Рішення № 65939974, 06.04.2017, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
902/136/17
Номер документу
65939974
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 квітня 2017 р. Справа № 902/136/17

Господарський суд Вінницької області у складі судді Банаська О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ

до: Управління соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації, м. Ямпіль, Ямпільський район, Вінницька область

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ямпільська районна рада, Департамент фінансів Вінницької обласної державної адміністрації та Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області

про стягнення 29 336 грн 48 коп.

За участю секретаря судового засідання Василишеної Н.О.

За участю представників:

позивача: ОСОБА_1, довіреність № 1486 від 20.12.2016 р.,

ОСОБА_2, довіреність № 1487 від 20.12.2016 р.

ОСОБА_3, довіреність № 1488 від12.12.2016 р.

відповідача: ОСОБА_4, довіреність № 01-05/090 від 01.03.2017 р.

третіх осіб:

Департамент фінансів Вінницької обласної державної адміністрації : ОСОБА_5, довіреність № 05-1-44/370 від 03.04.2017 р.

ОСОБА_6, довіреність 05-1-44/371 від 03.04.2017 р.

Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області: ОСОБА_7, довіреність № 12-21/10-129 від 10.01.2017 р.

Ямпільска районна рада: не зявився.

В С Т А Н О В И В :

Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" подано позов до Управління соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації про стягнення 29 336 грн 48 коп. боргу по компенсації витрат на надання послуг зв'язку на пільговій основі.

Ухвалою суду від 03.02.2017 р. порушено провадження у справі № 902/136/17 та призначено її до розгляду на 02.03.2017 р.

27.02.2017 р. на адресу суду від представника відповідача надійшло ряд документів по даній справі та відзив на позовну заяву яким останній просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

28.02.2017 р. на адресу суду надійшов супровідний лист позивача вих. № 08-414 від 28.02.2017 р. з рядом доданих до нього документів по даній справі.

Відповідно до ухвали суду від 02.03.2017 р. відкладено слухання справи до 06.04.2017 р. Цією ж ухвалою продовжено строк вирішення спору у даній справі на 15 днів та залучено до участі в розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ямпільску районну раду, Департамент фінансів Вінницької обласної державної адміністрації та Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області.

31.03.2017 р. від третьої особи - Департаменту фінансів Вінницької обласної державної адміністрації до суду надійшли письмові пояснення по справі вих. № 03-1-26/706-08-07 від 24.03.2017 р.

04.04.2016 р. третьою особою - Головним управлінням Державної казначейської служби України у Вінницькій області подано до суду супровідний лист від 04.04.2017 р. з доданими до нього документами на виконання вимог ухвали суду від 02.03.2017 р.

Цього ж дня, позивачем надано до суду докази надсилання третім особам позовної заяви з усіма додатками.

Крім того, 04.04.2017 р. на адресу суду від третьої особи Ямпільської районної ради надійшли письмові пояснення по справі вих. № 01-08-2 від 03.04.2017 р. Крім того, у вказаному поясненні Ямпільска міська рада просить суд провести розгляд даної справи за її відсутності.

05.04.2017 р. до суду надійшов супровідний лист відповідача вих. № 08-414 від 28.02.2017 р. з рядом доданих до нього документів по даній справі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Ямпільска районна рада в судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час та місце судового засідання остання була повідомлена завчасно та належним чином-ухвалою суду від 02.03.2017 р., яка надсилалася їй рекомендованою кореспонденцією за адресою, що є ідентичною тій яка значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. При цьому в матеріалах справи містяться письмові пояснення останньої вих. № 01-08-2 від 03.04.2017 р., в яких остання просить провести розгляд справи за її відсутності.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги приписи ч.1 ст.69 ГПК України щодо строків вирішення спору та той факт, що неявка в засідання суду третьої особи або її представника, належним чином та відповідно до законодавства повідомленої про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності останньої.

За відсутності відповідного клопотання справа розглядається без фіксації судового процесу технічними засобами.

Розглянувши матеріали господарської справи, заслухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.

Як вбачається зі змісту позовної заяви позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що ним за період з вересня 2015 р. по грудень 2015 р. (включно) надано пільговим категоріям споживачів послуги звязку на пільговій основі, вартість яких підлягає відшкодуванню за рахунок субвенції з бюджету на суму 37 960 грн 79 коп.

