Ухвала суду № 65966784, 05.04.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
607/4329/16-а
Номер документу
65966784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 року Справа № 876/9599/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддівГуляка В.В.,Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засіданняРумянцевої О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.10.2016 року у справі № 607/4329/16-а за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

21.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області та просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р. та зобовязати відповідача здійснити з 24.03.2016 р. перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення йому пенсії) у розмірі 90 % від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р.

В обґрунтування вимог зазначає, що 23.03.2016 року долучивши довідку прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р., звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час. Однак, відповідачем було відмовлено йому в перерахунку пенсії. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та просив позов задовольнити.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.10.2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Тернопільського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року.

Зобовязано Тернопільське обєднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести з 24.03.2016 року перерахунок пенсії позивачу за вислугу років без обмежень її максимального розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року, відповідно даних довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51, за виключенням суми щомісячної премії. При проведенні перерахунку пенсії позивачу, врахувати розмір щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, яка обчислюється за правилами п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року. В задоволенні решти вимог відмовлено.

З висновками суду першої інстанції не погодився апелянт ОСОБА_1. Зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною, необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить постанову суду першої інстанції змінити та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з підстав зазначених в апеляційній скарзі.

Заслухавши думку судді головуючого, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши правильність встановлення судом першої інстанції обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступних підстав.

Як встановлено матеріалами справи та судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 14.06.2002 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Тернополі як отримувач пенсії за вислугу років, згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 5 листопада 1991 року № 1789-ХII) у розмірі 90 відсотків від середнього заробітку з посади заступника прокурора Тернопільської області (пенсійна справа № 169852). В подальшому продовжував працювати в органах прокуратури по 29 листопада 2008 року.

29 листопада 2008 року, згідно наказу Генерального прокурора України № 1007 від 18.11.2008 року, ОСОБА_1 звільнено із займаної посади за власним бажанням (у звязку з виходом на пенсію за вислугою років). На день звільнення загальний стаж роботи складає 42 року 10 місяців 3 дні, з них в органах прокуратури 29 років і 2 дні.

23 березня 2016 року прокуратурою Тернопільської області позивачу видано довідку за № 51 для перерахунку пенсії, із змісту якої вбачається, що заробітна плата складається з: 3488,00 грн. основний оклад; 135,00 грн. - класний чин; 1 449,20 грн. - вислуга років; 29 465,10 грн. - щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески, а також, доплати, які передбачені чинним законодавством: 4 564,98 грн. надбавка за виконання особливо важкої роботи (90 %); 523,20 грн. надбавка за таємність (15 %); 846,70 грн. - матеріальна допомога на оздоровлення (1/12); 846,70 грн. - матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб (1/12). Всього 41 318,88 грн..

23 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії виходячи з 90% від суми заробітної плати,зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області № 51 від 23.03.2016 р..

25 березня 2016 року листом Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з підстав, передбачених п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.

Відповідно до частини 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому вказані правові норми зазнали змін щодо порядку призначення пенсії та її перерахунку.

Так, з 01 січня 2015 року частина 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII була чинною в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Окрім цього, із набранням з 15 липня 2015 року чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII, Закон України «Про прокуратуру» № 1789-XII визнано таким, що втратив чинність, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втратила чинність з 15 грудня 2015 року.

Після 15 липня 2015 року спірні правовідносини регулюються статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, частиною 20 якої визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак на даний час такий порядок не прийнятий.

Норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність, Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII не містить, а відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка визначає умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для застосування норми Закону, яка втратила чинність.

Разом з цим, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, пунктом 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII чинний, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII.

Вирішуючи питання застосування вказаних вище норм права у часі, суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсій регулюються нормами права, чинними на момент виникнення права на такий перерахунок.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що відмова Тернопільського обєднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку пенсії позивачу, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеному у довідці прокуратури Тернопільської області № 51 від 23 березня 2016 року є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем, шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року та зобовязання відповідача провести з 24.03.2016 року перерахунок пенсії позивачу за вислугу років без обмежень її максимального розміру, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року, відповідно даних довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51.

Із довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51 встановлено, що до загального розміру заробітної плати працівника за відповідною посадою входить сума щомісячної премії в розмірі 29 465,10 гривень.

Судом першої інстанції встановлено, що середній розмір премії працюючих працівників за відповідною посадою за грудень 2015 року становив 290 відсотків згідно додатку 1, що додається, з урахуванням посадового окладу, надбавок за класний чин, вислугу років, виконання особливо важливої роботи та таємність, що становить 29 465,10 гривень ((3488,00 грн. (основний оклад) + 135,00 грн. (надбавка за класний чин) + 1 449,20 грн..

Відтак, судом вірно зазначено, що оскільки позивач претендує на отримання постійної виплати певного сталого проценту (90%), і даний розмір виплати просить вирахувати з включенням саме суми щомісячної премії, визначної в довідці прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 23.03.2016 року № 51, котра (сума щомісячної премії), в свою чергу, не носить постійного характеру, а є змінною під умовою обєктивної оцінки роботи працівника прокуратури Тернопільської області, та його особистого внеску в загальні результати роботи установи.

Колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу слід врахувати розмір щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, яка обчислюється за правилами п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11. 1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року, оскільки здійснення перерахунку пенсії позивача, з урахуванням саме визначної в довідці від 23.03.2016 року № 51, суми щомісячної премії, не відповідає принципу розумності та справедливості.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись, ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області - залишити без задоволення, а постанову Ужгородського міськрайонного суду від 08.09.2016 року у справі № 308/6041/16-а без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк

Судді В.В. Гуляк

ОСОБА_2

Повний текст

виготовлено 10.04.2017 року.