 65966919, 11.04.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
805/537/17-а
Номер документу
65966919
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Алябєв І.Г.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2017 року справа №805/537/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Ястребової Л.В.,

суддів: Компанієць І.Д., Сухарьок М.Г.,

секретар Терзі Д.А.,

за участі представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданніапеляційну скаргу Державного підприємства «Торецьквугілля» на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі № 805/537/17-а за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області до Державного підприємства «Торецьквугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2017 року Головне управління Держпраці у Донецькій області (надалі позивач) звернувся з адміністративним позовом до Державного підприємства «Торецьквугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» (надалі відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду повного ведення робіт з видобутку вугілля на дільниці № 95-1146 метрів Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» Державного підприємства «Торецьквугілля» у звязку з виникненням загрози життю людей з метою недопущення спричинення шкоди здоровю людей (а.с 3-7).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено.

Застосовано до Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» Державного підприємства «Торецьквугілля» (код ЄДРПОУ 33839013) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення робіт з видобутку вугілля на дільниці № 95-1146 метрів ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьвугілля», у звязку з загрозою життю та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей.

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягає негайному виконанню (а.с 25-26).

Відповідач із таким судовим рішенням не погодився, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову постанову, якої відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що на час розгляду цієї справи у суді першої інстанції підприємством усунуто виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці та надано документи, що підтверджують ці обставини (а.с. 31-33).

Під час апеляційного розгляду представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги. Представник позивача до суду не прибув.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

Позивач - Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідач, Державне підприємство «Торецьквугілля» є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 33839013, місцезнаходження юридичної особи:85200, Донецька область, м. Торецьк, вул.. Дружби, 19.

Основним видом економічної діяльності ДП «Торецьквугілля» є код КВЕД 05.10 Добування кам'яного вугілля.

«Шахта «Центральна» є відокремленим підрозділом ДП «Торецьквугілля».

26 грудня 2016 року Головним управління Держпраці у Донецькій області прийнято Наказ № 1620 «Про проведення позапланової перевірки на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля»» (а.с. 11).

Того ж дня, 26 грудня 2016 року відповідачем, відповідно до Наказу № 1620 видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля»» (а.с. 12).

За результатами проведення зазначеної перевірки відповідачем складено Акт від 28.12.2016 року № 06.7.-03/25, яким встановлено наступні порушення:

1. По гірничо-геологічному прогнозу паспорта виїмкової дільниці № 95-1146м: Не ознайомлені під підпис посадової особи підприємства (головний маркшейдер, головний геолог), що є порушенням п. 11.1.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10; п. 2.12 вказівок про порядок та контроль безпечного ведення гірничих робіт у небезпечних зонах» НПАОП 10.0-7.06-86;

1.1 Не поповнено станом на 01.12.2016 року геологічний розріз по відкотному штреку дільниці № 85-146 м., що є порушенням п. 10.1 VI «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

1.2 До переліку небезпечних зон не включено ЗПГД ІІкатегорії від суміщення небезпечної зони від створу пласту 13та кураєвої частини пласту 12 1 , що є порушенням п. 10.1.IV, п.11.1.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10; п.2.5 «Вказівок про порядок та контроль безпечного ведення гірничих робіт у небезпечних зонах»;

1.3. Відсутні акти готовності до ведення робіт у небезпечних місцях станом на 01.12.2016 року, що є порушенням п. 11.1 IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10 та п. 2.12 «Вказівок про порядок та контроль безпечного ведення гірничих робіт у небезпечних зонах» 10.0-7.06-86;

2. Біля шлюзових дверей вентиляційного горизонту відсутня дошка з даними : дата виміру, площа поперечного перерізу виробки, розрахункова і фактична витрати повітря, швидкість повітряного струменю, що є порушенням п. 3.8. IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» п. 1.6 V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

3. Відсутність пар пост прибору АГК, який знаходиться на І СПШ горизонту 1026 м., що є порушенням п. 3.2.1V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

4. Частково відсутня затяжка покрівлі вентиляційного штреку на ПК 4, ПК6+7, що є порушенням п. 1.6.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

5. Вогнегасники вентиляційного штреку, не можливо встановити дату технічного обслуговування, є порушенням п. 1.1.IX «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

6. Не укомплектовано пункт переключення саморятівників на вентиляційному штреку дільниці №95-1146м розрахункова кількість -20 одиниць фактична-8 одиниць, що є порушенням п.11.3.IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0- 1.01-10;

7. Не виконуються заходи пило вибухозахисту по вентиляційному штреку дільниці, є відкладення незв'язаного вугільного пилу на протязі 200м. відсутня туманостворююча завіса, що є порушенням п. 1.7.VI, пі. 14.7. VI «Правил безпеки у вугільних шахтах» ППАОГІ 10.0-1.01-10;

8. Гнучкий повітропровід вентиляційного штреку не ущільнений на всьому протязі, що є порушенням п, 4.4.V1 «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

9. На кінці гнучкого повітропроводу відсутні жорсткі розпірні кільця, що є порушенням п, 1.7.V1 «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

10. Протягом пяти метрів від забою вентиляційного штреку неякісна затягування боків і покрівлі виробки, не забучені порожнини за кріпленням виробки, що є порушенням n.l.3.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

11. У вибою вентиляційного штреку та у перемички на вентиляційний штрек № 99 відсутні дошки виміру газів, що є порушенням п. 5.8.V1. «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

12. Вибій вентиляційного штреку не забезпечений засобами первинного пожежогасіння, що с порушенням 9.3. IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10,0- 1.01-10;

13. На сполученні очисного вибою з вентиляційним штреком не встановлені додаткові сегменти кріплення посилення, що є порушенням п. 21.4. VI «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

