Копія
Справа № 822/834/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Ковальчук О.К. (головуючий), суддів - Блонського В.К. , Касапа В.М. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Національної поліції у Хмельницькій області, ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ (далі Закон № 565-ХІІ) та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 (далі Порядок № 850).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до Закону № 565-ХІІ має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІІ групи, у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Вказує, що на підставі постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.10.2016 року, залишеної без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016 року, ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області направила документи із заявою ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги до МВС України для прийняття рішення. Листом від 10.02.2017 року № 15/2-388 МВС України повернуло без розгляду вказані матеріали та повідомило, що призначення допомоги повинно проводитись за останнім місцем служби поліцейського.
Вважаючи протиправною бездіяльність МВС України щодо неприйняття рішення відповідно до Закону № 565-ХІІ та Порядку № 850, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Відповідно до ухвали від 04.04.2017 року Хмельницький окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити з підстав, викладених нижче.
Суд встановив, що згідно з наказом від 11.02.2016 року № 12 о/с позивач - ОСОБА_1, поліцейський роти дорожньо-патрульної служби ГУНП в Хмельницькій області, з 11.02.2016 року звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (за власним бажанням).
У зв'язку із втсновленням після звільнення ІІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (довідка Хмельницької обласної МСЕК серії АВ № 0720821 від 20.04.2016 року 26.05.2016 року) позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку встановлення ІІІ групи інвалідності.
Листом від 08.06.2016 року № 29/г-40 ГУНП в Хмельницькій області повідомило позивача, що пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, в разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок зазначених причин.
Постановою від 18.10.2016 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016 року, Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність ГУНП в Хмельницькій області щодо неподання до МВС України у 15-денний строк з дня реєстрації заяви документів щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги та зобов'язав ГУНП в Хмельницькій області надіслати до МВС України висновок щодо виплати позивачу грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до статті 23 Закону № 565-ХІІ та Порядку № 850.
В грудні 2016 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області із заявою (рапортом) про виплату йому одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" та Порядку № 850.
Виконуючи постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.10.2016 року, управління МВС України в Хмельницькій області сформувало висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності та разом з поданими позивачем документами направило надіслало його до МВС України.
Листом від 10.02.2017 року № 15/2-388 МВС України повернуло без розгляду вказані документи та повідомило, що призначення допомоги повинно проводитись за останнім місцем служби поліцейського.
Вважаючи дії відповідача щодо повернення без розгляду документів протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII).
Розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до статті 23 Закону № 565-ХІІ, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Якщо працівник міліції та члени його сім'ї одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цією статтею, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими законами, виплата відповідних грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором особи, яка має право на отримання таких виплат.
Частиною 5 статті 100 Закону № 580-VIII також передбачено, якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.
Таким чином, за колишніми працівниками міліції, які після звільнення зі служби в міліції проходили службу в поліції, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
При цьому, як Законом № 580-VIII, так і Законом № 565-ХІІ передбачено, що право вибору підстав для такої виплати належить заявнику.
Тому, той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 565-ХІІ та Порядку № 850.
Право позивача на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 565-ХІІ, виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 850, підтверджене також постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.10.2016 року по справі №822/12362/16, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016 року, і не потребує доведення.
Позивач скористався своїм правом на вибір підстав на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, звернувшись в порядку статті 23 Закону № 565-ХІІ та Порядку № 850 до ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв»язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ визначає Порядок № 850.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку № 850 передбачено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Тобто, обов'язок подання висновку до МВС України щодо виплати грошової допомоги Порядком № 850 покладається саме на керівника органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, в даному випадку на ліквідаційну комісію УМВС України в Хмельницькій області
Отримавши відповідну заяву позивача та додані до неї документи, керуючись пунктом 8 Порядку № 850, ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області, направила висновок та інші документи, перелік яких визначений Порядком № 850, до МВС України для прийняття рішення.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, після надходження передбачених Порядком документів МВС України зобов'язане прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Разом з тим, не прийнявши за результатом розгляду документів про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, жодного з зазначених вище ріщень, всупереч пункту 9 Порядку № 850, відповідач листом від 10.02.2016 року № 15/2-388 повернув ліквідаційній комісії УМВС України в Хмельницькій області матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 без розгляду.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спосіб, у який УМВС України розглянуло заяву та документи про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, Законом № 565-ХІІ та Порядком № 850 не передбачені.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В процесі судового розгляду спору відповідачем не доведена правомірність дій щодо повернення без розгляду документів про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, тому позовні вимоги необхідно задовольнити.
Згідно з частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись Конституцією України, законами України Про міліцію", "Про Національну поліцію", статтями 11, 99, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути документи про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ та в порядку визначеному пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1280,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3