УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2017 року Справа № 876/4378/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.03.2017р. у справі № 346/6411/16-а,2-а/346/24/17 за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання незаконною відмови про проведення перерахунку пенсії,
В C Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 07.12.2016 звернувся в суд з адміністративним позовом до Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просив визнати дії відповідача незаконними та зобовязати Коломийське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.10.2016 № 1669, довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 20.10.2016 № 1437, посвідчення учасника бойових дій серії АБ № 452469, виданого 07.07.2016 Управлінням персоналу штабу військової частини А1314.
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 березня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною відмову Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про нараховану заробітну плату для обчислення пенсії від 25.10.2016 №166; зобовязано відповідача провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.10.2016 № 1669, довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 20.10.2016 № 1437, посвідчення учасника бойових дій серії АБ № 452469, виданого 07.07.2016 Управлінням персоналу штабу військової частини А1314.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Коломийське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1, відсутня інформація про нараховану військовою частиною заробітну плату позивачу, що б підтверджувало дані про розмір отриманої зарплати в довідці від 25.10.2016 № 1669. Крім цього, апелянт вказує на те, що згідно із ч.4 ст.42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, а, оскільки, позивачу пенсія призначена в березні 2016 року, то проведення перерахунку пенсії за умови наявності даних про заробітну плату в системі персоніфікованого обліку з березня 2016 можливе лише з врахуванням вимог вищенаведеної ст.42 Закону.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає за можливе розглянути справу відповідно до ст.ст. 41, 196 КАС України за відсутності осіб, які беруть участь у справі, та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного пристрою.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що довідкою, виданою ОСОБА_1 військовою частиною про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 1437 від 20.10.2016 підтверджується те, що позивач дійсно в період з 08.04.2015 по 10.10.2015, з 03.11.2015 по 07.12.2015, з 01.02.2016 по 22,02.2016. з 28.03.2016 по 25.05.2016, з 03.06.2016 по 12.10.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (а.с.13).
За участь в антитерористичній операції в районах Донецької та Луганської областей ОСОБА_1 було надано статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АБ №452469, яке видане 07.07.2016 Управлінням персоналу штабу військової частини А1314 (а.с.16).
25.10.2016 позивачу було видано військовою частиною - польовою поштою В3675 (код 07880837) довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за №1669, в якій зазначено про проходження ним служби у вказаній вище військовій частині та про розмір заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії за період з 01.05.2015р. по 30.09.2016р. та становить 108297,35 грн. (а.с.12).
Підставою видачі довідки, як зазначено в самій довідці, є розрахункові відомості за 2015-2016 роки.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції і перебував безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та має статус учасника бойових дій, а відповідачем належним чином не перевірено факт перерахування військовою частиною страхових внесків, а отже вважає позов обґрунтованим.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобовязаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове пенсійне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника-бойових дій є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.
З матеріалів справи видно, що Військовою частиною ОСОБА_1 видано довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 1437 від 20.10.2016 (а.с.13).
Також встановлено, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно з посвідчення серії АБ №452469, яке видане 07.07.2016 Управлінням персоналу штабу військової частини А1314 (а.с.16).
Відповідно до ст. 8 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, виходячи з наведеного час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до його страхового стажу.
Відповідно до ст. 24 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування страховий стаж це період, упродовж якого особа підлягає загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.
Проте, в ст.7 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальонообовязкове державне соціальне страхування передбачено про затвердження Кабінетом Міністрів України переліку видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок.
А також статтею 165 Податкового кодексу України визначений перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального оподатковували доходу, зокрема суми грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), що надаються фізичним особам або членам їхніх сімей (діти, дружина, батьки) військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку мобілізацією, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та/або компенсаційні виплати бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Таким чином, у даному випадку страхові внески (єдиний внесок) не нараховувалися та не сплачувались у звязку із звільненням від сплати такого податку.
Колегія суддів вважає, що твердження Пенсійного фонду про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу щодо врахування заробітної плати за період з травня 2015 року по лютий 2016 не заслуговують на увагу, оскільки позивачем підтверджено, що він безпосередньо перебував в районах антитерористичної операції у період її проведення та має статус учасника бойових дій, за вказаний період йому виплачувалась заробітна плата та на всі виплати нараховано страхові внески, що підтверджується відповідними документами, наявними в матеріалах справи.
Аналіз зазначених норм свідчить про вірність висновку суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, а саме про зобов'язання Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.10.2016 № 1669, довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 20.10.2016 № 1437, посвідчення учасника бойових дій серії АБ № 452469, виданого 07.07.2016 Управлінням персоналу штабу військової частини А1314
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.03.2017р. у справі № 346/6411/16-а,2-а/346/24/17 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Хобор Р.Б.
Судді Попко Я.С.
ОСОБА_2