При цьому позивач вказує, у відповідності до ст. 601 ЦК України та п. 8 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 між учасниками взаєморозрахунків за електроенергію здійснювалися часткові розрахунки по витратам позивача на надання послуг звязку на пільговій основі, що оформлено спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів державного бюджету.

В рахунок компенсації послуг, за твердженням позивача, на пільговій основі, шляхом проведення зарахування зустрічних вимог зараховано суму 16 559 грн, з яких: 7934 грн 69 коп. - зараховано в рахунок погашення залишку боргу, що утворився станом на 01.09.2015 р. та 8624 грн 31 коп. в рахунок погашення залишку боргу, що утворився за період лютий-грудень 2015 р. Таким чином, несплачена Управлінням праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації сума відшкодування компенсації витрат позивача на надання послуг звязку пільговим категоріям споживачів за період з вересня 2015 р. по грудень 2015 року (включно) становить 29 336 грн 48 коп.

Відтак, з огляду на вказані обставини, позивач просить стягнути з відповідача 29 336 грн 48 коп. боргу по компенсації витрат на надання послуг зв'язку на пільговій основі.

Відповідач у поданому до суд запереченні проти позову вих. № 01-05/076 від 22.02.2017 р. позов не визнає та просить суд відмовити у його задоволенні. посилаючись на такі обставини:

- відповідач здійснював відшкодування пільг окремих категорій громадян з послуг звязку і межах виділених з бюджету коштів не перевищуючи свої повноваження;

- сума, яка була виділена з бюджету для відшкодування пільг була меншою за фактичні видатки за звітний період, тому на період з вересня по грудень 2015 р. виникла заборгованість перед позивачем;

- відповідачем дотримано усіх пунктів Порядку проведення централізованих розрахунків з відшкодування підприємствами-надавачами послуг втрат з нарахування пільг, субсидій і компенсацій у Вінницькій області, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 30.08.2012 р. № 471 (втратило чинність 18.11.2016 р.)\, однак, так як сума коштів на відшкодування зазначених пільг більше не передбачалося і не надходило, виникла заборгованість перед позивачем у сумі 19 750 грн 25 коп.;

- заборгованість за грудень, яку мали погасити у січні 2016 р. відповідач не міг зареєструвати, тому що в ЗУ "Про державний бюджет України на 2016 р." не було передбачено компенсацію пільг на послуги окремих категорій громадян;

- відповідачем було подано до фінансового управління Ямпільскої РДА клопотання про збільшення кошторисних призначень, але кошти не було виділено;

- районним розписом на 2016 р. передбачено кошти в сумі 97 800 грн, але рішенням позачергової сесії Ямпільскої районної ради № 36 від 13.01.2016 р. за КФКВ "Пільги окремим категорія громадян з послуг звязку" кошторисні призначення скасовано;

- Міністерством Фінансів України не передбачено в проекту ЗУ "Про Державний Бюджет України на 2015 р." та ні в самому Законі не затверджено видатки за субвенцією, що призвело, зокрема до відсутності джерела погашення заборгованості за взятими зобовязаннями за субвенцією.

Департамент фінансів Вінницької обласної державної адміністрації у поданих до суду письмових поясненнях вих. № 03-1-26/706-08-07 від 24.03.2017 р. (вх.. № 06-52/3070/17 від 31.03.2017 р.) щодо позову зазначив, що причиною виникнення кредиторської бюджетної заборгованості по Ямпільскому районі за надані пільги з послуг звязку є недофінансування субвенції з державного бюджету та реєстрація бюджетних зобовязань понад планові призначення за наданні пільги з послуг звязку.

А тому, на думку Департаменту фінансів Вінницької обласної державної адміністрації стягувати заборгованість за пільги з послуг звязку за 2015 р. з місцевих бюджетів неможливо, оскільки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети є самостійними і не несуть відповідальність за бюджетні зобовязання держави.

Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області в своїх усних поясненнях по справі щодо позову поклалася на розсуд суду.

Ямпільска районна рада у надісланих на адресу суду письмових поясненнях по справі вих. № 01-08-2 від 03.04.2017 р. зазначила, що відповідно до повноважень наданих ст. 43 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" районна рада 30.01.2015 на позачерговому засіданні затвердила районний бюджет на 2015 р. Згідно додатку 3 до рішення № 355 "Про районний бюджет на 2015 р." видатки по управлінню соціального захисту населення Ямпільської РДА на пільги окремим категорія громадян з послуг звязку становили 97 800 грн. Рішенням позачергової сесії Ямпільскої районної ради № 399 затверджено розпорядженням голови РДА № 313 від 25.08.2015 р. "Про внесення змін до районного бюджету у 2015 р. за субвенцією з державного бюджету по соціальному захисту населення" згідно якого видатки на пільги з послуг звязку окремим категоріям громадян визначено у сумі 13 000,00 грн.

