Постанова № 65944055, 12.04.2017, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
12.04.2017
Номер справи
639/2223/17
Номер документу
65944055
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № /639/2223/17

Провадження № 3/639/988/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2017 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Чижиченко Д.В. розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов з УЗЕ в Харківській області ДЗЕ Національної поліції України до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючого директором Державного навчального закладу «Харківський професійний монтажно-будівельний ліцей», проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4,

у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-9 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 працюючи на посаді директора Державного навчального закладу «Харківський професійний монтажно-будівельний ліцей», вчинив адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, яке передбачене ч. 1 ст. 172-9 КУпАП, а саме: згідно з наказом № 26-К від 02.04.2002 року ОСОБА_1 було призначено на посаду директора професійно-технічного училища №1 м. Харкова (правонаступником якого є ДНЗ «ХПМБЛ».

13.06.2013 року між Міністерством освіти і науки України та ОСОБА_1 було укладено контракт щодо призначення на посаду директора ДНЗ «ХПМБЛ» . Строк дії контракту до 01.07.2017 року.

Відповідно до п.2.4. Контракту Керівник зобовязаний забезпечити:

п.2.4.13. Дотримання норм законодавства України.

п.2.4.26. Вжиття заходів щодо запобігання проявам корупції та хабарництва у Навчальному закладі.

п.1.5. Керівник підзвітний та підконтрольний Міністерству, Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, несе відповідальність в межах та у спосіб, передбачених законодавством України та цим Контрактом.

Згідно з ч. І ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», субєкти декларування зобовязані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.

Особа, яка претендує на зайняття посади, зазначеної в пункті 1 та підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, до призначення або обрання на відповідну посаду подає в установленому законом порядку декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.

Згідно пункту 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а посадові особи юридичних осіб публічного права відповідно до п.2 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції» для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), субєкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України № 3206-УІ від 07.04.2011 «Про засади запобігання і протидії корупції». Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в порядку, встановленому Законом № 3206-УІ. Рішення про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Ст.8 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобовязаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Підпунктом «а» п.2 ч. І ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» встановлено, що посадові особи юридичних осіб публічного права, які не

зазначені в пункті 1 ч. І цієї статті, є субєктами відповідальності за корупційні правопорушення.

Так, відповідно до абзацу третього ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування.

Під час проведеної перевірки дотримання працівниками ДНЗ «Харківського професійного монтажно-будівельного ліцею» норм антикорупційного законодавства України встановлено, що деякі субєкти декларування не подали декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2015 рік, а саме: ОСОБА_2(начальник штабу цивільної оборони) не подав до 01.04.2016 щорічну декларацію за 2015 рік та ОСОБА_3(заступник директора з виховної роботи) не подала декларацію при призначенні на посаду 31.08.2016.

Згідно з розясненнями Міністерства юстиції та постановою Пленуму Верховного суду України №5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво», характерними ознаками посадової особи юридичних осіб публічного права є те, що вони:

- одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету;

- займають в юридичних особах публічного права посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно - господарських обовязків, або виконують такі обовязки за спеціальним повноваженням.

Згідно з контрактом між МОН України та ОСОБА_1 на останнього покладено наступні права та обовязки:

- самостійно, в межах повноважень, встановлених законодавством У країни, Статутом Навчального закладу та Контрактом, вирішує питання щодо управління НЗ за винятком завдань, віднесених до компетенції Міністерства та/або Департаменту .

- керівник здійснює поточне(оперативне) керівництво НЗ, організовує його соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань НЗ, передбачених Статутом та цим Контрактом.

- вжиття заходів щодо запобігання проявам корупції та хабарництва у Навчальному закладі.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, визначеним у підпункті "а" п. 2 ч. 1 ст. З Закону України "Про запобігання корупції"(раніше підпунктом «а» п.2 ч. І ст.4 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції»).

Перевіркою встановлено, що 26.08.2015 наказом № 113 директора ДНЗ ХПМБЛ» ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України віл 04.09.2013 №706 «Питання здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції» і наказу Міністерства освіти і науки України від 14.10.2013 року №1432 «Про утворення(визначення) підрозділу(особи) з питань запобігання та виявлення корупції» було призначено відповідальним щодо здійснення заходів з питань запобігання та виявлення корупції юрисконсульта ОСОБА_4 та зобовязано виконувати на належному рівні завдання згідно до постанови КМУ від 04.09.2013 № 706. В подальшому 06.11.2015 юрисконсульт ОСОБА_4 звільнилася та іншу уповноважену особу з питань запобігання корупції у ДНЗ «ХПМБЛ» не було призначено.

Опитаний директор ОСОБА_1 пояснив, що на виконання постанови КМУ № 706 від 04.09.2013 ним було видано наказ № 113 від 26.08.2015, яким було закріплено юрисконсульта ОСОБА_4 відповідальною особою щодо здійснення заходів з питань запобігання та виявлення корупції у ДНЗ «ХПМБЛ». З моменту її звільнення іншу уповноважену особу з питань запобігання корупції у ДНЗ «ХПМБЛ» він не призначав. Після проведення перевірки Управлінням захисту економіки ДЗЕ Національної поліції України та виявлення фактів порушення вимог фінансового контролю ним було видано наказ № 23/1-к від 16.03.2017 про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності та працівникам, які не подали декларації оголошено догану кожному. Також директор ДНЗ «ХПМБЛ» ОСОБА_1 в подальшому зобовязався не порушувати норми діючого антикорупційного законодавства України.