14. Відсутнє органне кріплення охоронних целіків під вентиляційним штреком, що є порушенням п. 1.42V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0- 1.01-10;

15. Не витримане кострове кріплення ОЧИСНОЇ виробки, згідно з паспортом - 4.0м: фактично - 5м., що є порушенням H.1.4.V «Правил безпеки v вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

16. Кріплення уступу №1 не відповідає ТПД, відсутня вертикальна отшивка, що є порушенням п.1.4.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 1.0.0- 1.01-10;

17. Відсутнє спеціальне кріплення на сполученні очисної виробки з породним скатом, що є порушенням п.1.4.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0- 1.0 1-10;

18. Випередження вибою нижнього просіку відносно уступу №1 становить -7м, при мінімальному паспортному-20м, що є порушенням п.1.4.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

19. Відсутній другий вихід на відкотний штрек, який не використовується для спускання вугілля, ЩО Є порушенням П.7.2.V«Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

20. ВМП, який провітрює вибій відкотного штреку №95- 1 146м, встановлено не згідно ТПД, знаходиться у 10м від пункту навантаження, що є порушенням П.1.4.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0- 1.01-10;

21. Відсутнє тимчасове кріплення у вибою відкотного штреку, що є порушенням п. 2.3.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

22. По одній скобі у замкових з'єднаннях вентиляційного та відкотного штреків, що є порушенням п. 5.3.У «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

23. Випередження вибою відкотного штреку складає -27м. згідно паспорту проведення - 50м, що є порушенням п. 1.3.V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10;

24. Відсутнє огородження рухомих частин маневрової лебідки відкотного штреку, що є порушенням п. 6.2. IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0- 1.01-10;

25. Не укомплектовано водяний заслон відкотного штреку згідно вимогам, розрахункова кількість 40 одиниць, фактична 6 одиниць, що є порушенням п. 18.7.VI «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0- 1.01-10.

26. Начальник зміни виробничої служби ОСОБА_5 згідно наказу повинен здійснювати контроль за станом гірничих виробок та безпечним веденням робіт на дільниці № 95-1146 м. За грудень 2016 року не представлено його приписів з виявленими порушеннями, що є порушенням п. 15.5.V1. «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

У звязку з виявленнями порушеннями, зазначеними у рядку 1-28 таблиці, позивачем попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) з ведення робіт з видобутку вугілля на дільниці № 95-1146 м.

Один примірник акту отримано директором ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьвугілля» - ОСОБА_6, що підтверджується його підписом на відповідному акті (а.с. 13-15).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що в даному випадку наявні підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з видачі вугілля по породи по скіповому стволу.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Спірним питанням даної справи є правомірність застосування ГУ Держпрацізаходів реагування у сфері державного нагляду повного ведення робіт з видобутку вугілля на дільниці № 95-1146 метрів Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» Державного підприємства «Торецьквугілля».

Колегія суддів зазначає, що, в даному випадку, звернення суб'єкта владних повноважень до суду з позовом є способом реалізації його компетенції, а тому відбувається з урахуванням частини 2 статті 19 Конституції України, яка встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877).

Згідно з п. 1 ч. 1 № 877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі Положення № 826).

Згідно з абз. 2 п. 1.2. Положення № 826, це Положення встановлює процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження), що визначено абз. 3 п. 1.4. Положення № 826.

Згідно з п. 2.26. Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Водночас відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону № 877, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Як зазначалось вище, під час проведення перевірки щододотримання ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля»»вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки позивачем виявлено 31 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 21 створюють загрозу життю людей.

Апелянт обґрунтовує апеляційну скаргу тим, що станом на момент розгляду цієї справи справи судом першої інстанції ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля»» усунуто порушення, які вказані в пунктах 1.2,5,7,8,9,11,13,14,15,16,17,18,19,20,22,23,24,25,26,27 акту перевірки від 28 грудня 2016 року № 06.7-03/25, усунені останнім в повному обсязі.

На підтвердження зазначено, апелянтом надано акт від 12 лютого 2017 року та акт від 13 лютого 2017 року(а.с. 35, 36).

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до листа ГУ Держпраці у Донецькій області № 06.7/2098 від 06.04.2017 року, станом на 30 березня 2017 року ДП «Торецьквугілля» в особі ВП «Шахта «Центральна» не зверталось до ГУ Держпраці у Донецькій області та не надавало повідомлень щодо усунення виявлених порушень, які зазначені акті перевірки від 28 грудня 2016 року № 06.7-03/25. Таким чином Головне управління Держпраці в Донецькій області не може підтвердити факт усунення виявлених порушень.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 877, відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених порушень.

Враховуючи, що ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля» не повідомляло ГУ Держпраці у Донецькій області про усунення ним порушень, у колегії суддів відсутні підстави вважати, що вищезазначені порушення усунуто підприємством в повному обсязі, оскільки усунення таких порушень ГУ Держпраці у Донецькій області не засвідчено.

Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

З матеріалів справи вбачається, що є необхідність негайної заборони виконання робіт, враховуючи пряму загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому, постанова підлягає негайному виконанню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про застосуванння до Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» Державного підприємства «Торецьквугілля» (код ЄДРПОУ 33839013) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення робіт з видобутку вугілля на дільниці № 95-1146 метрів ВП «Шахта «Центральна» ДП «Торецьвугілля», у звязку з загрозою життю та з метою недопущення спричинення шкоди життю людей.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Повний текст ухвали складений 12 квітня 2017 року.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Торецьквугілля» - залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року у справі № 805/537/17-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.В. Ястребова

Судді: І.Д. Компанієць

ОСОБА_7