КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 756/11764/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Луценко О.М.
Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 квітня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.03.17р. у справі №756/11764/16-а за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (правонаступник УПФУ в Оболонському районі м. Києва) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови Позивачу у нарахуванні пенсії із врахуванням заробітної плати за період з 01.01.91р. по 30.08.96р., зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням заробітної плати з 01.01.91р. по 30.08.96р. у відповідності до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.10.14р. з врахуванням компенсації втрати частини доходів.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 06.03.17р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, Позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що пенсійним органом безпідставно при обрахунку пенсії не включено заробітну плату Позивача отриману ним у період з 01.01.91р. по 30.08.96р.
Від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справу, мотивоване неможливістю прибуття у судове засідання через участь уповноваженого представника пенсійного органу у іншому судовому засіданні.
Колегією суддів відмовлено у задоволенні даного клопотання, оскільки причини неявки представника відповідача документально не підтверджені та не перешкоджають забезпечення у судове засідання іншого представника. Окрім того, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи. Суд апеляційної інстанції не визнавав обов'язковою участь у судовому засіданні представників сторін.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Позивач перебуває на обліку в Управлінні та з 24.10.14р. отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку пенсії, у якій просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням заробітної плати отриманої ним у період з 01.01.91р. по 30.08.96р., що підтверджується довідками про заробітну плату, виданими Київським філіалом ЕО «Центр».
Листом від 15.01.16р. №564/09 УПФУ в Оболонському районі м. Києва повідомило Позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з тих підстав, що довідки складені з порушенням Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.05р. №22-1.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції погодився з висновком відповідача про відсутність підстав для здійснення Позивачу перерахунку пенсії.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно із частиною 1 статті 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).
Згідно із підпунктами а, б, в, г пункту 7 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; документи про стаж, довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу, а починаючи з 01 липня 2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Відповідно до пункту 17 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Колегією суддів встановлено, що Позивачем разом із заявою було подано до пенсійного органу довідки про заробітну плату, отриману за період з 01.01.91р. по 30.08.96р., а саме: від 04.01.92р. за період з січня по грудень 1991 року; від 05.01.93р. за період з січня по грудень 1992 року; від 03.01.94р. період з січня по грудень 1993 року; від 06.01.95р. період з січня по грудень 1994 року; від 04.01.96р. період з січня по грудень 1995 року та від 13.09.96р. період з січня по серпень 1996 року.
Вказані довідки були видані підприємством у період роботи Позивача; у подальшому підприємство було ліквідоване, у зв'язку з чим у Позивача відсутня можливість отримати довідки встановленого Порядком зразка.
Відповідно до частини 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідальність за видачу недостовірних документів покладено виключно на підприємства та організації, які видали такі документи.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість відмови пенсійного органу у здійсненні Позивачу перерахунку пенсії на підставі вказаних вище довідок.
Така правова позиція узгоджується з позицією ВАСУ у аналогічних правовідносинах, викладеною в ухвалі від 31.07.14р. у справі №К/800/8923/14.
Так, відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як свідчать обставини справи та встановлено колегією суддів, Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 29.12.15р, а отже перерахунок пенсії мав бути здійснений з 01.01.16р.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 16.03.16р., з огляду на те, що вимоги за період з 24.10.14р. по 15.03.16р. заявлені поза межами строку звернення до суду встановленого ст. 99 КАС України, що є підставою для залишення позову без розгляду у цій частині на підстав статті 100 КАС України (Позивач звернувся до суду 16.09.16р.).
Також колегія суддів вважає необґрунтованими вимоги Позивача про здійснення йому перерахунку та виплати пенсії з врахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-IV, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Тобто, з вказаної норми вбачається, що пенсіонер має право на нарахування компенсації втрати частини доходів лише у разі, якщо така пенсія була нарахована пенсійним органом, однак не виплачена йому; в даному випадку пенсійним органом така пенсія Позивачу не була нарахована, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову у цій частині.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст.195, 197, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
п о с т а н о в и в:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.03.17р. у справі №756/11764/16-а - задовольнити частково.
Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.03.17р. у справі №756/11764/16-а - скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 у нарахуванні пенсії із врахуванням заробітної плати за період з 01.01.91р. по 30.08.96р.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсію з врахуванням заробітної плати отриманої у період з 01.01.91р. по 30.08.96р., згідно довідок виданих Київським філіалом ЕО «Центр», з 16.03.16р.
Адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 24.10.14р. по 15.03.16р. - залишити без розгляду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Дана постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Кузьмишина О.М.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.