Постанова № 65965758, 12.04.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
820/125/17
Номер документу
65965758
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 квітня 2017 р. № 820/125/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Зінченка А.В.,

при секретарях Алавердян Е.А., Абоян І.І.

за участі представників сторін:

позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод" з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення від 30.11.2016 року № НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомленнярішення ґрунтується на помилкових судженнях субєкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки № 106/28-09-14-07/05808853 від 16.11.2016.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, надавши письмові заперечення на нього, в яких зазначили, що при проведенні перевірки позивача податковий орган діяв у межах та у спосіб встановлений чинним законодавством України, висновки перевірки зафіксовані належним чином, а отже і винесене податкове повідомлення рішення є законними. Просили у позові відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини справи.

Публічне акціонерне товариство "Харківський підшипниковий завод" пройшло передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набуло правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ЄДРПОУ 05808853 та перебуває на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) в СДПІ з ОВП у м.Харкові МГУ ДФС.

Фахівцями Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС проведено документальну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 по 30.06.2016.

Результати перевірки оформлені актом № 106/28-09-14-07/05808853 від 16.11.2016, яким зафіксовані порушення позивачем вимог діючого законодавства України, зокрема, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, внаслідок чого встановлено заниження АТ «ХАРП» орендної плати за землю за перевіряємий період на суму 1338428,73 грн.

На підставі висновку акту перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 000761400 від 30.11.2016, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 1673035,91 грн, з яких: основний платіж 1338428,73 грн, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) 334607,18 грн.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення, а також суджень, відображених суб'єктом владних повноважень в акті 106/28-09-14-07/05808853 від 16.11.2016, суд встановив наступне.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що з метою здійснення господарської діяльності позивачем 14.02.2007 укладено з Чугуївською районною державною адміністрацією договори оренди земельних ділянок Кам'яноярузької сільської ради за межами населеного пункту.

Відповідно до договору № 37/06-12 позивачу передана в користування земельна ділянка кадастровий №6325483500:01:000:0185 для обслуговування підїзної автодороги та звалища промислових відходів, які знаходяться у Харківській обл., Чугуївському районі (землі Камяноярузької сільської ради за межами населеного пункту) площею 14,210 га.

Також, відповідно до договору оренди землі № 38/06-12 позивачу передана в користування земельна ділянка кадастровий №6325483500:01:000:0186 для обслуговування підїзної автодороги до звалища промислових відходів, яка знаходиться у Харківській обл., Чугуївському районі (землі Камяноярузької сільської ради за межами населеного пункту) площею 0,6923 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянок зроблено в 2003 році Харківським регіональним центром державного земельного кадастру станом на 17.04.2003 р. на підставі ОСОБА_5 нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 525 від 30.05.1997 р.

Відповідно до зазначеної оцінки, визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що займає звалище промвідходів дорівнює 15455118,53 грн., грошова оцінка земельної ділянки, що зайнята частиною дороги - 2360403,17 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана за договором № 37/06-12 становила 17410981,04 грн після індексації станом на 01.01.2007 р. Строк дії договору пять років. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 0,5% від нормативної грошової оцінки землі у сумі 87054,90 грн/рік. Згідно умов договору розмір оренди переглядається щорічно у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення ціни тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Угода про зміну та доповнення до зазначеного договору була укладена 15 лютого 2012 року. Згідно умов додаткової угоди: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням індексації становить 21835583,23 грн після індексації станом на 01.01.2012 р.; строк дії договору продовжено на вісім років, починаючи з дати його державної реєстрації (до 30.03.2015 р.); орендна плата вноситься у грошовій формі та розмірі 1,0% від нормативної грошової оцінки землі у сумі 218355,83 грн./рік; орендна плата вноситься щомісячно у сумі 18196,32 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана за договором № 38/06-12 становила 1028083,92 грн після індексації станом на 01.01.2007 р. Строк дії договору пять років. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 0,5% від нормативної грошової оцінки землі у сумі 5140,42 грн./рік. Згідно умов договору розмір оренди переглядається щорічно у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення ціни тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Угода про зміну та доповнення до зазначеного від 15 лютого 2012 року до договору оренди земельної ділянки не сільськогосподарського призначення №38/06-12 від 14 лютого 2007 року. Згідно умов додаткової угоди: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1289347,91 грн після індексації станом на 01.01.2012 р.; строк дії договору продовжено на вісім років, починаючи з дати його державної реєстрації (до 30.03.2015 р.); орендна плата вноситься у грошовій формі та розмірі 1,0% від нормативної грошової оцінки землі у сумі 12893,48 грн./рік; орендна плата вноситься щомісячно у сумі 1074,46 грн.

