Постанова № 65965383, 11.04.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
808/331/17
Номер документу
65965383
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2017 року ( 14 год. 45 хв. )Справа № 808/331/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Садового І.В.,

за участю секретаря судового засідання Сірик К.Л.,

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «СПС-Інвест»

до: Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 05.01.2017 №0000221202

ВСТАНОВИВ:

25.01.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю «СПС-Інвест» (далі позивач, ТОВ «СПС-Інвест») звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач, Запорізька ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 05.01.2017 №0000221202.

Ухвалою суду від 26.01.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №808/331/17, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 14.02.2017.

Провадження у справі неодноразово зупинялось за клопотанням представників сторін для надання додаткових доказів по справі.

11.04.2017 провадження у справі поновлено.

Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою Камертон.

У судовому засіданні 11.04.2017 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Представник позивача підтримала позовні вимоги з урахуванням уточненого адміністративного позову від 14.02.2017. Посилаючись на Закон України від 28.12.2014 № 71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі Закон України №71), вказує, що протягом 2015, 2016 року контролюючим органам заборонено проводити перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік без наявності дозволу Кабінету Міністрів України, рішення суду або наявності підстав, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України. При цьому, вказана заборона стосується будь-яких видів перевірок, тобто доку ментальних, фактичних або камеральних. Виключення з цієї заборони передбачені лише якщо суб'єкт господарювання має обсяг доходу понад 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік; перевірка про ведена з дозволу Кабміну, за заявкою суб'єкта господарювання, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України; у випадку, якщо суб'єкт господарювання ввозить на митну територію України та/або виробляє та/або ре алізує підакцизні товари (з 01.01.2015). Зазначає, що ТОВ «СПС-Інвест» не підпадає під жодне виключення із заборони. Враховуючи викладене вважає, що камеральна перевірка ТОВ «СПС-Інвест» проведена відпо відачем всупереч законодавчій забороні на її проведення, а, отже, і винесене за резуль татом такої перевірки податкове повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_1 від 05.01.2017 також є протиправним. Окрім того, представник позивача не погодилась із висновками проведеної перевірки. За позицією представника, розмір орендної плати визначено договором оренди землі та будь-яких змін з 2014 року до нього щодо розміру орендної плати або нормативної грошової оцінки земельної ділянки сторонами не вносились, у звязку з чим відсутні правові підстави для нарахування орендної плати в розмірі та в порядку, який не відповідає умовам укладеного договору оренди землі. Зміна коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на думку представника, не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а відтак відповідне донарахування податковим органом суми грошового зобов'язання з орендної плати на 2016 рік із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2016 рік - 1,433 є незаконним. На підставі наведеного вважає, що податкове повідомлення-рішення від 05.01.2017 № НОМЕР_1, яким ТОВ «СПС-Інвест» збільшено суму грошового зо бов'язання за платежем оренда плата з юридичних осіб на загальну суму 345810,63 грн. є неправомірним. Просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні з позовними вимогами не погодився з підстав, зазначених у наданих запереченнях. Зокрема зазначає, що податковим органом позивачу нарахована орендна плата із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2016 рік 1,433, на підставі листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 № 6-28-022-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель». Посилання позивача на п.3 Прикінцевих положень Закону України №71 вважає недоречними, оскільки в ньому йдеться про перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців, а камеральна перевірка є перевіркою податкової звітності, а не перевіркою підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців. Таким чином дії щодо проведення перевірки є частиною процесу реалізації контролюючим органом повноважень, наданих чинним законодавством. Результатом реалізації таких повноважень є винесення у відповідній формі рішення, яке породжує юридичні наслідки для платників податків. Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що податкове повідомлення-рішення форми «Р» №000221202 від 05.01.2017 винесене відповідно до норм діючого законодавства, на підставі та в межах визначених повноважень. Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про реєстрацію юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю «СПС-Інвест» (ЄДРПОУ 34321940) зареєстровано 21.04.2006 виконавчим комітетом Одеської міської ради за адресою: 65005, Одеська область, м. Одеса, вул.Бугаївська, буд.21(а.с.28).

Як свідчать матеріали справи, між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ "СПС-Інвест" (Орендар) 18.05.2007 був укладений договір оренди землі (далі Договір), який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земель них ресурсах» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.06.2007р. за № 040726100394 (а.с.15-20).

Відповідно до п.1.1 Договору, Орендодавець відповідно до рішення десятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 55/12 від 28.03.2007 передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування оздоровчо-житлового комплексу, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Розваги, 27.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,5993 га (п. 2 Догово ру).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно п. 5 Договору, становила 67566, 75 грн. в цінах 2007 року.

За змістом п. 9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 67566,75 грн., що складає 1% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.

Згідно із п. 11 Договору, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (по даткового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33216812700006 в управлінні Держказначейства у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677103, код 13050200.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 14.05.2014, ухваленого по справі № 908/1020/14 за позовом Запорізької міської ради до ТОВ "СПС-Інвест" про внесення змін до договору були внесені наступні зміни до Договору: п. 5 Договору викладено в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 20461521,99 грн. (двадцять мільйонів чотириста шістдесят одна тисяча п'ятсот двадцять одна грн. 99 коп.) в цінах 2013 року»; п. 9 Договору викладено в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 613845,66 грн. (шістсот тринадцять тисяч вісімсот сорок п'ять грн. 66 коп.), що складає три кратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року» (а.с.21-27).

