Справа № 638/19897/16-ц
Провадження № 2/638/162/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого,судді: Руднєвої О.О.
при секретарі: Гребінник А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
В С Т А Н О В И В:
09.12.2016 року позивач в особі ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути на його користь з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1234 грн. 76 коп. та судовий збір в розмірі 1378 грн.
Уповноважений представник позивача ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_3, в судове засідання не з'явилася, подала письмову заяву, в якій підтримує позовні вимоги позивача, просить справу розглядати у її відсутність. В разі неявки відповідача не заперечувала проти ухвалення рішення при заочному розгляді.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, про день та час слухання справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суду не повідомила
За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, що відповідає положенням ч.4 ст. 169, ст. ст. 224-226 ЦПК України.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 Положення про Харківський міський центр зайнятості, затвердженого директором Харківського обласного центру зайнятості від 09.02.20011р., Харківський міський центр зайнятості є органом державної служби зайнятості.
Підставою звернення Харківського міського центру зайнятості - субєкта владних повноважень з цим позовом до місцевого суду загальної юрисдикції є позиція, викладена впостанові Верховного суду України від 22.09.2015 року у справі № 811/3781/14, згідно з якої справи щодо вимог про відшкодування шкоди, завданої субєктом владних повноважень підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства,в інших випадках в порядку цивільного. Тобто Верховний суд дійшов висновку, що зазначений спірє не публічно-правовим, а приватно - правовим та має розглядатися у порядку цивільного судочинства.
Згідно ч.1 ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи,відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
29.10.2003 рокуОСОБА_2звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Дзержинського районного центру зайнятості м. Харкова, правонаступником якого є Харківський міський центр зайнятості, де була зареєстрована як така що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 200100503102900003.
Згідно поданої заяви, наказом директора від 05.11.2003 року № НТ031105 ОСОБА_2 наданий статус безробітного з 05.11.2003 року та відповідно до п.п.1,3,4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» призначена виплата допомоги по безробіттю з 05.11.2003 по 29.10.2004 роки, у розмірі встановленому законодавством.
Під час реєстрації в службі зайнятості та подальших відвідувань Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_2 було розяснено чинне законодавство України про зайнятість, надані консультації з питань працевлаштування та порядку реєстрації в службі зайнятості.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60/62 від 13.02.2009 ,Постанова правління Пенсійного ОСОБА_1 України 13.02.2009 № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення. Перевірка проводиться районними, міськрайонними та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції ОСОБА_1 загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника у разі, коли : під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації. Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
У звязку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом» структурними підрозділами Харківського міського центру зайнятості опрацьовано інформацію, яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно фізичних осіб-підприємців, які припинили підприємницьку діяльність згідно цього Закону, які свідчать, що ОСОБА_2 зареєстрована як ФОП з 28.08.2002.
Факт реєстрації ОСОБА_2 як фізичної особи підприємця підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, отриманих через Державне підприємство «Інформаційно ресурсний центр».
Для підтвердження даного факту Харківським міським центром зайнятості відповідно до п.2.1 Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 14.12.2012р. № 1846/5, направлений запит до Державної реєстраційної служби, з метою отримання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, для зясування факту реєстрації ОСОБА_2 як фізичної особи підприємця.
Згідно з п. 5 Порядку, Харківським міським центром зайнятості складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №67-ФОП від 24.05.2016, яким встановлено, що відповідач перебував на обліку в центрі зайнятості з призначенням допомоги по безробіттю. В заявах для надання статусу безробітного відповідач вказує, що не зареєстрована як фізична особа-підприємець. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців датою державної реєстраціїОСОБА_2 як фізичної особи - підприємцяє 28.08.2002 року.Внесення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності ОСОБА_2, що не повязане з її банкрутством відбулося 30.03.2012 року, а державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця за судовим рішенням, що не повязано з її банкрутством 20.08.2015 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» № 804-XIIвід 01.03.1991(який діяв на момент виникнення спірних правовідносин):зайнятість це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:
а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб;
б)громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб,зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство";
в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях;
г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України,Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу;
е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах;
ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
Згідно з ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від № 755-IV вiд 15.05.2003 року(який діяв на момент виникнення спірних правовідносин),фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Згідно ч.7 ст. 47(яка діяла до 07.07.2014 року)Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності, без розгляду зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження цих документів внести до Єдиного державного реєструзапис про рішення щодо припинення нею підприємницької діяльності та передати органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про внесення такого запису.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
В п.9 ст.47(яка діяла до 07.07.2014)передбачено, що для проведеннядержавної реєстраціїприпинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем за її рішенням; свідоцтвопродержавнуреєстраціюфізичноїособи- підприємця; довідку відповідного органу державної податкової службипро зняття фізичної особи - підприємця з обліку як платника податків; довідку відповідного органу Пенсійного фонду Українипро зняття з обліку; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про зняття з обліку.
На підставі вищевикладеного, ОСОБА_2 незаконно отримала допомогу по безробіттю, оскільки на час здійснення виплат відносилась до категорії зайнятого населення.
У звязку з цим,директором Харківського міського центру зайнятості 25.05.2016 року виданий наказ за № 790«Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та вартість наданих соціальних послуг ОСОБА_2» за період з 05.11.2003року по 29.10.2004 року в сумі 1234 грн. 76 коп.
На виконання п.7 Порядку даний наказ разом з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та листом претензією №ХМЦЗ-02-6478-26/15 від 25.05.2016 рокунаправлений ОСОБА_2 з пропозицією повернути кошти протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії у добровільному порядку.
Згідно з ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
До теперішнього часу в результаті умисного невиконання своїх зобовязань та зловживання ними кошти службі зайнятості не повернуті, чим завдана суттєва майновашкода.
З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що під час перебування відповідача в центрі зайнятості, остання відносилась до категорії зайнятого населення, що в свою чергу, виключає право відповідача на звернення до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості з проханням надати статус безробітного та отримувати допомогу по безробіттю.
Таким чином, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю, а отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає стягнення з відповідача на користь позивача в порядку, передбаченому вимогами ст. 88 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 11, 57-60, 88, ч. 4 ст. 169, 212, 215, 218, 224-226 ЦПК України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про зайнятість населення",
СУД В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1234 (одна тисяча двісті тридцять чотири) грн 76 коп
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості судовий збір в розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Рішення може бути оскаржено позивачем в палату по цивільних справах апеляційного суду Харківської області через суд І інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання його копії.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10-ти днів з дня отримання його копії.
Відповідачем заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у разі відмови судом 1 інстанції у задоволенні його заяви про перегляд заочного рішення.
Головуючий: суддя: Руднєва О.О.