Постанова № 65961773, 13.04.2017, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
13.04.2017
Номер справи
303/997/17
Номер документу
65961773
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 3/303/508/17

303/997/17

П О С Т А Н О В А

Іменем України

13 квітня 2017 року м. Мукачево

Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Морозова Н. Л., за участю: особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1, потерпілого ОСОБА_2, представника потерпілого адвоката ОСОБА_3

розглянувши матеріали, які надійшли з Мукачівського районного відділення Мукачівського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, 03.06.1963 р. н., громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, начальника філії «Мукачівська ДЕД» ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ « Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»,

- за ч.4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

в с т а н о в и в:

21 лютого 2017 року до Мукачівського міськрайонного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АП2 № 528407, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, 03.06.1963 р. н., громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, начальника філії «Мукачівська ДЕД» ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ «Автомобільні дороги України», за ч.4 ст.140 КУпАП, складений 09 лютого 2017 року інспектором дорожнього нагляду СП Мукачівського РВП капітаном поліції ОСОБА_4 з доданими до нього матеріалами.

В протоколі зазначено, що «ОСОБА_1 будучи посадовою особою, відповідальною за експлуатацію та утримання ділянки автомобільної дороги «Мукачево-Рогатин» км 2+000м км35+000 м, не позначив дорожніми знаками відповідно до діючих нормативів на ділянці авто/дороги«Мукачево-Рогатин» км 3+7000м, на якій були наявні пошкодження дорожнього покриття(ями, вибоїни), що спричинило 06.02.2017 року пошкодження транспортного засобу марки «Фольксваген» д.н.з. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_2, чим порушив вимоги п.1.5 ПДР України, відповідальність за що передбачена ч.4 ст.140 КУпАП».

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину за ч.4 ст.140 КУпАП не визнав та пояснив, що він не є субєктом даного адміністративного правопорушення, оскільки, відповідно до ст ст. 7,10 ЗУ «Про автомобільні дороги України» державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державне агентство автомобільних доріг України, через керівника центрального органу у галузі транспорту, який має свої уповноважені органи на місцях. Таким органом управління у Закарпатській області є Служба автомобільних доріг у Закарпатській області. Відповідно до Закону України «Про автомобільні дороги» субєктами адміністративного правопорушення за ст. 128-1, 140 КУпАП в частині незабезпечення приведення у відповідність до діючих норм і стандартів доріг загального користування є посадові особи балансоутримувача автомобільних доріг, розпорядників бюджетних коштів у сфері закупівлі підрядних робіт на здійснення поточного ремонту та експлуатаційного утримання. При цьому відповідальність вони несуть лише за наявності необхідного фінансування. Посадові особи підрядника в таких випадках узагалі не є субєктами адміністративного правопорушення, оскільки несуть відповідальність виключно за невиконання або неналежне виконання робіт у межах виділених замовником коштів. Вважає, що він, як начальник філії «Мукачівська ДЕД», згідно Положення про філію та посадової інструкції не може нести відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП, тому провадження просить закрити за відсутності субєкту адміністративного правопорушення.

Потерпілий ОСОБА_2 та його представник адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечили проти позиції ОСОБА_1 щодо того, що останній не є субєктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП посилаючись на те, що відповідно до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, власники доріг або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобовязані, постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх обєктів та негайно усувати виявлені пошкодження, а за неможливості це зробити невідкладно позначити їх дорожніми знаками. Оскільки, філія «Мукачівська ДЕД» - є дорожньо - експлуатаційною організацією ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», то керівник філії «Мукачівська ДЕД», як посадова особа є субєктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП та повинен нести адміністративну відповідальність за «непозначення дорожніми знаками пошкоджені ділянки автомобільної дороги, яку обслуговує філія «Мукачівська ДЕД».

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, перевіривши протокол та додані до нього матеріали, прихожу до наступного висновку:

Адміністративна відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП настає за порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.02.2009 року № 77 затверджено Інструкцію з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Пунктом 4.5. розділу IV відповідної Інструкції передбачено, що при складанні протоколу про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 139, 140 КУпАП, до нього необхідно долучати акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі (додаток 6) з відповідними замірами та схемою про: - умови та стан шляху, які загрожують безпеці дорожнього руху; {Абзац перший пункту 4.5. розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 422 від 14.05.2012};

Згідно з ст. 10 Закону України «Про автомобільні дороги», якою передбачено, що: «Державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях».

Ст. 13 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що: «Орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за:

1) стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування;

3) відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом;

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить:

- забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху;

- забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов;

- своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами;

- організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;

- компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів;

Отже, Укравтодор є тим державним органом, який уповноважений власником (державою) на здійснення всіх заходів для забезпечення нормального стану доріг.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

Згідно з п.2. Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998 року № 198, які є обовязковими для власників доріг або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх обєктів і користувачів: «Ремонт і утримання дорожніх обєктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору…».

Згідно з п.5. цих Єдиних правил: «Власники дорожніх обєктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації, користувачі дорожніх обєктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобовязані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх обєктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх обєктів, забрудненню навколишнього середовища».

