Постанова № 65965303, 12.04.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
813/4555/16
Номер документу
65965303
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2017 року справа № 813/4555/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.,

секретар судового засідання Іванес Х.О.,

за участю представника позивача Горуна С.М., представника відповідача Іванейко Я.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Маріс" до Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква Маріс" (далі ТзОВ "Аква Маріс") звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі Личаківська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправним та скасування наказу від 05 грудня 2016 року №718 "Про проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Маріс"". В обґрунтування позовних вимог зазначає, що прийняття контролюючим органом оскаржуваного наказу на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України є безпідставним. Стверджує, що платник податків надав усю запитувану відповідачем інформацію у строк, визначений Податковим кодексом України, тому у контролюючого органу не було підстав для прийняття оскаржуваного наказу з підстав не надання в повному обсягу документів на письмовий запит. Тому вважає наказ від 05 грудня2016 року №718 незаконним і таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Відповідач позов заперечив, подав письмові заперечення на позовну заяву.

Представники відповідача в судовому засіданні подані заперечення підтримав.

Зазначив, що наказ від 05 грудня 2016 року №718 "Про проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Аква Маріс". З посиланням на положення п.п.78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України вказує про обов'язок платника податків надавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючого органу всі запитувані документи та право контролюючого органу такий запит направляти. Оскаржуваний наказ прийнято з підстав неповноти надання документів ТзОВ "Аква Маріс", які витребовувалися контролюючим органом. Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

Позивач - ТзОВ "Аква Маріс" (код ЄДРПОУ 39810094) зареєстрований як суб'єкт господарювання та перебуває на податковому обліку в Личаківській ОДПІ.

Так, 08.09.2016 року на адресу позивача надійшов запит від Личаківської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 17.08.2016 р №8912/10/13-06-14-08 щодо взаємовідносин із ТОВ "Елстайл Трейд", ТОВ "Преміум-Клаб",ТОВ "Сейл-Плаза", ТОВ "Форін-Трейд ЛТД", ТОВ "Компанія Вертон" за період з 01.03.2016 р по 31.05.2016 р, про надання інформації та її документального підтвердження.

Листом від 06.10.2016 року позивачем було надано відповідь з описом необхідної інформації та долучено копії документів.

09 листопада 2016 року Личаківська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області звернулась до позивача із повторним запитом про надання інформації та документального підтвердження щодо взаємовідносин із ТОВ "Елстайл Трейд", ТОВ "Преміум-Клаб",ТОВ "Сейл-Плаза", ТОВ "Форін-Трейд ЛТД", ТОВ "Компанія Вертон" за період з 01.03.2016 р по 31.05.2016 р.

Листом від 16.11.2016 року позивачем була надана відповідь, відповідно до якої підприємство зазначило, що відповідь на аналогічний запит вже надавалась Личаківській ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області 06.10.2016 року та копії первинних документів.

Судом встановлено, що начальником Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на підставі п.п. 78.1.4 п.78.1. ст. 78 Податкового кодексу України прийнято наказ №718 від 05.12.2016 р. про проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Маріс". Також на підставі вищевказаного наказу виписано направлення №947 від 05.12.2016р. на здійснення документальної виїзної перевірки.

Позивач, ознайомившись з метою та підставами проведення позапланової виїзної документальної перевірки (наказом начальника Личаківської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області №718 від 05.12.2016р., направленням на перевірку №947від 05.12.2016 р) відмовився допустити перевіряючих до перевірки, у зв'язку з чим працівниками Личаківської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області було складено акт №100 від 05.12.2016р. про відмову у допуску посадових осіб до проведення позапланової документальної виїзної перевірки .

Позивач стверджує про відсутність законних підстав прийняття наказу від 05.12.2016 № 718, що зумовило звернення ТзОВ "Аква Маріс" до суду з позовом про оскарження цього наказу.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).

Згідно зі статтею 62 Податкового кодексу податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до статті 72 Податкового кодексу для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах.

Статтею 73 Податкового кодексу передбачено, що отримання визначеної у статті 72 інформації, безоплатно надається контролюючим органам періодично або на окремий письмовий запит контролюючого органу у терміни, визначені пунктом 73.2 Податкового кодексу.

