ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"10" квітня 2017 р. Справа № 911/3040/16
Суддя Конюх О.В., розглянувши заяву комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" про відстрочку виконання рішення суду у справі № 911/3040/16
за позовомпублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ,
до відповідачакомунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія", м. Бровари,
про стягнення 338 559,87 грн.
за участю представників сторін:
від позивача (стягувача):ОСОБА_1., уповноважений, довіреність від 21.04.2016 №14-75;
від відповідача (боржника): ОСОБА_2., уповноважена, довіреність від 12.01.2017 №01-63;
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Київської області від 17.10.2016, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.12.2016, позов публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" задоволено частково; стягнуто з комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 180 000,00 грн. пені, 19 916,82 грн. інфляційних втрат, 19 903,05 грн. процентів річних та 5 078,40 грн. судового збору.
Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" звернулось до господарського суду Київської області із заявою від 07.12.2016 №01-3082 про відстрочення виконання рішення, у якій заявник посилаючись на ст. 121 Господарського кодексу України та ст. 7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", просить суд відстрочити боржникові виконання рішення господарського суду Київської області від 17.10.2016, до 01.03.2017.
Ухвалою суду від 13.01.2017 розгляд заяви комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" про відстрочку виконання рішення суду у справі № 911/3040/16 призначено на 23.01.2017.
Ухвалою суду від 19.01.2017 провадження у справі №911/3040/16 (щодо розгляду заяви про відстрочку виконання рішення суду) зупинено до завершення перегляду постанови Київського апеляційного господарського суду від 06.12.2016 у справі №911/3040/16 в касаційному порядку та повернення матеріалів справи до господарського суду Київської області.
Постановою Вищого господарського суду від 21.03.2017 постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.12.2016 у справі № 911/3040/16 залишено без змін, а матеріали справи повернуто до господарського суду Київської області.
Ухвалою суду від 31.03.2017 провадження у справі №911/3040/16 поновлено, розгляд заяви комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" про відстрочку виконання рішення суду у справі № 911/3040/16 призначено на 10.04.2017.
10.04.2017 від публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до господарського суду Київської області надійшли заперечення щодо заяви боржника про надання відстрочки виконання рішення суду у справі №911/3040/16 від 07.04.2017 №14/5-360в.
Свою позицію стягувач обґрунтовує тим, що відповідачем не надано доказів наявності виключних обставин, які є підставою для відстрочення виконання рішення суду згідно ст.121 Господарського процесуального кодексу України, а саме: відсутності грошових коштів, відсутності майна, на яке можливо звернути стягнення, наявності реальної загрози банкрутства. Стягувач вказує, що винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання відстрочки виконання судового рішення повинні бути підтверджені відповідними засобами доказування. Вказує, що в обґрунтування своєї заяви боржник посилається на набрання чинності Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016, згідно з яким на останнього будуть поширюватись положення щодо списання заборгованості, зокрема, за рішенням господарського суду Київської області від 21.10.2016 №911/3040/16. Водночас, прийняття нормативно-правових актів, які встановлюють, змінюють чи припиняють правовідносини між сторонами не є такою виключною обставиною, оскільки їх дія поширюється не тільки на сторін у справі №911/3040/16, а й на цілу низку інших осіб.
10.04.2016 від комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" до господарського суду Київської області надійшло уточнення до заяви про відстрочення виконання рішення від 10.04.2017 №01-794, в яких боржник зазначає, що на виконання вимог Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідвелення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 №93 затверджено порядок ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром. Тобто, механізм виконання закону по суті не встановлено, проте звернення стягувача до примусового виконання вищезазначеного рішення може призвести до зупинення роботи об'єктів питного водопостачання та водовідведення, теплопостачання як об'єктів життєзабезпечення і стратегічного значення м. Бровари Київської області, що прямо заборонено ст. 6 Закону України "Про питну воду та водопостачання" від 10.01.2002.
В судове засідання 10.04.2017 з'явився представник заявника, яких в усних поясненнях заяву про відстрочку виконання рішення підтримав повністю та просив суд задовольнити її. В судове засідання 10.04.2017 також з'явився представник стягувача (позивача), в усних поясненнях заперечив проти задоволення заяви про відстрочку виконання рішення у справі №911/3040/16 також свою позицію виклав в письмових запереченнях на заяву про відстрочку виконання рішення суду від 10.04.2017 №14/5-360в.
Суд дослідивши заяву комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" про відстрочку виконання рішення суду у справі № 911/3040/16 дійшов висновку, що вона задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і відовідведення за спожиті енергоносії" дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і відовідведення за спожиті енергоносії" учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства;
Відповідно ч.1 ст. 3 вказаного Закону для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно вказаного закону, наслідком завершення процедури врегулювання заборгованості є реструктуризація та погашення заборгованості та списання штрафних та фінансових санкцій.
Разом із тим, наведеним Законом №1730-VІІ внесено зміни до Закону України "Про виконавче провадження", які врегульовують ситуацію, що склалася, іншим шляхом, ніж надання судом розстрочки виконання рішення в порядку ст. 121 ГПКУ.
Так, відповідно до п.10 ч.1 ст.34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі: включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем);
Для такого включення до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону№1730-VІІ відповідачу достатньо подати центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства належним чином складені документи, перелік яких наведений в частині 2 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Згідно з ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони виконавчого провадження або за власною ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови.
Відповідно до пунктів 7.1.1, 7.1.2, 7.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" № 9 від 17.10.2012 відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом, розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Водночас, Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази щодо наявності таких обставин в порядку ст. 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Крім того, відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" № 14 від 26.12.2003 р., при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 351 ЦПК України і ст. 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Вирішуючи питання про застосування відстрочки або розстрочки виконання рішення суду, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан тощо. Тобто, господарський суд повинен враховувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але також необхідно враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення та не допускати їх настання.
Відтак, на основі аналізу суб'єктного складу і характеру спірних правовідносин, враховуючи наведені норми Законів України "Про виконавче провадження" та "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", суд встановив, що вищенаведеними нормами передбачено інший механізм правового врегулювання ситуації, що склалася з виконанням рішення суду у справі №911/3040/16, відтак суд дійшов висновку, що вимога про відстрочку виконання рішення з наведених у заяві підстав задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
Керуючись статтями 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ :
Заяву комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Броваритепловодоенергія" про відстрочку виконання рішення суду у справі №911/3040/16 залишити без задоволення.
Суддя О.В. Конюх