Постанова № 65954982, 05.04.2017, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
742/475/17
Номер документу
65954982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/742/23/17

Єдиний унікальний № 742/475/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 рокуПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі

Головуючого - судді Бездідька В.М.,

при секретарі Карпенко В.О. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилуках адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України про оскарження дій Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов»язання провести перерахунок пенсії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до Прилуцького міськрайонного суду з позовом до Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України про оскарження дій Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов»язання провести перерахунок пенсії.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона з 20 жовтня 2005 року перебуває на обліку в Прилуцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» розрахунок якої проведено на умовах встановлених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-12 в розмірі 87% від заробітної плати з урахуванням стажу роботи на посадах в органах місцевого самоврядування 17 років 05 місяців. На момент призначення пенсії позивач працювала на посаді завідуючої відділом у справах неповнолітніх Прилуцької міської ради.

Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Прилуцької міської ради № 04-28/4 від 27 січня 2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено пенсію заробітна плата за посадою начальника відділу Прилуцької міської ради з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад 1723 грн., надбавка за ранг (11 ранг) 70 грн., надбавка за вислугу років (25%) 448,25 грн., надбавка за високі досягнення у праці 1120,63 грн., премія (50%) 861,50 грн., премія (1/2 від середнього розміру цієї премії)-71,79 грн., тому позивачка 31 січня 2017 року звернулась до Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України з заявою провести їй перерахунок пенсії відповідно до довідки виконавчого комітету Прилуцької міської ради від 27 січня 2017 р. за № 04-28/04.

Однак їй було відмовлено з причини того, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на теперішній час відповідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає.

Позивачка просить суд визнати незаконними дії Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію призначену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-1, згідно довідки про заробітну плату № 04-28/4 від 27.01.2017 року з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 року в розмірі 87% від заробітної плати зазначеної в довідці.

Позивачка в судовому засіданні підтримала заявлені вимоги та просила суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, одна надіслав письмове заперечення проти позову в якому просив суд відмовити в задоволенні позивних вимог посилаючись на мотиви зазначені в письмових заперечення, а також просив суд справу розглядати в його відсутності.

Суд, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, вважає їх достатніми для задоволення позовних вимог, з слідуючих підстав.

Відповідно доч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Відповідно до ст. 71 КАСУкраїни, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачка перебуває на обліку в Прилуцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 20 жовтня 2005 року.

31 січня 2017 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із збереженням відсотків встановлених відповідно до стажу державної служби при первинному призначенні пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів. До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію видану виконавчим комітетом Прилуцької міської ради.

02 лютого 2017 року Прилуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України листом № 15/10/Ю-3 відмовило позивачу в перерахунку пенсії.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, наякі нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотківзаробітноїплатипрацюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», в редакції чинній на момент останнього перерахунку моєї пенсії, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено заробітну плату працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року.

Крім того, з 01.05.2016 набув чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-12. Перерахунки пенсій у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям Законом № 889-VIII не передбачені.

Проте, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII не скасовано норми пенсійного забезпечення державних службовців, що вийшли на пенсію до введення в дію цього Закону.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим на посаді Начальника відділу Прилуцької міської ради з якої призначено пенсію позивачці, які зазначені у довідці № 04-28/4 від 27 січня 2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є протиправними.

Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Заперечення відповідача про те, що в даному випадку підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року не заслуговує на увагу, оскільки в даному випадку підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року на підставі якого позивач звільнилася з роботи, та отримала право на пенсію за віком, що в повній мірі відповідає положенням ст. 58 Конституції України«Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

Виходячи з вище викладеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії призначеної відповідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №и 3723-12, згідно довідки про заробітну плату № 04-28/4 від 27.01.2017 року з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 року в розмірі 87% від заробітної плати зазначеній в довідці.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 71, 128, 159-163, 183-2,186 КАС України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України,ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України про оскарження дій Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов»язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Зобовязати Прилуцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №и 3723-12, згідно довідки про заробітну плату № 04-28/4 від 27.01.2017 року з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 року в розмірі 87% від заробітної плати зазначеній в довідці.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя В.М.Бездідько