Постанова № 65962161, 11.04.2017, Василівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
311/990/17
Номер документу
65962161
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

311/990/17

3/311/274/2017 Провадження № 3/311/274/2017

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.04.2017 м. Василівка

11 квітня 2017 року Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії АА №858872 від 04 квітня 2017 року), який надійшов з Василівського ВП ГУ НП України в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працюючого, пенсіонера, не одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,

за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В С Т А Н О В И В :

11.04.2016 року до Василівського районного суду Запорізької області з Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АА №858872 від 04 квітня 2017 року, складений дільничним інспектором Василівського ВП ГУНП Бабай, та в якому зазначається, що 20 березня 2017 року, близько 21-00 годині, ОСОБА_1, перебуваючи за місцем свого мешкання, знаходячись у стані алкогольного спяніння, ударив обухом сокири ОСОБА_2 та своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що 20 березня 2017 року, близько о 21-00 годині, під час вживання спиртних напоїв з ОСОБА_2В,, він наніс останньому по обличчю ляпаса, ніякою сокирою удари ОСОБА_2 він не наносив.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, вислухавши його пояснення в судовому засіданні, вважаю, що матеріал про адміністративне правопорушення складений за ст.173 КУпАП відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню до Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення, оскільки при складанні дільничним інспектором протоколу про адміністративне правопорушення допущено ряд суттєвих порушень КУпАП.

При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку ст. 278 КУпАП судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення не містить: повних та належних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: у складеному протоколі про адміністративне правопорушення не відображено: повних даних про сімейний стан особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про наявність на її утриманні неповнолітніх та/чи непрацездатних осіб та кого саме, а також достовірних відомостей про те, чи притягувався ОСОБА_1 раніше до адміністративної, кримінальної відповідальності, не долучено повних даних, які характеризують особу ОСОБА_1, наданих за місцем його фактичного проживання, відсутні відомості про наявність (відсутність) тяжких захворювання, перебування ОСОБА_1 на обліку у вузьких спеціалістів медичних закладів (нарколога, психіатра тощо), матеріали також не містять даних про перебування ОСОБА_1 на облік в Пенсійному фонді за місцем свого проживання (перебування), довідки про його щомісячні доходи у вигляд пенсії, тощо та відсутні у матеріалах справи копії пенсійного посвідчення ОСОБА_1, яке підтверджує його статус пенсіонера.

Також, протокол про адміністративне правопорушення не містить зазначення повних анкетних даних особи, яка склала даний протокол, а саме: імені та по-батькові цієї особи.

Крім того, у складеному протоколі, в порушення вимог ст.256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, чітко не викладено обєктивної сторони правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП України, не зазначено субєктивну сторону правопорушення (ставлення до наслідків), яка характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а також мотиви (чи з хуліганських мотивів) та мета вчинення правопорушення, не конкретизовано суть вчиненого правопорушення, у протоколі не відображено щодо наявності чи відсутності речових доказів по справі, місце їх зберігання, у разі наявності та подальшого вилучення з місця подій.

Також у складеному протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не вказано місце, де відбувалися події та у змісті протоколу чітко не відображено склад інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення «дрібне хуліганство» та в яких саме протиправних діях ОСОБА_1 це виражалося.

Також, у разі заподіяння потерпілому матеріальної (моральної) шкоди, про це також зазначається в протоколі та на підтвердження розміру заподіяної шкоди (матеріальної та/або моральної) до матеріалів складеного протоколу повинні бути додані належні та допустимі докази на підтвердження даних фактів.

Також, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості щодо того, якими саме доказами, передбаченими в ст.251 КУпАП, підтверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також до протоколу про адміністративне правопорушення з незрозумілих причин доданий протокол огляду місця події складений слідчим СВ Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3, відповідно до якого в присутності понятих, спеціаліста-криміналіста. яким безпосередньо розяснювалися положення КПК України, проведені певні слідчі дії по огляду місця події від 20.03.2017 року в рамках кримінального провадження. Також, вказаний протокол огляду місця події не містить додатків до нього у вигляді фото таблиць, оскільки як зазначено у змісті протоколу: під час проведення процесуальної дії використовувався технічний засіб фіксації фотокамера.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом МВС України 19.11.2012 року №1050, встановлено п.3.5. Про наявність письмових заяв про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, що надійшли до чергової частини органу внутрішніх справ, а також повідомлень, які надійшли усно, у яких наявні відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, після реєстрації в журналі ЄО оперативний черговий доповідає начальникові слідчого підрозділу для внесення слідчими відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформує начальника органу внутрішніх справ.

Вказана Інструкція встановлює порядок ведення єдиного обліку органами і підрозділами внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, а також порядок здійснення контролю за його дотриманням.

В порушення вимог ст.256 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення не приєднано доказів щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відповідно до положень ст.214 КПК України, а також відомості про результати досудового розслідування постанови про закриття кримінального провадження. Всі вищезазначені обставини, на думку суду, призвели до неповноти перевірки про вчинене кримінальне правопорушення.

За змістом ч.4 ст.38 КпАП України протокол про адміністративне правопорушення, у разі наявності заяви потерпілого про злочин, може бути складено лише після закриття кримінального провадження, якщо в діях порушника наявні ознаки адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.173 КУпАП України, на відміну від кримінально-караного хуліганського прояву, дрібне хуліганство не має характеру грубого порушення громадського порядку, яке заподіює істотної шкоди суспільним відносинам, правам і законним інтересам громадян. Необхідно також відрізняти дрібне хуліганство від зовні схожих дій, які містять ознаки таких злочинів, як самоуправство, образу, нанесення побоїв, чи інших проступків, що тягнуть за собою адміністративну відповідальність (поява в п'яному вигляді в громадських місцях, порушення правил руху та інше).

Згідно п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року № 10 "Про судову практику у справах про хуліганство", судам належить забезпечити своєчасний і правильний розгляд адміністративних справ про дрібне хуліганство. За відсутності даних, необхідних для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, і неможливості їх доповнити, суд повертає матеріали органу внутрішніх справ для додаткового оформлення.

Таким чином, для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із Законом, суд приходить до висновку про повернення протоколу про адміністративне правопорушення до Василівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для належного оформлення відповідно вимогам чинного законодавства України.

Крім того, надісланий на адресу суду адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 не містить відповідної нумерації аркушів справи, необхідних при її оформленні, також з долучених письмових пояснень ОСОБА_1, які мають нечитаємий текст, взагалі не зазначено: чи прочитані вказані пояснення ОСОБА_1 самостійно чи пояснення були оголошені йому вголос. Вказані обставини є неприпустимим при складанні та оформленні матеріалів справи та направлення їх до суду для розгляду по суті.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що адміністративний протокол складений неналежним чином, а тому підлягає повторному поверненню органу, що його склав.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 187, 256, 278, 283, 284 КпАП України, суддя -

П О С Т А Н О В И В :

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Василівського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області - для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя

Василівського районного суду

Запорізької області ОСОБА_4