Із наявних у справі та досліджених судом доказів слідує, що 06.01.2015 р. між Управлінням соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації (Головний розпорядник коштів, УСЗН) та субєктом підприємницької діяльності центр обслуговування абонентів № 27 Вінницької філії ПАТ "Укртелеком" ("Ямпільский ЦОА № 27", Підприємство) укладено договір № 01 на відшкодування витрат, проведення обліку та розрахунків за послуги електрозвязку, надані пільговим категоріям громадян Ямпільського району на 2015 р. (Договір), відповідно до п. 1.1 якого предметом договору є відносини сторін щодо відшкодування витрат підприємства за послуги електрозвязку, наданні пільговим категоріям громадян Ямпільского району.

Згідно з умовами Договору Ямпільский ЦОА № 27 здійснює на підставі діючих тарифів нарахування плати, а УСЗН, за рахунок субвенцій з Державного Бюджету, здійснює відшкодування витрат підприємства за послуги електрозвязку надані громадянам, які мають право на відповідну пільгу (п. 1.2. Договору).

Відповідно до п.п. 2.1.1., 2.1.4. УСЗН зобовязується передбачити в кошторисі видатків на 2015 р. кошти на фінансування пільг на відшкодування витрат підприємства за наданні послуги електрозвязку громадянам, які мають право на відповідну пільгу та довести до Ямпільского ЦОА № 27 планові обсяги кошторисних призначень, що передбачаються на відшкодування витрат підприємства, які є предметом договору; проводити розрахунки з Ямпільским ЦОА № 27 у відповідності з поданими розрахунками.

Ямпільский ЦОА № 27 зобовязується забезпечувати дотримання законодавчих та інших нормативно - правових актів, які стосуються надання послуг електрозвязку (п. 2.2.1. Договру).

Згідно із п. 3.2.1. Договру Ямпільский ЦОА № 27 має право вимагати від УСЗН своєчасно і повного відшкодування витрат в межах погоджених сторонами сум.

Відповідно до п.п. 4.1., 4.2. Договору щомісячно, до 5 числа місяця, наступного за звітним, сторонами на підставі даних про фактичну оплату та фактичне надання послуг електрозвязку пільговим категоріям громадян проводиться звірка взаєморозрахунків. За результатами звірки складається акт звірки взаєморозрахунків, який підписується та завіряється печатками сторін. На підставі акта звірки взаєморозрахунків проводяться розрахунки з Ямпільским ЦОА № 27, але не більше суми видатків, передбачених кошторисним призначеннями на 2015 р.

Додатком № 1 до Договору сторони погодили обсяг витрат на оплату телекомунікаційних послуг громадянам в розмірі 97 800,00 грн (а.с.76, т.1).

Позивачем у період з вересня 2015 р. по грудень 2015 р. (включно) надано пільговим категоріям споживачів телекомунікаційні послуги на пільговій основі, вартість яких підлягає відшкодуванню за рахунок субвенції з бюджету на суму 37 960 грн 79 коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи зведеними розрахунками компенсації абонплати за телефон за період з вересня 2015 р. по грудень 2015 р. (включно) (а.с.31-34, т. 1).

16.09.2015 р., 13.11.2015 р. та 15.12.2015 року між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Вінницькій області (сторона 1), Департаментом фінансів Вінницької обласної державної адміністрації (сторона 2), Вінницькою філією Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (сторона 3), Публічним акціонерним товариством "Вінницяобленерго" (сторона 4) та Державним підприємством "Енергоринок" (остання сторона) підписувались спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків (а.с. 39-44, т. 1).

Даними протокольними рішеннями визначено порядок взаєморозрахунку між сторонами.

Враховуючи зарахування зустрічних вимог та сплату відповідачем заборгованості в сумі 9475 грн (а.с. 45, т. 1), позивачем зараховано суму 16 559 грн в рахунок компенсації послуг звязку на пільговій основі, з яких: 7934 грн 69 коп. - зараховано в рахунок погашення залишку боргу, що утворився станом на 01.09.2015 р. та 8624 грн 31 коп. в рахунок погашення залишку боргу, що утворився за період вересень-грудень 2015 р.