Так, відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити:

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 Податкового кодексу;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

За результатами опрацювання Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області аналізу показників ,що містяться у податкових деклараціях з ПДВ, поданих за відповідні періоди та податкової інформації, отриманої й опрацьованої відповідно до ст.ст.72,73,74 ПКУ, що відповідно до п.74.1 ст.74 ПКУ використовується для виконання покладених на контролюючі органи завдань, виявлено факти та необхідність дослідження операцій, їх реальності та повноти відображення в обліку ТзОВ "Аква Маріс", даних по взаєморозрахунках з ТОВ "Елстайл Трейд", ТОВ "Преміум-Клаб",ТОВ "Сейл-Плаза", ТОВ "Форін-Трейд ЛТД", ТОВ "Компанія Вертон" за період з 01.03.2016 р по 31.05.2016 р.

На підставі вищезазначеного, Личаківською ОДПІ сформовано та надіслано на адресу ТзОВ "Аква Маріс" запит про надання інформації та її документального підтвердження від 17.08.2016 № 8912/10/13-06-14-08.

Відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Як встановлено судом, запит про надання інформації від 17.08.2016 отримано позивачем 08.09.2016 року.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається постановою Кабінету Міністрів України № 1245 від 27.12.2010 року "Про затвердження порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" (далі - Порядок).

Так, згідно частиною 5 пункту 12 Порядку, письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин.

Платник податків, отримавши такий запит, зобов'язаний надати запитувану органом доходів і зборів інформацію та документи у визначений законом строк.

Матеріалами справи підтверджено, що ТзОВ "Аква Маріс" відповідь на запит про надання інформації від 17.08.2016 року № 8912/10/13-06-14-08 надано 06.10.2016 року листом, який містить пояснення по взаємовідносинах із ТОВ "Елстайл Трейд", ТОВ "Преміум-Клаб",ТОВ "Сейл-Плаза", ТОВ "Форін-Трейд ЛТД", ТОВ "Компанія Вертон" за період з 01.03.2016 р по 31.05.2016 р, а також документи на підтвердження таких взаємовідносин. Щодо повторного запиту від 09.11.2016 року №12333/8/13-06-14-01, позивачем надана інформація листом від 16.11.2016 року.

Підстави проведення позапланових перевірок регламентовано статтею 78 Податкового кодексу.

Пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу визначено обставини, за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка.

Такими обставинами, зокрема, є:

отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (підпункт 78.1.1);

виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (підпункт 78.1.4).

Згідно з пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Аналіз змісту наведених положень свідчить, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби та можлива за одночасної наявності таких двох умов: виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Наявність другої умови має місце у тому випадку, коли платник податків не надав на письмовий запит органу державної податкової служби пояснень та документів протягом 10 робочих днів. 10 робочих днів обраховуються з дня, коли платник податків фактично отримав запит.

Такий висновок міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 03.07.2014 року по справі № К/800/11452/14.

Наказ від 05.12.2016 № 718 "Про проведення позапланової перевірки ТзОВ "Аква Маріс" прийнято на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

З мотивів, викладених вище, судом встановлено, що ТзОВ "Аква Маріс" своєчасно надано відповідь на запит контролюючого органу.

Щодо тверджень відповідача про неповноту надання позивачем запитуваних документів як на підставу прийняття оскаржуваного наказу, то серед обставин, за наявності яких здійснюється документальна позапланова перевірка, не має такої обставини ні у підпункті 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу, ні у будь-якому іншому підпункті пункту 78.1 цієї статті.

Викладене в сукупності свідчить про відсутність у органу доходів і зборів правових підстав для прийняття наказу про документальну позапланову перевірку ТзОВ "Аква Маріс".

Відповідно до вимог частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано, а судом не здобуто належних доказів правомірності прийняття наказу від 05.12.2016 року № 718 "Про проведення позапланової перевірки ТзОВ "Аква Маріс"".

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржуваний наказ Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 30 серпня 2016 року №435 "Про проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Аква Маріс", суд дійшов переконання, що такий прийнято відповідачем без урахування вимог Податкового кодексу України та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому його слід визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до частини третьої статті 94 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1 378 грн, сплаченого за квитанцією № ПН510 від 26 грудня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області № 718 від 05.12.2016 року про проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Маріс".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Маріс" (79032, м. Львів, вул. Пасічна,95, ЄДРПОУ 39810094) судовий збір в сумі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп).

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Гулкевич І.З.