Суд зазначає, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення і орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини перша, друга статті 21 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1278 затверджено ОСОБА_5 нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), яка відповідно до п. 3 набрала чинності з 1 січня 2013 року. ОСОБА_5 передбачає інші підходи для визначення оцінки ніж визначені Методикою нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 525 від 30.05.1997 р.

У відповідності до п. 2 ОСОБА_5 нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1278 визнана такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. № 525 "Про ОСОБА_5 нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів).

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 1-2 ст. 20 Закону).

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

З аналізу зазначених правових положень вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок за межами населених пунктів проводиться юридичними особами, які в установленому порядку отримали ліцензію, за результатами якої складається технічна документація та звіт, які затверджуються рішенням районної ради.

Питання про затвердження технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, віднесено до виключної компетенції відповідної ради, за результатами якого приймається рішення.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави і для висновку, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується радою.

За змістом статті 1, абзацу п'ятого статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок являє собою капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наданого в Законі України «Про оцінку земель», вона є незалежним економічним показником, що відображає очікуваний чи фактичний дохід, який можна отримати від найбільш ефективного використання земельної ділянки з урахуванням установлених обмежень у відповідний період, у зв'язку з чим зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Позивачем на підставі договору з ТОВ «Новітні технології землеустрою» замовлено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок переданих позивачу в користування за вищезазначеними договорами оренди.

Так відповідно до витягу № 20.07-04/_404_/07-16 від 23.11.2016 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер №6325483500:01:000:0185 площею 14,21 га. Нормативна грошова оцінка станом на 01.01.2016 р. становить 19469993,96 грн.

Відповідно до витягу № 20.07-04/_403_/07-16 від 23.11.2016 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер №6325483500:01:000:0186 площею 0,6923 га. Нормативна грошова оцінка станом на 01.01.2016 р. становить 1238211,95 грн.

Суд зазначає, що нормативна грошова оцінка землі, яка здійснена на замовлення позивача, проведена у відповідності до Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", ОСОБА_5 нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) та Порядку грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів).

В технічній документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок що надані на правах оренди АТ «ХАРП» - землі під звалищем промислових відходів та автодорогою до звалища за межами населених пунктів Камяноярузької сільської ради на території Чугуївського району Харківської області, зазначено, що всі вихідні данні приведені станом на 01.01.2013 року і в подальшому проіндексовані станом на 01 січня поточного року на коефіцієнт, який повідомляється кожний рік листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

ОСОБА_6 від 11.01.2016 року № 6-28-0.22-201/2-16 встановлені наступні коефіцієнти індексації за 2013 р.-1,00, за 2014 р. - 1,249, за 2015 р. - 1,433 Кі=1,00* 1,249* 1,433=1,7898.

Таким чином, суд погоджується з позицією позивача з приводу можливості розрахувати дійсну нормативну грошову оцінку за 2014, 2015 роки, яка є меншою, ніж указувалась позивачем в деклараціях.

Відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Вимоги пп. 288.5.1 п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України щодо мінімального розміру орендної плати стосуються узгодження розміру орендної плати при укладенні договору оренди землі або при внесенні змін до нього.

Ст. 7 Податкового кодексу України, встановлені загальні засади встановлення податків і зборів, так під час встановлення податку обов'язково визначається такий елемент, як база оподаткування ( п.п. 7.1.3.)

Суд зазначає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Контролюючий орган, який проводив перевірку правильності нарахування орендної плати за землю повинен був перевірити і правильність визначення бази нарахування орендної плати за землю - нормативну грошову оцінку.

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що неналежна перевірка контролюючим органом правильності визначення бази нарахування орендної плати за землю - нормативної грошової оцінки земельних ділянок призвела до невірного розрахунку орендної плати за землю та невідповідності висновків контролюючого органу фактичним обставинам справи.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення.

Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Відповідачем не доведено факт правомірності висновків проведеної перевірки та оскаржуваного рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є необґрунтованими та такими, що не відповідає вимогам законодавства, через що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод" підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС від 30 листопада 2016 року №0000761400.

Стягнути з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (код 39779935) на користь Публічного акціонерного товариства «Харківський підшипниковий завод» (код 05808853) сплачений судовий збір у розмірі 25095 (двадцять пять тисяч девяносто пять) грн. 54 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі виготовлена 13 квітня 2017 року.

Суддя А.В. Зінченко