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11.03.2015 рішення господарського суду Запорізької області від 14.05.2014 у справі № 908/1020/14 залишено без змін (а.с.100-107).

14.12.2016 головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування місцевих податків управління податків і зборів з юридичних осіб Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3 на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами та доповненнями) у приміщенні ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2016 рік платника ТОВ «СПС - Інвест», код ЄДРПОУ 34321940, з питань виявлення помилок (порушень) у податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2016 рік.

Результати камеральної перевірки оформлені актом від 14.12.2016 №53/12-02/34321940 (а.с.12-14).

За висновками проведеної перевірки, на порушення п. 289.2 ст.289 Податкового кодексу України позивачем занижено суми податкових зобовязань з орендної плати за землю за період 01.01.2016 по 31.10.2016 у розмірі 276648,50грн.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «СПС-Інвест» на 2016 рік надана податкова декларація з земельного податку від 20.02.2016 №1600007177 в рядку 3 «нараховано на 2016 рік усього з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями» ІІ розділу «Розрахунок податкового зобовязання» підприємством визначено річну суму орендної плати на 2016 рік без урахування коефіцієнта індексації за 2015 рік 1,433, яка склала 766693,23 грн. (місячна 63891,10), а за період з 01.01.2016 по 31.10.2016 638911 грн. (63891,10 *10 638911 грн.), що призвело до заниження суми податкових зобовязань з орендної плати за землю за період з 01.01.2016 по 31.10.2016 у розмірі 276648,50 грн.

В акті перевірки зазначено, що з урахуванням постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2015, відповідно до якої річна сума орендної плати на 2016 рік з урахуванням коефіцієнта індексації передбаченого п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України за 2014 рік 1,249; 2015 1,433 товариством визначено річну суму орендної плати на 2016 рік без урахування коефіцієнта індексації за 2015 рік-1,433, що призвело до заниження суми податкових зобовязань у розмірі 276648,50грн.

За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення рішення від 05.01.2017 №0000221202 про збільшення позивачу суми грошового зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 345810,63 грн., в тому числі за податковим зобовязанням 276648,50 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 69162,13 грн.

Позивач, не погодившись з прийнятим податковим повідомленнямрішенням, звернувся з даним позовом до суду.

14.02.2017 представником позивача надано уточнений адміністративний позов, в якому викладено додаткові обґрунтування заявлених позовних вимог з посиланням на протиправність дій відповідача стосовно призначення перевірки.

Суд звертає увагу, що виходячи зі змісту ст.ст.2, 6, 17 КАС України дії субєкта владних повноважень можуть бути окремим предметом оскарження із застосуванням відповідних правових наслідків.

Отже, порушення контролюючим органом порядку призначення та проведення перевірки, можуть бути підставою для висновків про протиправність таких дій контролюючого органу, адже вони є самостійною частиною процесу реалізації контролюючим органом наданих йому чинним законодавством повноважень.

Разом з тим, позивач в адміністративному позові не заявляє позовних вимог про визнання дій контролюючого органу протиправними, а оскаржує лише результат реалізації контролюючим органом наданих йому повноважень у формі податкового-повідомлення рішення.

Суд зазначає, що за змістом ч.ч.2 та 3 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. При цьому, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, предметом дослідження в даній справі є результат реалізації повноважень контролюючого органу, тобто правомірність винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, у свою чергу питання правомірності дій контролюючого органу судом не досліджується, оскільки знаходиться поза межами предмету оскарження.

Враховуючи, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення стали висновки акту перевірки, для вирішення позовних вимог суд вважає за необхідне дослідити обґрунтованість цих висновків.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Орендні відносини в Україні регулюються Законом України від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» (далі - Закон № 161), ст.1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 5 Закону № 161 встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 13 Закону № 161 договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний передати орендареві земельну ділянку у користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону № 161).

Згідно зі ст. 21 Закону № 161, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю, це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п.п. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269, п. 288.1 - 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України платниками податку є землекористувачі, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст. 285 287 Податкового кодексу України.

Згідно з п.п.271.1.1 п.271.1 ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Пунктами 289.1 - 289.3 ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Як вбачається з матеріалів справи, за інформацією Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, листом від 11.01.2016 №6-28-022-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до п. 289.2 Податкового кодексу України, станом на 01.01.2015 становить 1,249, станом на 01.01.2016 становить 1, 433 (а.с.128).

Пунктом 30 Договору оренди землі між позивачем та Запорізькою міською радою від 18.05.2007 передбачено, що орендар зобовязаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативно-грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Таким чином, податковим органом правомірно було донараховано суму податкового зобовязання з орендної плати на 2016 рік із застосуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2016 рік 1,433, в звязку з чим відсутні підстави для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В.Садовий