В своїх письмових поясненнях притягнуті до дисциплінарної відповідальності працівники ОСОБА_3 та ОСОБА_2, які порушили вимоги фінансового контролю, пояснили, що їм ніхто не розяснював норми антикорупційного законодавства України та їм не відомо хто є відповідальною особою з питань запобігання корупції у ДНЗ «ХПМБЛ».

Відповідно до ч. 6 і 7 ст.5 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»( в редакції діючій до 26.04.2015), ч.7 ст.53 Закону України «Про запобігання корупції» субєктами, які беруть участь у запобіганні, виявленні, а в установлених законом випадках-у здійсненні заходів щодо припинення корупційних правопорушень, відновленні порушених прав чи інтересів фізичних та юридичних осіб, інтересів держави, є підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості та форми власності, їх посадові та службові особи. Посадові і службові особи юридичних осіб, їх структурних підрозділів у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення працівниками відповідних юридичних осіб, їх структурних підрозділів зобовязані у межах своїх повноважень ужити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноважений - суб'єкт у сфері протидії корупції.

Також відповідно до пунктів 4,5 Типового положення про уповноважений підрозділ(особу) з питань запобігання та виявлення корупції, затвердженого постановою КМУ № 706 від 04.09.2013, основними завданнями уповноваженої особи є підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції; проведення перевірки фактів своєчасності подання декларацій про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру. Уповноважена особа відповідно до покладених на неї завдань розробляє та проводить заходи щодо запобігання корупційним правопорушенням а також здійснює контроль за їх проведенням; у разі виявлення фактів, що можуть свідчити про вчинення корупційних правопорушень посадовими особами органу влади, а також ознак правопорушення за результатами перевірок декларацій про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру, інформує в установленому порядку про такі факти керівника органу влади(апарату), а також правоохоронні органи відповідно до їх компетенції.

Необхідно зазначити, що відповідно до абз. 9 ч. І ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, повязане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. І ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Таким чином, ОСОБА_1, який є директором ДНЗ «Харківський професійний монтажно-будівельний ліцей» - посадовою особою юридичної особи публічного права, а також відповідно до п.2.4.26. Контракту на нього покладено обовязок по запобіганню проявам корупції у вказаному навчальному закладі, в порушення вимог частин 6,7 ст.5 Закону України « Про засади запобігання і протидії корупції» (в діючій до 26.04.2015 редакції), ч.7 ст.53 Закону України «Про запобігання корупції», пунктів 4 і 5 Типового положення про уповноважений підрозділ(особу) з питань запобігання та виявлення корупції, затвердженого постановою КМУ №706 Від 04.09.2013, тобто допустив вчинення корупційних правопорушень 2 посадовими особами навчального закладу (неподання декларацій про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2015 рік) у період з 01.04.2016 по 16.03.2017 не вжив у межах своїх повноважень заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово не повідомив про його вчинення спеціально уповноважений субєкт у сфері протидії корупції.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнав повністю за обставинами, викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення.

Окрім пояснень ОСОБА_1, даних під час судового розгляду, обставини, вчиненого ним адміністративного правопорушення підтверджуються наступними доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 81 від 06.04.2017 року;

- контрактом Державного навчального закладу «Харківський професійний монтажно-будівельний ліцей»;

- наказами від 02 квітня 2002 року № 26-к, від 26 серпня 2015 року № 113; від 31 серпня 2016 року № 102-к, від 16 березня 2017 року;

- посадовою інструкцією заступника директора з виховної роботи;

- поясненнями ОСОБА_2 від 16.03.2017 року;

- поясненнями ОСОБА_3 від 16.03.2017 року;

- планом заходів адміністрації Державного навчального закладу «Харківський професійний монтажно-будівельний ліцей» по виконанню норм постанови КМ України від 04.09.2013 року №706 «Питання запобігання та виявлення корупції» за дорученням заступника Міністра освіти і науки України ОСОБА_5 від 13.08.2015 року.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст. 172-9 КУпАП, а саме: невжиття передбачених законом заходів посадовою чи службовою особою органу державної влади, посадовою особою місцевого самоврядування, юридичної особи, їх структурних підрозділів у разі виявлення корупційного правопорушення .

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Враховуючи обставини, встановлені під час судового розгляду, характер вчиненого правопорушення, особу винного, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, вважаю за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції, передбаченої ч.1 ст. 172-9 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення останнього та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Окрім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» підлягає стягненню судовий збір у розмірі 320, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 172-9 ч.1, 268, 279, 283, 294 КУпАП, абз. 12 ч.1 ст. 1 Закону України « Про запобігання корупції», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-9 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 125 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 2125 (дві тисячі сто двадцять пять) гривень 00 копійок, р/р 31111106700008, отримувач УДКСУ Жовтневого району, банк отримувача ГУДКУ в Харківській області, код отимувача (МФО) 851011, код ДРПОУ 37999612.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів ГУДКС України у Жовтневому районі м. Харкова Харківської області, код отримувача 37999612, банк отримувача ГУДКСУ у Харківській області, код банку отримувача (МФО) 851011, р/р отримувача 31215206700008, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять ) гривень 00 коп.

Строк предявлення до виконання 3 (три) місяці з дня винесення постанови. Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Харкова в апеляційний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Д.В. Чижиченко