П.11. цих Єдиних правил передбачено, що: «Власники дорожніх обєктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобовязані:

- своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху;

- постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх обєктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух;

- контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями;

Відповідно до статті 1 Положення про філію «Мукачівська ДЕД» ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», - філія не є юридичною особою та діє під керівництвом органів управління Підприємства, несе зобовязання та виконує функції передбачені цим Положенням.

Стаття 2 Положення, визначає ціль і предмет діяльності філії: Філія здійснює будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування.

Згідно ст. ст. 3, 5 Положення, керівник філії несе відповідальність за стан фінансово-господарської діяльності філії. До складу філії входять ремонтно-механічні та інші підрозділи (п.3.4 ст. 3), п 5.10 Всю повноту відповідальності за виконання вимог Положення несе начальник Філії або особа уповноважена директором підприємства.

Стаття 6 Положення про філію, зазначає, що управління філією здійснює начальник, відповідно до посадової інструкції, який у межах своєї компетенції організовує оперативно-господарську діяльність Філії відповідно до завдань підприємства та відповідно п.6.3 начальник філії несе відповідальність за результати господарської діяльності філії.

Згідно розділу ІІ Посадової інструкції начальника філії « Мукачівська ДЕД», начальник філії визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності філії. Організовує виробничо-господарську діяльність організації (п.4).

З матеріалів доданих до протоколу вбачається, що 06.02.2017 року на ділянці а/д «Мукачево-Рогатин-Львів» 2 км, близько 21:20 год. мала місце ДПТ за участю автомобіля НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2, що стверджується схемою ДТП, складеною інспектором поліції ОСОБА_5 у присутності свідків. На даній схемі позначені вибоїни, ями та напрямок руху транспортного засобу.

Поясненнями водія ОСОБА_2 стверджується, що 06.02.2017 року виїжджаючи з м. Мукачево, навпроти АЗС «Авіас» автомобіль під його керуванням потрапив у ряд глибоких ям, внаслідок чого, пошкодив два правих та заднє колесо, диски та покришки. Після чого, на місце ДПТ викликав поліцію. Прибувши на місце події, поліцейські повідомили чергового працівника ДЕД, який не зявився на місце події, після чого зафіксували факт ДТП та склали схему.

У матеріалах справи наявний ОСОБА_4 обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 07.02.2017 року, складений о16:35 на а/д «Мукачево-Рогатин» км 3+700 м, інспектором з дорожнього нагляду Мукачівського РВП ОСОБА_6 у присутності провідного інженера ВТК служби автодоріг в Закарпатській області ОСОБА_7, головного інженера філії Мукачівська ДЕД» ДП «Закарпатський облавтодор» згідно якого, експлуатаційний стан обстежуваної ділянки дороги не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху», покриття проїзної частини має ями та вибоїни на правій смузі руху. Наявність та стан дорожніх знаків: праворуч 5.321.1 «кінець додаткової смуги руху», 1.12. «Вибоїна в задовільному стані» на одному стояку, дорожня розмітка 1.1 «Вузька суцільна лінія», поділяє транспортні потоки. За результатами обстеження ділянку визнано: придатною для проїзду транспортних засобів при умові врахування вимог дорожніх знаків 1.12. Підписи осіб, які здійснили обстеження.

З фото таблиці, доданої до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачаються три глибоку вибоїни на правій проїзній частині дорожнього полотна.

У письмових поясненнях від 08.02.2017 року начальника філії «Мукачівська ДЕД» ОСОБА_1 зазначено, що «…. За несприятливих погодних умов, провести ремонт дорожнього покриття неможливо, Дорожній знак «Вибоїна» на ділянці автодороги «Мукачево-Рогатин» км 3+700м 06.02.2017 року виставлений не був, оскільки вибоїна на даній ділянці дороги утворилася у період вихідних днів, а саме: з 04.02.2017 року по 05.02.2017 року. Станом на 07.02.2017 року дорожній знак «Вибоїна» на вказаній ділянці автодороги працівниками філії «Мукачівська ДЕД» встановлено.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. (ст.251 КУпАП).

Відповідно до ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

У судовому засіданні встановлено достатньо належних та допустимих доказів на підтвердження вини особи, відносно якої складено адміністративний протокол за ч.4 ст. 140 КупАП.

Керуючись: ст. 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1, 03.06.1963 р. н., громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, начальника філії «Мукачівська ДЕД» ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ « Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 850,00 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1, 03.06.1963 р. н., громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 штраф у розмірі 850,00 гривень на рахунок 31111106700003, одержувач коштів Мукачівське УК м. Мукачево 21081100, Код ЄДРПОУ 37958089, Код банку отримувача (МФО) 812016.

На підставі ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів, у порядку примусового виконання цієї постанови органу держаної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу 1700,00 (тисяча сімсот) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1, 03.06.1963 р. н., громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення, яка згідно Закону України Про судовий збір становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (320,00 грн.) на рахунок 31215206700003, отримувач коштів: Державний бюджет м. Мукачево, Код отримувача 37958089, Код класифікації доходів бюджету 22030001, Банк отримувача: ГУДКСУ у Закарпатській обл., Код банку отримувача 812016, ЄДРПОУ 37358617, п.5.

Постанову судді може бути оскаржено або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя Мукачівського міськрайонного суду Морозова Н. Л.