Листами вих. № 10 від 05.10.2015 р., №11 від 05.11.2015 р., № 12 від 04.12.2015 р., №01 від 05.01.2015 р. позивачем надіслано відповідачу розрахунки з відповідним пакетом документів (акт звірки по пільговим категоріям населення, звіти щодо послуг наданих пільговим категоріям населення, розрахунок наданих послуг) за лютий-листопад 2015 р. та запропоновано останньому підписати відповідні акти звірки розрахунків (а.с. 35-38, т. 1).

Згідно обопільно підписаного акту звірки розрахунків між ВФ ПАТ "Укртелеком" та Управлінням праці та соціального захисту Ямпільськоїрайонної державної адміністрації, позивачем надано послуги звязку пільговим категоріям населення в 2015 р. та розрахунку боргу, вартість яких підлягає відшкодуванню за рахунок субвенції з бюджету в сумі 29 336 грн 48 коп. та відповідачем відшкодовано позивачу 16 559 грн (а.с. 127-128, т. 1)

Несплата відповідачем компенсації витрат на надання послуг зв'язку на пільговій основі слугувало підставою звернення позивача з даним позовом до суду.

З урахуванням встановлених обставин суд, розглядаючи вказаний спір, враховує наступні приписи законодавства.

Порядок компенсації витрат по пільгам з оплати за послуги звязку визначено у Бюджетному кодексі України, Законах України "Про телекомунікації", Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства", Законі України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2002 р. № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі - Порядок), постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій".

Згідно зі ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів регулюються Бюджетним кодексом України.

Згідно зі ст. 2 Бюджетного кодексу України (БК України) видатки бюджету - кошти, що спрямовуються на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом. До видатків бюджету не належать: погашення боргу; надання кредитів з бюджету; розміщення бюджетних коштів на депозитах; придбання цінних паперів; повернення надміру сплачених до бюджету сум податків і зборів та інших доходів бюджету, проведення їх бюджетного відшкодування.

Головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.

Субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Відповідно до ст.ст. 21, 23 БК України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно зі ст. 30 БК України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 цього Кодексу.

Відповідно до п. 9 ст. 87 БК України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в тому числі на державні програми соціальної допомоги, державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів.

У п.п. "б" п. 4 ч. 1 ст. 89 БК України встановлено, що до видатків, що здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення: республіканські Автономної Республіки Крим та обласні програми і заходи з реалізації державної політики стосовно дітей, молоді, жінок, сім'ї, в тому числі утримання та програми республіканського Автономної Республіки Крим і обласних центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

Згідно із ч. 1 ст. 102 БК України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок та механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. року № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".

Згідно із п. 2-4 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів м. Києва та Севастополя.

Відповідно до п. 5 ч. 3 даного Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. № 20.

Пункт 6 вказаного Порядку визначає, що фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

За змістом п. 8 згаданого Порядку, отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).

Відповідно до п. 12 Порядку суми субвенцій, не використані головним розпорядником коштів за призначенням протягом бюджетного року, перераховуються органами Державної казначейської служби до державного бюджету в останній робочий день бюджетного року.

Судом встановлено, що між сторонами виникли зобовязання за договором на відшкодування витрат, проведення обліку та розрахунків за послуги електрозвязку

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 ст. 903 ЦК України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно приписів статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зазначена норма кореспондується з приписами статті 193 Господарського кодексу України.

У відповідності до ч. 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч.2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно з ч.7 статті 193 Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Приписами статті 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст.ст.6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Законом України "Про державний бюджет України на 2015 рік" за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 3511250 на 2015 рік передбачено обсяг субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, в тому числі на послуги звязку, інших передбачених законодавством пільг у розмірі 1917833,2 тис. грн., з яких обласному бюджету Вінницької області згідно додатку № 7 до вищезазначеного закону передбачено 66241,4 тис. грн.

Рішенням 31 сесії 6 скликання Вінницької обласної ради № 805 від 16.01.2015 року "Про обласний бюджет на 2015 рік" сума субвенції, передбачена Законом України "Про державний бюджет України на 2015 рік" для Вінницького обласного бюджету розподілена між місцевими бюджетами Вінницької області, зокрема місцевому бюджету Ямпільского району із суми субвенції на надання пільг, в тому числі на послуги звязку, на 2015 рік виділено 504,684 тис.грн.

Відповідно до уточненого розподілу показників міжбюджетних трансфертів між обласним бюджетом та іншим бюджетами області на 2015 р. уточнений план асигнувань Ямпільськогот району на надання пільг, в тому числі на послуги звязку (додаток 3 до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 30.11.2015 р. № 729) збільшився на 210,0 тис. грн. та складає 714,684 тис. грн, з яких на послуги зв'язку профінансовано 110 800, грн.

Натомість відповідачем не виконано належним чином взятих на себе зобовязань за Договором.

Як встановлено судом, згідно обопільно підписаного акту звірки розрахунків між позивачем та відповідачем по компенсації витрат на надання пільг на послуги зв'язку населенню, сума боргу за договором складає 29 336 грн 48 коп.

Станом на момент розгляду справи, відповідачем доказів щодо повного проведення розрахунків з позивачем суду не надано.

А відтак, з огляду на вищевказані обставини, заявлений позивачем позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню судом в повному обсязі.

Як визначає ст.32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.ст.33, 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обовязковим. Обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

За таких обставин, суд дійшов висновку задоволення позову в повному обсязі.

Приймаючи рішення у даній справі судом враховується наявність правової позиції Верховного Суду України викладеної у постанові від 22.03.2017 р. у справі № 3-77гс17, яка є відміною позиції, викладеної у постанові Верховного Суду України від 13.09.2016 р. по справі № 2а-17586/12/2670 взятої судом до уваги при розгляді даної справи.

Зокрема, у постанові від 22.03.2017 р. у справі № 3-77гс17 Верховним Судом України зазначено, що відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобовязання, тоді як у постанові від 13.09.2016 р. по справі № 2а-17586/12/2670 Верховним Судом України зазначено, що загальний обсяг виплат з місцевих бюджетів на державну програму соціального захисту, яка передбачає компенсаційні виплати не може перевищувати розміру затверджених субвенцій.

При прийнятті рішення у даній справі судом враховано висновки Верховного Суду України викладені у постанові від 22.03.2017 р. у справі № 3-77гс17, оскільки фактичні обставини у вказаних вище справах, які переглядалися Верховним Судом України різняться між собою, зокрема підставами позову. Так підставою позову у справі є договір щодо перевезення та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян в приміському автотранспорті, тоді як позов у справі № 2а-17586/12/2670 заявлено на підставі законодавчих норм, якими встановлено компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

А відтак, враховуючи наявність між сторонами укладеного договору щодо сплати компенсаційних виплат по пільгам з оплати за послуги звязку окремих категорій споживачів, при вирішенні дано спору враховано саме висновки Верховного Суду України від 22.03.2017 р. у справі № 3-77гс17.

Заперечення відповідача судом не беруться до уваги, з огляду на наступне.

Майново-господарські зобовязання між субєктами господарювання виникають на підставі договорів (стаття 179 ЦК), сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору (стаття 627 ЦК).

Згідно з вимогами частини першої статті 48 Бюджетного кодексу України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Згідно з частиною першою статті 96 ЦК юридична особа самостійно відповідає за своїми зобовязаннями, а статтями 525, 526 ЦК і статтею 193 ГК встановлено, що одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом частини першої статті 530 ЦК якщо в зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобовязання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до статті 617 ЦК особа, яка порушила зобовязання, звільняється від відповідальності за порушення зобовязання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обовязків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобовязання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

А відатк сама по собі відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобовязання, яке виникло на підставі укладеного між сторонами договору (постанова Верховного Суду України від 22.03.2017 р. у справі № 3-77гс17).

Витрати на судовий збір підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст.49 ГПК України.

06.04.2017 р. в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Керуючись ст.ст. 4-3, 4-5, 22, 32, 33, 34, 36, 42, 43, 44, 48, 49, 82, 84, 85, 87, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації, вул.Жовтнева, 88, м. Ямпіль, Ямпільський район, Вінницька область, 24500 (ідентифікаційний код - 03191733) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", бульвар Тараса Шевченка, 18, м. Київ, 01601 (ідентифікаційний код - 21560766) - 29 336 грн 48 коп. - боргу, 1 600 грн 00 коп. - відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ в день набрання рішенням законної сили.

4. Копію рішення надіслати третій особі - Ямпільській районній раді - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Повне рішення складено 11 квітня 2017 р.

Суддя Банасько О.О.

віддрук. 2 прим.:

1 - до справи

2 - Ямпільській районній раді - вул.Свободи, буд. 132,м. Ямпіль, Вінницька область.